Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 40
  1. #21
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    98

    Implicit

    Am pus 1 leu in constante pentru anul anterior, desi firma este infiintata in 2022, si se valideaza corect.

    Concluzia este ca avem o problema cu CA din anul anterior pentru firmele nou infiintate !

    Cum procedam ?

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    98

    Implicit

    Si mai am o eroare la validare firma agricultura care aplica facilitatile:
    "Contributia angajator CAM Constructii nu este calculata corect.
    atentionare regula: A91d: C5_ct(305) = C5_ct calculat cf.regulii (37)"
    Ma uit in Codul fiscal si zice asa:

    "Art. 2203. - Cota contribuţiei asiguratorii pentru muncă
    29/12/2018 - Art. 220^3 . - a fost modificat prin Ordonanţă de urgenţă 114/2018
    (1) Cota contribuţiei asiguratorii pentru muncă este de 2,25%.
    29/12/2018 - Derogare prin Codul Fiscal din 08/09/2015.

    (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2028 inclusiv, cota contribuţiei asiguratorii pentru muncă se reduce la nivelul cotei care se face venit la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale constituit în baza Legii nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale, cu modificările ulterioare, în cazul angajatorilor care desfăşoară activităţi în sectorul construcţii şi care se încadrează în condiţiile prevăzute la art. 60 pct. 5.

    *) Potrivit art. 67, alin. (1) lit. b) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 114/2018, prevederile art. 2203 astfel cum au fost modificate prin art. 66, pct. 20 se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2019.

    (3) Prevederile alin. (2) se aplică în mod corespunzător şi angajatorilor care desfăşoară activităţi în sectorul agricol şi în industria alimentară şi care se încadrează în condiţiile prevăzute la art. 60 pct. 7, până la 31 decembrie 2028 inclusiv.
    20/05/2022 - alineatul a fost introdus prin Lege 135/2022.
    A se vedea şi Ordonanţă 16/2022."

    Adica ... cota CAM scade pana la 12% din 2.25 .... adica 0.27% ... si ce sa vezi raportat la fondul meu de salarii inseamna 37 lei (cum zice validatorul) !

    Hm ... ! Am doua intrebari:
    1. De ce la constructii imi valideaza cu 2.25% ? Daca ar trebui 0.27% vreau sa recuperez CAM din 2019 pana la zi pentru firmele cu constructii ! Ca mi-au luat mai mult decat trebuia !
    2. Cum fac sa validez agricultura ? Pun cota de contributie 0.27% ?

  3. #23
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua,

    Am si eu o problema cu noua versiune.
    O descarc de pe portal, dar cand incerc sa deschid, nu vrea in nici un fel sa deschida modulul de declaratii.
    Imi puteti spune va rog ce sa fac sa pot deschide modulul de declaratii?

    Multumesc.
    Diana

  4. #24
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    39

    Implicit

    A-ti incercat cu un restart ?A-ti pus executabilul declaratii.exe in acelasi director cu executabilul mentor... varianta 22.71/4 ?

  5. #25
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    6

    Implicit

    Buna ziua,

    Da, am incercat ambele variante si nu deschide nici cum.
    Ar trebui sa ii mai fac si altceva?

    Multumesc.

  6. #26
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    98

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Gabriel Mihalcea Vezi Post
    Am pus 1 leu in constante pentru anul anterior, desi firma este infiintata in 2022, si se valideaza corect.

    Concluzia este ca avem o problema cu CA din anul anterior pentru firmele nou infiintate !

    Cum procedam ?
    Aici am rezolvat cu formularul PDF de pe site-ul ANAF.

  7. #27
    Data inscrierii
    May 2013
    Posturi
    6

    Implicit

    Credeti ca ma puteti ajuta? Stiti cumva ce as putea sa ii fac?
    Nu imi deschide deloc executabilulul si nu stiu unde ar putea fi rpoblema.

    Multumesc si scuzati deranjul.

  8. #28
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    66

    Implicit

    Citat Original a fost postat de roscamoldovaneniko Vezi Post
    Buna ziua,
    dupa update la 22071/4, nu mai pot intra in winmentor. Programul ramane blocat la "selectez luna curenta".
    Ce ma sfatuiti sa fac?
    Da, si la mine sta blocat vreo 5-10 minute, apoi isi revine cu mesajul:
    "Probleme de protectie HASP SRM
    HASP license manager version too old (H0042)"
    de la versiune 22071/1 incoace...

    2022_07_24_002438.jpg

    later edit:
    desi am cheie HL retea, daca redenumesc/sterg folderul HASP pare ca isi revine. update de hasplm nu a rezolvat nimic.
    posibil si de la faptul ca la o instalare/update de mentor.exe a dat ceva eroare din cauza ca mentor.exe ramane deschis, vizibil doar in taskbar (win8.1 pro)
    Ultima oara editat dealexu; 24 July 2022 la 17:49

  9. #29
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Acelasi comportament cu logare greoaie in 5-10 minute il am si eu si ciudat este doar pe utlizatorul Master, si a aparuta in momentul in care mentorul ma anunta ca imi expira programarea temporara a chei. Am incercat sa apas direct pe cheie si sa fac programarea inainte de a intra in mentor, evident ca e atat de lenta aplicatia incat ii ia minute bune sa apara fereastra cu informatiile despre cheie, semn ca ori e un bug in aplicatie pe executare ori ceva pe legatura foarte lenta a aplicatie cu serverul de coduri, la mine totul e functional, doar ca dupa logarea asta asa esuata ca sa ii zic asa (esuata ca dureaza enorm de mult, va inchipuiti acum pe 25 o logare care sa dureze atata ce placere ofera) apare mesajul de eroare de drivere prea vechi ii dau ok imi afiseaza mesajul ca am va expira programarea chei si sa o programez ii dau ok si totul este functional.

  10. #30
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Ati incercat cu versiune de licence manager de pe ftp? http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/To...P%20&%20TOOLS/

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •