Pagina 13 din 16 PrimulPrimul ... 31112131415 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 121 la 130 din 159

Thread: Erori mentor

  1. #121
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Multumesc pentru raspuns.

    Revin cu o mica prolema la creeare firma noua prin procedura de rupere firma, si anume ma trezesc ca in balanta imi apar conturi care nu au nici o suma cum se vede in imaginea alaturata in Atasament 1306 in contul 302.02 insa daca ma duc in initializare plan de conturi gasesc sume pe rulaj a se vedea imaginea alaturata Atasament 1307, si nu este singurul cont am mai multe asemenea conturi.

    In acelasi timp am foarte multe inregistrari fantoma in partenrie, adica 409.01 cu sold zero sau mai haios nici o inregistrare a se vedea imaginea alaturata, Atasament 1308 exista o posibilitate sa ii sterg pe toti grupati sau doar manual unul cate unul?

    In acelasi timp tot rupand firma as vrea sa sterg si din carnetele de documente vechi care nu mai au nici o inregistrare in noua baza de date, insa ma lovesc de mesajul ca acesta contine documente utilizare lucru care nu are cum, ca pe nicaieri in noua firma nu exista un document cu aceea serie, cum fac sa sterg si eu aceste carnete de documente, eu zic ca eroarea asta este generata de aceea ciudatenie cand in firma initiala in refacere carnete nu era nici un mesaj de eroarea iar in cea noua creeata prin rupere firma imi da eroare de documente utilizate de mai multe ori, si cred ca aici nu tine cont de seriea documentului.

    PS: Am realizat ce se intampla la primul punct lucru care e si nu e corect, sunt afisate conturile cu zero din cauza faptului ca pe al 3 tab (solduiri rulaje) cel care are "sold Initial 1 ???" pe rulaj precedent sume, lucru care face sa fie adus in balanta, si banuiesc ca este rulajul daca se alege an fiscal diferit de an contabil, banuiesc ca asta este problema lui.
    Am un an de cand e se tot lucreaza cu acesta eroare, oare asa greu este ca la verificarea documentelor sa se faca verificarea lor dupa serie si numar concatenate si nu doar dupa numar? Eroarea este cunoscuta, si generata la ruperea de firma, o stie chiar si distribuitorul el mi-a spus de ea, mi-a spus si ca e din cauza ca se face verificarea dupar dupa numar si nu concatenate serie si numar, nu intelege de ce se manifesta insa dupa ruperea de firma si doar in baza rupta, am trimis si baza. Acuma ca sa fac o gluma cred ca in ritmul asta ma pregatesc sa ii fac buletinul ca motul sigur il taiem.

  2. #122
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Astazi dau sa emit si eu niste facturi ai ce sa vezi supriza ca inca sunt probleme cu constanta TipPlataTS 117.constanta tip termene plata sadenta implicit.jpg setata pe numerar la factura emisa catre client ajunge nimica, atat pt facturi emise prin acceleratorul mentor cu F4 cat si pt cele culese fizic de la tastatura: 118.factura tip plata implicit.jpg, la distribuitor am vb de anul trecut de cand a aparut stie si a spus ca se asteapta rezolvarea de la Iasi ca e problema la cod o nimca toata inca un mot de taiat ca vb de probleme care persista cate 1 an si ceva https://portal.winmentor.ro/forum/sh...ght=TipPlataTS
    vad ca nu sunt singurul care are probleme cu ea: https://portal.winmentor.ro/forum/sh...r-Ver-24-011-4

    Sa mai spun si ca am mai multe baze de date care nu au nici o legatura intre ele si pe care se manifesta, asa cum si pe baza de test se manifesta, e totusi frustrant ca dupa un an de zile eroarea sa se manifeste.

  3. #123
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    77

    Implicit

    Exact ca și la mine: https://portal.winmentor.ro/forum/sh...r-Ver-24-011-4
    Singura soluție ce am observat: înainte de a salva factura apeși pe săgeata de la termenul de plată...
    + încă o problemă cu cantități dublate.

  4. #124
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu un key violation si nu imi dau seama cum sa scap de el, se manifesta la o singura firma. in tabela de zile libere din salarizare. atasat poza. 119.key violation.jpg Multumesc anticipat pentru ajutor.

  5. #125
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Reconstituire sysid din service/avarie.

  6. #126
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc mult pentru ajutor, rulasem verificare structuri dar la sysid nu ma gandisem, cu rularea lui s-a rezolvat eroarea.

  7. #127
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu o nebunie ca in perioada aceasta e mai bine sa interb decat sa stric ceva. Au gresit colegele la o nota de predare pretul cand au creeat si au si vandut produsul rezultat, acuma la mine a venit stocul negativ sa il rezolv (de fapt livrea din stocuri negative), cum e mai bine sa fac acest lucru, fara sa afectez xml din factura? Ca daca dau modific ca pana acuma imi zice ca trebuie sa regenerez xml ca a fost trimis in efactura? Alta nebunie la care ne afecteaza efactura pana acuma din vervice/intretinere/documente ce conti livrari din stocuri negative si rezolvam problema. Multumesc anticipat pentru ajutor.

  8. #128
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    E doar avertizare. Teoretic, modificarea livrarii nu afecteaza ce se trimite la e-factura, daca nu modificati si ceva de pe tabul de Document.

  9. #129
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, strict doar livrare, ca au facut varza, bine ca nu m-am apucat de ele ca au mai gasit niste produse, le-am spus sa dea finalul si deabia atunci ma apuc si eu de modificari.

    Am un client care imi trimite in txt nirurile, dar am urmataorarea situatie imi trimite numere care depasesc limitarea de 2la putearea 32, as ca in loc de nr sa am doar serie? Ca sa as face un find si replace direct in txt autotmat pt toate facturile.

  10. #130
    Data inscrierii
    August 2022
    Posturi
    2

    Implicit

    Buna ziua

    Am eroarea urmatoare error.png. Am setat drepturi de acces la categorii de utilizatori, am setat folderul pentru import facturi. Ar mai trebui selectatceva? Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •