Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Intrebari SAF-T

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Intrebari SAF-T

    Am si eu cateva nelamuriri referitoare la acesta declaratie, informatii pe care evident ca nu le poti gasi pe nicaieri in documentatia tehnica lucru care nu mi se pare normal, dar nu e nici prima si nici ultima data cand acest lucru se intampla la WinMentor:

    1. Pretul acestui modul zici ca este secret de stat ca sa il afli nu se poate pe site ca de e trecut la TOP SECRET, l-am aflat cu ajutorul distribuitorului.

    2. Abonamentul anual este ca si pretul modulului e tot TOP SECRET , l-am aflat tot cu ajutorul distribuitorului.

    3. O documentatie despre el ca sa iti dai seama de ce anume ai nevoie pentru a face acesta declaratie lipseste cu desavarsire, cea ce este acuma ca documentatie este asa cum imi place mie sa spun: ca sa zici ca e ceva nu ca sa te poti lamuri ce anume ai nevoie si ce anume modalitatea de lucru trebuie sa ai.

    4. Acest modul mai beneficiaza de promotia CECCAR? aici distribuitorul nu a stiut sa imi raspunda sigur.

    5. Cum a fost gandit, referitor la stocuri? ma refer aici daca clientul are stocurile lui si contabilitatea financiara externalizata, deci gestiunea este la el, e sau nu este ok folosirea ca panaa cuma a gestiuni tip depozit valoric, e mai ok integrarea cu gestiunea lui? Aici distribuitorul a fost sincer si a spus ca inca nu stie exact ca nu s-a lovit de necesitatae de a trimite stocurile inca si nu are cum sa si il cred ca este noua declaratia si nu sunt inca destule informatii, aici programarea ne poate ajuta cu punctul 3 in care sa spuna si cum e mai ok si definirea modului de lucru cu stocurile.


    De ce aceste lucruri sunt catalogate TOP SECRET nu am de unde sa stiu, insa nu cred ca este ok pentru cine are nevoie de soft ca sa intrebe lucruri asa banale, inteleg pentru chestii de finete insa cea ce intreb eu sunt lucruri de baza pentru a putea stii si a avea o imagine de ansamblu a costurilor si informatiilor necesare pentru a stii cum sa negociem si noi cu clienti.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    1 si 2. Pot spune ca toti distribuitorii nostri sunt autorizati sa ofere informatii despre pretul declaratiei precum si despre mentenanta. Ati ales calea cea mai buna pentru a afla pretul.
    3. De cand a aparut declaratia avem si documentatie la dispozitia utilizatorilor http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Do..._D406%20SAF-T/
    4. Acest modul nu este inclus in promotia CECCAR
    5. Discutia este mai complexa. Stim ca este o sectiune in saf-t pentru stocuri, ea va trebui transmisa la cererea anafului, momentan functioneaza in regula pentru cantitativ. Sunt cazuri in piata cand se tine evidenta valoric, avem cateva idei in analiza, dar probabil chiar si in modul valoric va trebui sa se lucreze "linie cu linie". Mai multe detalii nu va pot da deocamdata, cand vom definitiva analiza si programarea vom adauga in documentatie.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit

    Buna ziua,
    Din discuția cu distribuitorul înțeleg ca prețul SAF-T include și o componenta legată de implementare. Dacă un client dorește sa cumpere licența și sa implementeze personal aplicația nu este posibil?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Politica firmei noastre este ca implementarea sa fie facuta de firmele distribuitoare autorizate si pregatite de noi pentru aceasta operatiune.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit

    OK, insa, o oferta transparenta trebuie sa expliciteze:
    - cât este prețul licenței
    - cât este prețul serviciilor de implementare precum și conținutul acestor servicii (Configurare generală aplicație, configurări specifice fiecărei firme din portofoliu, probleme particulare legate de folosirea aplicației, etc.)
    Dacă acest "pachet" se plătește către WinMentor, de ce nu se publica aceste elemente în oferta de pe site/portal? Eventualele necesități suplimentare le putem regla, firesc, cu distribuitorul.
    Dar cum se împăca vânzarea licența + servicii de implementare cu prevederile Art. 10 din Legea 296/2004 - Codul consumului?
    "Art. 10. - Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs, de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs."
    Ultima oara editat desorin_ionitza; 28 March 2023 la 18:49

  6. #6
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de sorin_ionitza Vezi Post
    OK, insa, o oferta transparenta trebuie sa expliciteze:
    - cât este prețul licenței
    - cât este prețul serviciilor de implementare precum și conținutul acestor servicii (Configurare generală aplicație, configurări specifice fiecărei firme din portofoliu, probleme particulare legate de folosirea aplicației, etc.)
    Dacă acest "pachet" se plătește către WinMentor, de ce nu se publica aceste elemente în oferta de pe site/portal? Eventualele necesități suplimentare le putem regla, firesc, cu distribuitorul.
    Dar cum se împăca vânzarea licența + servicii de implementare cu prevederile Art. 10 din Legea 296/2004 - Codul consumului?
    "Art. 10. - Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs, de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs."
    Buna ziua, Domnule Ionita,
    Ne cunoastem de mult, e ceva vreme de cand va straduiti sa ne invatati din tainele ofertarii si ale preturilor pentru software, asa incat voi trece direct la subiect, ocolind formulele de adresare pretentioase, fiindca timpul Dvs. este pretios.
    Asadar:
    1. Oferta pentru aplicatiile SAF-T (D406), e-Transport si e-Factura se trimite la solicitarea celor doritori, prin intermediul sistemului nostru de distributie (asa dupa cum bine stiti deja de la distribuitorul care va deserveste). Pentru ca nu vindem paine, nu punem pretul pe raft.
    2. Interpretarea pe care o dati articolului de lege citat mai sus este eronata: noi nu conditionam vanzarea unui produs de vanzarea unui serviciu. Conditionam prestarea serviciilor de implementare (absolut necesare) de competenta celui care le presteaza. Aceasta competenta este data de procesul de pregatire specifica, acordat distribuitorilor autorizati. Iar competenta este necesara nu doar atunci cand implementam o aplicatie software, dar si atunci cand citim un articol de lege.
    Cu cele mai bune ganduri,
    Radu DANAILA
    Director Marketing
    TH JUNIOR SRL
    Ultima oara editat deRadud; 29 March 2023 la 11:48

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •