Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 544

    Implicit

    Notele contabile sunt la fel in inregistrarile mele, dar totusi nu vad nici o problema in liste, undeva trebuie sa mai fie o diferenta.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    Factura initiala de avans a fost achitata, am testat si cred ca am gasit problema, e legata de faptul ca pe total document este zero ramas de plata, si de aici cand preia jurnalul in octombrie e stearsa acesta inregisrare, teoretic ea ar fi trebuit sa nu existe sa fie zero si la neeigibil, daca fac aceea factura fara stornarea este ok.
    Am facut procedura daca factura initiala are tva intreg iar in factura de stornare are tva partial deductibil, sa faca 2 facturi una de stornare si una de factura si asa nu se mai produce eroarea. Mi-am dat seama ca aici este eroarea.
    Atasez fisa in care se vedeca aceea factura este achitata, aici era cheia insa acum mi-am dat si eu seama de la ce se genereaza eroarea.
    63.FISA PARTENER.jpg

    Situatia e asa pt a fi recapitulat si sa fie mai concret:
    Firma este tva la incasare, furnizorul este si el (dar asta nu mai conteaza)
    Factura initiala de avans fiind achitata se duce in august in junral nu mai ramane nimic din ea la tva
    Factura din septembrie cea cu problema storneaza avansul tva -125 lei tva servicii deductibile 65 lei tva serv neded 65 lei, factura ramane pe zero.
    Cazul 1 daca stornarea era -125 si serviciile deductibile full era +125 lei tva era corect 0
    Cazul 2 eronat: -125 stornarea avans si +65 lei tva ramane -65 lei deducibil (pt ca avand 65 lei tva neded se face si nota contabila de tva neded 611=4426 +65 lei)
    in jurnal se duce -125+65+65-65 =-65 lei (stornare, tva primul serviciu, tva al doilea serviciu, tva nedeductibil al doilea serviciu)
    de aici era problema.


    PS: cred ca in momentul cand se face inchiderea se verifica ca facturile din jurnal de cumaprari sa existe cu sold si in obligF.db unde este 0 si atunci sterge si din jurnal suma cu toate ca exista aceea situatie de mai sus si asa se face ca exista diferentele intre septembrie si octombrie la solduri initiala ale jurnalului de cumparari pe soldul neeigibil/
    Ultima oara editat dealexadi; 06 December 2022 la 13:08 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •