Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Diferenta jurnal cumparari septembrie cu octombrie

    Am o firma la care nu imi preia corect jurnalul de cumparari pentru sumele neexigibile din sptembrie in octombrie, mai concret nu imi aduce o suma de -62.59 lei aferente unei facturi din 29.09.2022

    Situatie este asa:
    luna august factura de avans 409.02 suma de 671.43+127.57 (tva) total 799 lei tva neded NU
    luna septembrie factura de la furnizor:
    pozitia 1: avans 409.02: -671.43-127.57 lei tva neded NU
    pozitia 2: intretinere deductibila 611.01: 329.41 + 62.59 tva ndeded NU
    pozitia 3: Intretinere nedeductibila 611.02: 329.41 + 62.59 tva ndede DA
    Total factura 0

    In jurnalul de tva din septembrie am tva neexigibila furnizori: 146 lei aceeasi suma si in decont si in balanta este ok:

    In septembrie in decont si in jurnal 244 lei in balanta 182 diferenta este exact aceasta factura care in jurnalul din octombrie ea este lipsa dar in septembrie ea apare.

    Ce pot face in acesta situatie in care nu se preia corect jurnalele?

    Multumesc anticipat pt ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pentru ca nu v-a ajutat nici un coleg de pe forum, intreb eu ca nu-s lamurita (contabilitatea nu e punctul meu forte)
    De ce cautati in jurnal sumele neexigile in luna urmatoare daca exemplu dvs este pt tva nedeductibil? Eu mi-am facut un exemplu, mi se pare totul corect, dar nu am motive sa vad nedeductibilul in lunile urmatoare in jurnal. Ce imi scapa? Sau ce nu am inteles din postarea dvs?

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Buna dimineata.

    Sumele se refera la tva neexigibil care apare in jurnal la coloana Sold tva neexigibil, care corespunde cu ultimul cartus de tva neexigibil din decont randul B iar in balanta se regaseste in soldul debitor al lui 442.08.04 -TVA neexig. TVA Incasare Furnizori

    Am asa in septembrie tva neexigibil din balanta are aceeasi suma cu tva neexigibil din decont care este la fel ca del din jurnal in luna octombrie sumele nu mai sunt egle cea ce m-a facut sa caut de unde provine problema. Verificand fiecare suma din 442.08.04 cu sumele neexigibile din jurnal asfel am descoperit ca in luna septembrie las in jurnal o suma care in luna octombrie nu este preluata fizic aceasta linie nu exista in octombrie.

    Am vazut asa: Coloana Sold final tva Neexigibil este preluat in decont in cartusul Informatii privind tva neexigibila sau nedeductibila la randul B in septembrie suma de 146 lei (suma care apare si in balanta in contul 442.08.04)

    insa in octombrie acesta suma difera in decont si jurnal am 244 si in balanta am 182 (cred ca aici am gresit in postul initial am scris tot spetembrie)

    Am exportat in excel jurnalul din octombrie si am adunat sumele de pe coloana Rest TVA neexigibil aferente facturilor existente in sold la 01.10.2022, adica facturi pana la data de 30.09.2022 inclusiv (am folosit coloana Rest tva neexigibil din jurnalul de octombrie care trebuie sa fie egala cu coloana Sold tva neexigibil din septembrie, pentru ca in octombrie am sume care sunt inchise din lunile precedente si deci in coloana de Sold nu mai am sume ele se regasesc doar in initial ca sa zic asa adica in coloana rest) si am vazut ca in jurnal las in septembrie 182 lei iar in octombrie pe doar pe acele documente raman 244 lei verific mai atent si vad ca o factura din 27.09.2022 nu imi apare in octombrie, aceea factura este cea aferenta celei care are aceea nota contabila de mai sus.


    PS: am atasat un print screen cu jurnalul de septembrie 60.septembrie jurnal..jpg si octommbrie unde se vede ca lipsete cea ce este in septembrie incercuit 61 jurnal octombrie.jpg
    Ultima oara editat dealexadi; 30 November 2022 la 11:09 Motiv: adaugat ps

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    adica factura pe care apare nedeductibil este cu tva la incasare? Dati-mi niste print screen uri, de la factura si notele contabile, ca stau si bajbai.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Buna dimineata,

    Factura de avans initiala din luna august 62.factura avans august.jpg si factura din luna septembrie care este cu problema 63.factura septembrie cu probleme.jpg .

    Firma in care este inregistrata factura de la acest funrizor este tva la incasare, sper ca este ok acuma cu aceste imagini.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 01 December 2022 la 10:16

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Factura initiala a fost platita?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Notele contabile sunt la fel in inregistrarile mele, dar totusi nu vad nici o problema in liste, undeva trebuie sa mai fie o diferenta.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Factura initiala de avans a fost achitata, am testat si cred ca am gasit problema, e legata de faptul ca pe total document este zero ramas de plata, si de aici cand preia jurnalul in octombrie e stearsa acesta inregisrare, teoretic ea ar fi trebuit sa nu existe sa fie zero si la neeigibil, daca fac aceea factura fara stornarea este ok.
    Am facut procedura daca factura initiala are tva intreg iar in factura de stornare are tva partial deductibil, sa faca 2 facturi una de stornare si una de factura si asa nu se mai produce eroarea. Mi-am dat seama ca aici este eroarea.
    Atasez fisa in care se vedeca aceea factura este achitata, aici era cheia insa acum mi-am dat si eu seama de la ce se genereaza eroarea.
    63.FISA PARTENER.jpg

    Situatia e asa pt a fi recapitulat si sa fie mai concret:
    Firma este tva la incasare, furnizorul este si el (dar asta nu mai conteaza)
    Factura initiala de avans fiind achitata se duce in august in junral nu mai ramane nimic din ea la tva
    Factura din septembrie cea cu problema storneaza avansul tva -125 lei tva servicii deductibile 65 lei tva serv neded 65 lei, factura ramane pe zero.
    Cazul 1 daca stornarea era -125 si serviciile deductibile full era +125 lei tva era corect 0
    Cazul 2 eronat: -125 stornarea avans si +65 lei tva ramane -65 lei deducibil (pt ca avand 65 lei tva neded se face si nota contabila de tva neded 611=4426 +65 lei)
    in jurnal se duce -125+65+65-65 =-65 lei (stornare, tva primul serviciu, tva al doilea serviciu, tva nedeductibil al doilea serviciu)
    de aici era problema.


    PS: cred ca in momentul cand se face inchiderea se verifica ca facturile din jurnal de cumaprari sa existe cu sold si in obligF.db unde este 0 si atunci sterge si din jurnal suma cu toate ca exista aceea situatie de mai sus si asa se face ca exista diferentele intre septembrie si octombrie la solduri initiala ale jurnalului de cumparari pe soldul neeigibil/
    Ultima oara editat dealexadi; 06 December 2022 la 14:08 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •