Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2012
    Posturi
    50

    Implicit e-factura - modalitate de plata factura

    Buna ziua,

    Am transmis e-factura din program, iar clientul ma atentioneaza ca lui apare pe formularul validat de ANAF la ”modalitate de plata”- plata cu numerar.
    Acesta imi solicita modificare in ”plata cu ordin de plata” si sa retransmit e-factura.
    Imi puteti spune ce setare sa fac si unde?

    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 517

    Implicit

    Jos langa scadenta aveti un butonel sagetica albastra, dati click acolo, se deschide o macheta si selectati la tip de plata ce doriti dvs.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am setat constanta Tip plata termene scadente implicit cu valoarae Ordin de plata pentru toti utilizatori care au acces in aceea firma insa cand culeg de la tastatura o factura la Tip plata este lasat liber, versiunea utilizata este 23.011/3 BDE este cumva un bug ca nu reuesc sa imi faca automat nici pentru un utilizator mai limitat dar nici pentru mine care intru cu master.

    Am sesizat asta ca am setat ca la listarea pe factura sa imi apara tipul de plata si era - adica nesetat nimic stiam ca eu cu manuta mea am setat in aceasta firma constanta tocmai ca sa nu mai trebuiasca ca utilizatorul sa intre si sa modifice manual aceasta valoare.73.constanta tip plata termene.jpg 72.termene scadente.jpg
    Ultima oara editat dealexadi; 14 February 2023 la 16:12

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 517

    Implicit

    Am testat, nu intampin nici o problema, apare corect ordin de plata. Daca dati click pe casuta, va apare lista cu tipurile de plata?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Da imi apar aceste moduri le pot alege, insa nu le completeaza automat conform constantei. Daca intru in firma / IESIRI/facturi cand nu tine cont de constanta imi lasa liber ca si cum nu as avea constanta compeltata cu Ordin de Plata, pot sa le aleg doar manual nu le pune automat.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 517

    Implicit

    Nu pot reproduce situatia.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am verificat peste 10 firme cu 3 utilizatori diferiti, plus facturi prinse de colegii mei, la cele la care nu se alege manual tip plata : Numerat, Ordin de plata etc nu se tine cont de constanta.
    Procedura de lucru este asa:
    Constnata este stabilita cu valoarea necesara: Ordin de plata, Numerar, Definit de comun acord. de ceva timp deci nu este setata acuma.
    Intru in Iesiri facturi dau adauga, aleg clientul, aleg produsul in cazul de fata un serviciu tip 704 pun cantitate 1 si valoarea 10000 lei apas pe salvare si asta este tot, dupa care asa salvata apas pe triunghiul de langa majorari de jos de la factura si gasesc exact imaginea de mai sus aceea 72. termene de plata adica in acel camp este doar culoarea gri nici un temene selectat e ciudat caci am verificat la mai multi utilizatori in mai multe firme diferite si toate au acelasi comportament, am zis initial ca este de la faptul ca firma unde am sesizat e neplatitoare de TVA dar am gasit facturi inregistrate de colegele mele din 10 februarie si la care este acelasi comportament am vorbit cu ele si mi-au sps ca nu au ales nimica cand au cules factura ca am setat eu automat sa se duca Definit de comun acord sau Ordin de plata.


    PS: am vorbit acuma cu un coleg sa faca el un test nu i-am spus nimic ce urmaresc i-am spus ca vreau sa intre in iesiri sa aleaga la intamplate un client sa ii puna un produs o cantitate si sa salveze dupa care ne-am uitat impreauna la temene de plata surpriza este gol nu are nimic completat in conditiile in care are setat Ordin de plata de anul trecut de cum a aparut constanta, am mai facut 2 teste la un client ne-a pus automat numerar, de unde nu stiu (ca in constante am setat Ordin de plata) si la al 3 client ne-a pus tot nimic, dupa care in timp ce testat mi-a spus ca situatia este dupa ultimele updateuri ca pana acuma a mers ok si ca daca nu este atent asa ii face la orice factura, deci are o eroare ceva in codul sursa pe ultima vesiune, ma facut o copie dupa cele fisierele de iesiri si am sters facturile ca sa nu il tin din treaba ca de in curand ne bate 25 la usa si trebuie sa trimitem si 300 si mai nou si saft iar aceasta ultima declaratie ma face sa fiu mai atent la aceste mici detalii pe care pana acuma nu le sesizam ca le treceam cu vederea. La saft t fie vorba intre noi da erori de id la plati prin banca daca scot RO din codul fiscal al firmei in care care lucrez cum ii pun ro cum nu mai da eroare de idcustomer, deci mai sunt si buguri .
    Las si o poza cu ce temrmene de plata se gasesc la cele 3 facturi: 74.termene plata eronate.jpg la care constanta buclucasa de tip termene de plata e setata co Ordin de plata adica ar trebui sa fie automat 2 daca nu ma inseala memoria de unde 1 si mai ales 0 nu inteleg
    Ultima oara editat dealexadi; 14 February 2023 la 17:30 Motiv: Adaugat ps:

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 517

    Implicit

    Pentru ca tot fac teste si nu reusesc sa prind problema, va rog sa luati legatura cu distribuitorul poate se prinde el despre ce e vorba.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Stiu ca zilele acestea ar trebui sa ajunga la dvs o baza de la mine cu problema cu segmentarea, poate reusiti sa va verificati si problema cu tip plata ca nu functioneaza constanta.
    Undeva este un bug ceva ca am acesta problema si pe alt pc care este total independent de cea cu problema de segmentare, de la tipul de pc folosit pana la cheia de licenta totul este diferit si acolo am aceeasi eroare nu tine cont de acesta constanta. : Tip plata termene sadente implicite cu simbolul TipPlataTS e setata pe definit de comun acord si nu aduce nimica, Am alta baza setata cu OP si dupa 2-3 facturi in care nu aduce nimic pune implicit Numerar, ceva este dar nu ma prind ce, i-am arata si distribuitorului cand a fost cu segmentarea insa era mai importanta segmentarea ca acest bug, le luam pe importante ca asa e cel mai ok.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •