Pagina 10 din 16 PrimulPrimul ... 89101112 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 91 la 100 din 159

Thread: Erori mentor

  1. #91
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Aplicatie deschisa doar pentru test, ca este baza mea de test separata de baza de lucru. Are setat asa cum se vede doar un singur folder la import, rezultatul este ca nu mai vede acel folder, asta spuneam eu. 97.Constante-import.jpg 98.Constnate import nu tine cont de folder.jpg

    Procedura de lucru a fost asa: Am deschis mentorul, am facut poza la consntatele de mai sus unde se vede ca nu exista folder trecut la consntanta noua cea cu efactura, am inchis mentorul l-am deschis din nou si am intrat inintari rezultatul este in poza cu impotul unde se vede ca nu mai stie de consntanta veche. A mai fost acum cateva versiuni o eroare de foldere si s-a rezolvat cred ca e la fel si acuma.


    ps: Acum m-a lovit informatia facand cu totul altceva, este aceeasi veche problema de care am mai spus aici pe forum, si care s-a rezolvat la ultimele updateuri, vad ca in versiunea asta ultima a reaparut: Litera de la drive: mentorul meu de test este pe D: iar folderul de import este pe E: deci e aceeasi eroarea: doar pe aceeasi partitie logica sa lucrezi ,cum eu lucrez cu testul si cu mentorul pe 2 HDD diferite datele pe unul si folderele pe altul, asta este e vorba de litere de unde ia datele el cauta D: ca asa ii place iar eu am in constanta E: si asa duce in folderul firmei
    Ultima oara editat dealexadi; 04 December 2023 la 18:28 Motiv: Adaugat ps:

  2. #92
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    O eroare mica in vers. 23.121.1 in Iesiri -> Facturi Fiscale -> % valuta. Au disparut butoanele de Ok si Renunt
    Prima imagine este cea din versiunea actuala, a doua dintr-o versiune anterioara.

    adaos bun.PNGadaos v. 23.121.1.PNG



    O atentionare apare la refresh in comenzi clienti, cand lista este filtrata:
    refresh.PNG

    p.s. am sters debug.pas si a disparut atentionarea.
    Ultima oara editat detesting; 11 December 2023 la 08:39

  3. #93
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ok, rezolvam

  4. #94
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    In septembrie am prins ei eu un leasing la o firma, in octombrie nu am bagat de seama ca am diferenta intre contabilitate si contractele de leasing ca fuse mare nebunie acte venite tarziu, acum insa cand sa fac diferenta de curs valutar pe ocombrie sa inchid sa fac noiembrie imi are in ochi o diferena de aproximativ 35 lei studiez problema si vad ca regularizare de curs in cazul de fata este si nu este corect ca daca inmultesc valoarea de contract ramasa cu cursul de la 30.09 imi lipesc fata de contabilitate cei aproximativ 35 lei, care provin exact din diferente de curs valutar.
    Si intrebarea mea este cum calculeaza mentorul diferenta de curs valutar sa stiu si eu ca pe viitor sa nu ma mai trezesc cu aceste difernte ca am mai avut la alte contracte la alti clienti si macar daca reusesc sa aflu sa stiu sa fac procedura ca sa nu mai fie probleme, cheia este cred in avans care e alt curs.
    Atasez pozele pentru a fi mai elocvent: 103. regularizare ctr.jpg 104. fisa leasing.jpg 105. contract leasing.jpg

    In cazul de fata care ar fi cea mai corecta abordare a mea? Sa modific la valoarea de la avans sa scad la 167 cei 35 lei si sa ii adun la 668 adica la diferenta si factura sa fie la fel?

  5. #95
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu de trimis o factura electronica si am urmatoarea eroare: F: validari globala eroare structura: element necunsocut ('Inovice) in namespare urn: oasis:names:specification:ubl:schema:xsd:Invoice-2 sa inteleg ca au schimbat formularul de efactura in cursul zilei ca dimineata am trimis o factura si totul era functional

    atasat si imaginea cu eroarea112.EROARE EFACTURA.png

  6. #96
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    A inceput sa curga eroarea catre noi de jumatate de ora....iar au schimbat ceva, dar trebuie sa ne lasati timp sa vedem despre ce e vorba. Validarea la dvs este online sau prin duk? schimbati-le intre ele si vedeti daca o mai aveti

  7. #97
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Era validare online, am schimbat pe cea cu duk si a fost ok, am primit si raspuns ca este factura corecta, imi dau seama ca nu se poate modifica instant, asteptam, eram constient ca e versiune de la ei si am spus ca macar sa informam ca au schimbat ca sa se poate afla, ca altfel e mai greu, vb aceea "viata bate filmul". Multumesc pentru raspuns.

  8. #98
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Din pacare nu prea avem noi ce schimba, asteptam ei sa schimbe ca si pana acum. Structura facturilor este in regula, datele transmise la fel. Poate se corecteaza in timp util sa evitam si noi valul de "reclamatii"

  9. #99
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc de raspuns. Pana una alta am trecut tot old school adica setat la toti utilizatorii calea spre duk versiuna offline si voi folosi asta pana voi vedea ca se rezolva cea online, macar acuma am setat totul si pt offline.

  10. #100
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am si eu urmatoarul mesaj si nu imi dau seama ce anume face sa aiba difrenta, am ultima versiunea de mentor rulata full cu verificare si de stucturi si de consntante dar cu primul kit, cand a aparut noul kit, am luat exe doar si l-am inlocuit. Ce ma face sa intreb este acea diferenta pe linia de tva, ca in rest e ok. Multumesc anticipat pentru ajutor.

    factura nr .... /05.01.2024
    corectie valori line dubioasa
    diferenta valoarea :0
    diferenta tva: 40.32
    Diferentele ignrate

    atasat si poza cu atentionarea. 113.corectie linie.jpg

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •