Pagina 4 din 15 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 31 la 40 din 141

Thread: Erori mentor

  1. #31
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Online tine bonurile la casa de marcat. Poate a ajuns prea mare si nu mai reuseste reindexare, poate nu se mai deschide....faceti copie dupa el, incercati sa mai stergeti din bonurile f vechi. Daca nu, incercati si cu o salvare restaurare.

  2. #32
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Este atat de mare incat este gol, ca am datele in mometare nu am bonuri fiscale decat foarte rar in anumite baze.

    Cu eroarea de la declaratii avem ceva sanse de rezolvare sau tot Ventilator si in urmatoarele variante?

  3. #33
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca este atat de mare atunci treaba e si mai simpla, va luati din new tabla cu tot cu indecsi si ati rezolvat problema. Simplu ca buna ziua

  4. #34
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Revin si eu cu problema cu exe de Mentor care nu se inchide corect, de exemplu acuma am in task manager pt mine ca utilizator (Administrator) 3 exe de mentor cum nu inteleg, si de fapt am doar 1 singura, restul sunt niste fantome care nu se inchid corect.
    Cea mai grea dintre acestea e cea care la utilizatori limitiati din TS nu li se inchide sesiunea ci ramane ecran negru ca de mentorul ramane rezident in task manager la ei in utilizator si ei nu se mai pot loga, oare e asa de greu de rezolvat acesta problema, am tot scris pe aici de ceva vreme de eroarea mi-a raspuns un alt utilizator ca sa imchid din task manager si merge pe urma ok, la mine ca am drepturi pot dar la cei care au TS si deschid doar mentorul direct cu sesiunea ce sa le fac, daca sunt eu la munca ii ajut daca nu dumnezeu cu mila? Ca se poate intampa sa nu fie nimeni cu drepturi de acees in program doar limitati ce sa facem, am si eu nevoie de o solutie ca nu mi se pare corect ca de aproape un an de zile de cand s-a trecut la noua codificare de mentor cea cu BDE sa ramana acesta problema nerezolvata si anume MENTORUL nu se inchide corect si ramane rezident activ in task manager de ce pt ca are o eroare undeva exe-ul alta explicatie nu am.
    Eroare asta o am si pe alta licenta care nu e o banala licenta mono deci fara mai multi utilizatori, fara server sau altceva, cea ce spune clar ce undeva exe are o eroare.
    84.cum se poate nu inteleg 3 executabile in acelasi timp si 1 fizic.jpg

    PS: se pare ca asa cum stiam si eu nu sunt singurul care spune ca ramane agatat de ceva vreme, care este schimbarea de versiune la cea cu BDe in coada, aici este cheia ceva se intampla de mentorul nu elibereaza memoria si ramane activ in task manager, lucru care genereaza si alte erori, nu de multe ori am gasit utilizatorul in eroare (TS limitat, si avea 2 instante de mentor deschise dar doar in task manager existau fizc nu, nu inteleg inca cum tot studiez poate ma prind: https://portal.winmentor.ro/forum/sh...niuri-inactive care spune ca ramane
    Ultima oara editat dealexadi; 22 March 2023 la 12:35 Motiv: Adaugat ps:

  5. #35
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se pare ca in modulul de conversie valutara exista o eroare, si anume in ianuarie am facut actualizarea de curs dupa care am facut transferul din euro in lei, ca sa nu am probleme cu diferente de curs, etc. totul este perfect mai putin in luna februarie cand nu pot sa achit in lei aceste sume ca de imi arata 3691.58 lei in obligatii de plata, trec acesta suma in registrul de casa ca plata si supriza nu pot salva ca exista diferente, intrebarea e la ce ma ajuta daca nu pot sa fac platile, undeva cred ca e uitat un round ceva ca stiu ca am mai folosit acum ceva versiuni in urma si era ok nu apareau asemenea probleme. versiunea 23.021/4 bde ca la ultima nu am trecut ca pe urma nu aveam cum sa fac bonurile de masa la salarii.

    Atasasez alaturat 3 poze in care se vede ca soldul dupa conversie nu este ok. 85.EROARE CONVERSIE VALUTA PLATI.jpg 86.EROARE CONVESIE VALUTA SALVARE PLATA.jpg 87.EROARE CONVERSIE VALUTARA PLATA EROARE.jpg

  6. #36
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Si daca refaceti conversia cu acele cursuri deja importate?

  7. #37
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Sincer am renuntat in ianuarie la conversie, si am ales varianta grea, adica plata prin cont intermediar in casa (473) si prin compensare la partener.

    Pasi facuti de mine au fost:
    1. actualizare cursuri vallutare 31.01
    2. transfer sold valuta in lei la acelasi curs si aceeasi zi ca la pasul 1
    3. inchis luna ianuarie cu refacere solduri totul ok.
    4. in februarie cand sa fac plata in caserie adun 2,3 operatiuni si surpriza primesc eroarea zic lasa ca fac manual una cate una, la fel erorile sunt mai sus. Ceva nu era ok acuma vad ca in poza de este cu eroarea la caserie avem trecuta .58 valoarea iar jos la legatura apare .575 asa ca banuiesc ca de aici era problema.

    Aveam mai multe plati in euro si trebuia sa le returnez in lei. A fost mai mult de munca prin 473 dar macar nu am avut erori., poate daca era invers din lei in euro mergea ca imi facea in casa euro diferente de curs valutar asa in casa in lei, nu are cum.

  8. #38
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu in meniul din service conversie o eroare la produselor pe + albastru, e atasat a alaturat. 88.eroare selectare tip articol.jpg si edivent ca nu se poate selectra tipul de articol, stoc sau servicii.

    PS: ceva noutati cu problema generata de ruperea de firma cu seriile de documente?

  9. #39
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am pus tichet pentru bugul semnalat.

  10. #40
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.

    Revin cu o mica prolema la creeare firma noua prin procedura de rupere firma, si anume ma trezesc ca in balanta imi apar conturi care nu au nici o suma cum se vede in imaginea alaturata in BALANTA INITIALIZARE FIRMA.jpg in contul 302.02 insa daca ma duc in initializare plan de conturi gasesc sume pe rulaj a se vedea imaginea alaturata INITIALIZARE FIRMA.jpg, si nu este singurul cont am mai multe asemenea conturi.

    In acelasi timp am foarte multe inregistrari fantoma in partenrie, adica 409.01 cu sold zero sau mai haios nici o inregistrare a se vedea imaginea alaturata, Parteneri fantoma fara inregistrari.jpg exista o posibilitate sa ii sterg pe toti grupati sau doar manual unul cate unul?

    In acelasi timp tot rupand firma as vrea sa sterg si din carnetele de documente vechi care nu mai au nici o inregistrare in noua baza de date, insa ma lovesc de mesajul ca acesta contine documente utilizare lucru care nu are cum, ca pe nicaieri in noua firma nu exista un document cu aceea serie, cum fac sa sterg si eu aceste carnete de documente, eu zic ca eroarea asta este generata de aceea ciudatenie cand in firma initiala in refacere carnete nu era nici un mesaj de eroarea iar in cea noua creeata prin rupere firma imi da eroare de documente utilizate de mai multe ori, si cred ca aici nu tine cont de seriea documentului.

    PS: Am realizat ce se intampla la primul punct lucru care e si nu e corect, sunt afisate conturile cu zero din cauza faptului ca pe al 3 tab (solduiri rulaje) cel care are "sold Initial 1 ???" pe rulaj precedent sume, lucru care face sa fie adus in balanta, si banuiesc ca este rulajul daca se alege an fiscal diferit de an contabil, banuiesc ca asta este problema lui.
    Ultima oara editat dealexadi; 02 June 2023 la 12:39 Motiv: Adaugat ps:

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •