Dupa cum ati simtit pe proprie piele, prima goanga din partea validatorului ANAF a fost aceea pentru RO-B cu Sector modificat peste noapte in SECTOR.

Acum alta, identificata de noi, si anume pentru cei care urca eFactura pentru vouchere de vacanta.
Pana acum, la PaymentMeans, in nodul InstructionNote era nevoie sa fie in cazul asta particular completat "VOUCHER".
In ultimele zile insa, daca e completat "VOUCHER" apare eroarea urmatoare la urcare in SVP :

E: validari globale
SCHEMATRON eroare: [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote
Pentru ca se pare ca vor mai fi cazuri similare de erori sau schimbari in validator, am inventat un fisier INI care sa customizeze functionarea eFactura pentru anumite cazuri, ca sa evitam astfel blocajul.
Daca nu sunt facturi platite cu voucher, nu aveti treaba cu ce povestesc acum. Dar e important sa luati aminte de existenta acestui INI, pentru ca simt eu asa ca nu e ultima gogoritza de genul asta.

Acest eFactura.INI se afla in in constanta pentru director pentru eFactura.

Special pentru cazul VOUCHER am pus intr-un INI primul item:

015LcPGt88VmhhxjcZ.png

Functionare:
- numai daca obtineti eroarea [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote, puneti 0 la valoare, drept care nu se va mai completa nodul respectiv;
-daca revin ei cu validarea si or sa ceara iar completarea nodului, puneti 1 la valoare;

In principiu daca valoarea e diferita de 0 (adica e 1 sau e vid!), atunci se completeaza nodul.

Valabil in WME si WMC, dupa cum e aratat in pozele de mai jos.

02vc7DYCgSvx6MtdGP.jpg 03WzD8rfFqgBwJkW7I.jpg