Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 1234513 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 141

Thread: Erori mentor

  1. #21
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Astazi ma roaga un coleg care nu are drept de inchidere si deschidere luna sa ii fac si lui o inchidere ca a modificat ceva in luna trecuta si sa vada si el corect sumele, imi spune ca nu mai este in mentor si purced la verificare, ma uit in diverse utilizatori activi apar eu plus alti colegi el nu mai era, asa ca inchid luna si ce sa vezi eroare, nu se poate inchide fisiere stoc deschise de utilizatorul care supriza nu este in baza, asa ca ma apuc si vad evident ca el e delogat din mentor, ecranul de TS este negru semn ca programul s-a inchis insa supriza in task manager el este activ, cum patesc de ceva versiuni si tot plang ca pot sa il inchid eu cu task manager insa utilizatori care sunt limitati nu au acest drept in server si nu au cum dar inca persista aceasta eroare mentorul sa ramana agatat.Atasez si print screen din server sa se vada ce erori sunt si sunt mai multe pe zi ca de utilizatori limitati sunt mai multi.... e o placere sa te tot opresti din treaba ca sa poti sa ii faci si lui front de lucru ca de pe urma tot eu sunt vinovat ca nu poate muncii el.
    utilizatori activi mentor + task manager (utilizatori ste...): 58.eroare utilizatori activi.jpg
    eroare delogare mentor (ruleaza automat programul la logare in TS): 57.eroare delogare mentor.jpg
    eroare verificare structuri: 55.eroare verificare solduri si inchidere luna.jpg

    ps: Aceeasi situatie de care vorbeam cu delogarea care nu se face ok de cateva versiuni: https://portal.winmentor.ro/forum/sh...inactive/page2
    tot in linkul de mai sus si alti utilizatori plang de acest fapt pe prima pagina chiar asa am si aflat ca mentorul ramane agatat in task manager de cateva versiuni
    Ultima oara editat dealexadi; 04 November 2022 la 13:15 Motiv: adaugat ps

  2. #22
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Astazi in declaratii ma trezesc ca imi da eroarea Nu gasesc dispozitivul hasp (10), nu stiu ce a patit ca eram in declaratii, partea mai nasola a e ca am dat ok 5 minute la rand si nici o sansa sa treaca mai departe, in conditiile in care pe mentor m-am putut loga si era ok aveam licenta, si la declaratii decat cu end task am reusit sa ies dupa care sa reintru si sa imi vada licenta, versiunea este 22.091/4 BDE, cum pot evita aceea bucla in care intra si nu poti iesi din program decat fortat? Ideal ar fi ca daca la 2-3 ok nu gaseste cheia sa isi faca singur delogare, ca sa mai fie necesar sa il inchidem fortat.eroare cheie.jpg

  3. #23
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ultima versiune 22.121/5 BDE intru in antetul de la inventar sa mai adug o linie si imi este imposibil, nu merge tasta enter, am crezut ca mi s-a dus tastatura, am schimbat 3 tastaturi si degeaba, eroare in cod, sper sa se rezolve curand.

  4. #24
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, avem un bug pe configurare. Rezolvam

  5. #25
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am urmatoarea eroare in saft 64.eroare saft.jpg ii dau ok nu iese din prima dau 5-6 sau chiar mai multe aproape de 10 ok iese dar se deschide un runtime error adica acesta 65.runtime error saft.jpg si ii dau ok si iese din din start xml app al saft ma duce la fereastra de generare tablee si start xml app

  6. #26
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am incercat sa ii fac o conversie valutara din euro in lei conform figurii 66.eroare conversie.jpg insa nu stie sa faca diferenta de curs valultar, imi creeaza o inregistrare la cursul respectiv in regularizare valute parteneri/ centralizatori parteneri insa duce doar data si cursul nici o inregistrere iar in luna urmatoarea adica in noiembrie ca fac regularizarea la sf lui octombrie diferenta intre balanta ci parteneri este fix difrenta de curs valutar pe care nu stie sa o faca.

    Rezolvarea a fost sa sterg conversia, ii fac eu regularizarea de parteneri la cursul respectiv si conversia sa o fac direct la cursul din regularizare.

  7. #27
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Conversia nu ar trebui din cate stiu eu sa aiba valori pentru diferente de curs valutar. E doar o conversie dintr-o moneda in alta la cursul stabilit de utilizator.

  8. #28
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Acum de dimineata ma intreaba o colega ce nebunii fac ca i-au disparut linia de articole din factura, ii spun ca nimic si intre timp ma apuc sa verific, asa am aflat ca de fapt factura era ok cu utilizatorul master si cu alti utilizatori si ce anume s-a intamplat la ea de imi zicea ca i-au disparut liniile din factura si mi-a trimis poza ca sa vad ca nu ii apare linia in program:
    Ce s-a intamplat
    1. A facut factura si a apasat salvare, dupa care a dat listare.
    2. Dupa ce a inchis meniul de listare i-a disparut linia din factura.
    3. factura e iesit fizic la imprimanta.
    Atasez pozele cu eroarea, 69.lipsa linii factura.jpg 71.eroare fact listata.jpg 70.factura listata.jpg

    Posibil sa fie un bug pe undeva, o sa mai urmaresc sa vad daca mai apare.

  9. #29
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Astazi revin cu un bug in declaratii, un bug mai vechi care a revenit, am acelasi comportament ca aici https://portal.winmentor.ro/forum/sh...ght=verificare cu ultima versiune de declaratiiv23.021/1 bde si anume dau verificare structuri intr-o firma fac declaratia si cand intru in a doua firma daca intru in 112 imi zice ca s-a modificat si sa dau verificare structuri, pai i-as da cu mare drag insa imi da acces interzis in firma daca dau pe da imi arata sus pe bara de declaratii ca lucrez in date- firma X dar in declaratia 112 pe care mi-ao deschide imi arata toate delcaratiile de la firma Y firma care tocmai ce i-am rulat structurile si am facut declaratia. Sper sa se rezolve repede ca e grava rau de tot sa fii faci delogare si logare la mai multe firme a se citi un nr de 2 cifre la firme si acest lucru eu il asemuiesc cu un ventilator.

  10. #30
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am trecut aseara de la 23.011/6 la versiunea 23.021/1 si la toata baza de date cand a rulat actualizarea a sarit un fisier si anume online.db, atasat si poza 76.online.db.jpg , nu inteleg cum si mai ales de ce.

    PS: Dar lucru care e cel mai nasol este ca de la in declaratii a ramas comportamentul de sus, adica VENTILATOR, fac actualizarea de structuri, si declaratia dupa care trebuie sa ies, e misto sa faci asta la mai mult de 10 firme? E interesant cum de se intampla asta ciclic ca dupa cum se vede in postul de mai sus a mai existat acum cateva variante , a aparut din nou in varianta de declaratii 23.021/1 si nu e rezolvata inca in 23.022/1 si cum azi este 23 e o placere sa faci, o verificare de structuri in declaratii, faci o declaratie 112 dupa care pui mana si iesi din declaratii si dupa care intri din nou in declaratii.
    Ultima oara editat dealexadi; 23 February 2023 la 10:47 Motiv: Adaugat ps:

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •