Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    80

    Implicit Aminare TVA in vama -Jurnal de cumparari

    Buna ziua,

    Am inregistrat un DVI de import cereale din Ucraina printr-un furnizor din Turcia(marfa plecata din Ucraina si facturata de furnizor Turcia).
    Pe DVI scrie Aminare TVA, deci nu se va plati TVA in vama , adica se va bifa Taxare Inversa 4426=4427 . Pe nota contabila apare corect, dar in jurnalul de cumparari , nu.
    In jurnalul de cumparari Baza si Valoarea TVA se duce in Achizitii de bunuri si servicii din tara si import de bunuri taxabile cu TVA 9% si denatureaza valoarea totala de TVA deductibila
    Ce ar trebui modificat/adaugat ca sa apara corect baza si TVA in jurnalul de cumparari si decontul de TVA.


    Va multumesc,

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ati folosit bifa specifica genului de inregistrari de care spuneti? suspendare tva.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    80

    Implicit

    Societatea tine evidenta marfurilor la pret de achizitie.
    Am pus si bifa , dar imi cere sa modific articolul la TVA ca si cum ar fi articol cu evidenta la pret vanzare cu amanuntul , deci analitic la 442.8 .
    Conform ANAF nota contabila la TVA ar trebui sa fie 4426=4427 si in decont sa se regaseasca la rd 7,22.
    La vanzarea cerealelor nu am TVA pentru ca se face numai catre persoane juridice.

    Din pacate nu am gasit solutia.

  4. #4
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    80

    Implicit

    Nu s-a mai primit nici un raspuns la aceasta situatie.
    Aceeasi problema a ramas . Nu inteleg de ce se cere sa fac analitic la 442.8 cand inregistrarea pe TVA are trebui sa fie 4426=4427 .

    Multumesc,

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •