Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 23 din 23
  1. #21
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cu mare drag, orice post de al meu la care ai nevoie de lamuriri suplimentare nu ezita sa le ceri le voi oferi cu mare drag, sunt constient ca orice informatie pe care o ofer este de ajutor sa avem o stabilitate mai buna a softului.

    PS: Acum am realizat ca daca intru cu master sau orice utilizator care are drept pe toate firmele in tabela de alegere firma datele sunt afisate in ordine alfabetica, daca intru insa cu acelasi utilizator al meu care are acces in toate firmele dar imi setez categoria care e limitata la a vedea doar firmele la care are acces le aranjeaza foarte ciudat firmele in aceasta tabela, cred ca in ordinea in care au fost create in mentor, posibil sa fie asa setat programul sau posibil sa fie o eroare chiar nu stiu ca mi-am setat acest lucru acum cateva luni si atunci am sesizat dar nu am luat in seama am zis ca o fi o filtare ceva ce nu am facut eu bine. Acesul de care vorbesc este in drepturile utilizatorilor : Alegere Firme: orice firma din nomenclator si are bifa scoasa deci vede doar firmele la care are acces
    Ultima oara editat dealexadi; 17 August 2022 la 18:53 Motiv: adaugat ps

  2. #22
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se pare ca nu conteaza drepturile pe care le are utilizatorul, acuma am avut meniuri inactive pe Master.

    Lucram in furnizori receptie factura, am intrat si iesit de ma mai multe ori din facturi, am schimbat si 2 ori prin chitante bonuri fiscale, insa eram in receptie facturi cand vine la rand o factura de leasing, ma duc acolo (comercial furnizori...), verific in luna precedenta iulie sa fie facuta regularizarea contractelor de leasing (doar schimb luna, informativ fara sa le redeschid in fizic ca sa pot lucra in ea, ci doar plimbat din sagetiile rosi de langa cuvantul luna), pe urma ma uit in monede si vad ca am cursurile aduse pana pe 23.08 pe euro si nu mai actualizez ca am pana pe 15 leasinguri deci am cursurile necesare.
    Iar ma duc in comercial, intru in Contracte achizitie: leasing financiar aleg acel leasing care ma intereseaza deschid si generez factura din luna a 8 ii adaug ce valori mai era, apas pe ok imi spune mentorul ca nu am nr la document, il trec dau ok si imi salveaza, dupa care revin din nou in mentor/intrari/ facturi si aici surpriza ca am meniurile adaug si sterg inactive, schimb firma din meniul firma si e tot degeaba le am tot inactive cand ma intorc.

    Cand am iesit din mentor am primit eroarea faimoasa de run time error ii dau ok, dupa care apas pe mentor sa ma loghez si imi zice ca am bde utilizat de alta aplicatie, eram 110% convins ca nu, asa ca verific in task manager si aici am o supriza, erau deschise pe utilizatorul meu (administrator) 3 aplicatii Mentor.exe, le inchid pe toate 3 si pot sa intru in mentor din nou si am si meniurile active.

    Se poate ca aceste meniuri inactive sa fie legate si de faptul ca mentorul nu se inchide corect si ramane in task manager, astazi am mai luat un run time erro si o eroare la o redeschidere de luna la alta firma si de aceea am iesit de 2-3 ori din mentor azi de dimineata pana la ora aceasta, insa e prima data astazi cand imi zice ca am bde utilizat de alta aplicatie, doar asa se explica de ce apare mentorul de 3 ori in task manager, ca am iesit stiu sigur din mentor si stiu si cand si de ce de dimineata pana acuma. E ciudat ca ar fi trebuit sa imi zica la prima instanta de mentor.exe ramasa agatat ca este eroare insa am mai putut deschide inca 2 si asta este ciudat, recunosc ca dupa erorile de mai devreme nu am verificat in task manager ci doar am apasat pe mentor,exe m-am logat si asta a fost tot, am lucrat in continuare.

    PS: am scris cam mult, dar am zis ca sa dau cat mai multe detalii, daca e nevoie de alte detalii sau clarificari cu mare drag.
    Ultima oara editat dealexadi; 07 September 2022 la 12:47

  3. #23
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Tocmai ce am inchis mentorul ca am avut iara bucuria de a avea meniurile inactive, am tot lucrat azi in firma, in intrari, iar acuma am rulat in liste, fisa de cont 419 fisa de cont la 5125, balanta contabila, am mai verificat si 5125 pe ianuarie si februarie fisa de cont, am rulat din miscari sinteza de facturi de iesire si de intrare, junale de vanzari si de clienti si niste fise de cont la 4428 dupa care cand am revenit in date sa adaug o factura de intrare de la un furnizor meniurile erau inactive, am inchis mentorul, nu am primit nici o eroare insa am verificat si in task manager si cu toate ca nu am nici un mentor deschis de pe utilizatorul meu de administrator, am un exe de mentor deschis ramas rezident cred ca de pe la pranz cand am inchis mentorul dar nu am facut logoff la remote ci a ramas deschis cat am avut de rezolvat alte probleme, ca pe la 16 sa ma reapuc de munca in mentor si sa am eroarea de mai sus in utilizatorul Master de mentor iar ca lucru pe server am administrator, ca sa exclud orice urma de drepturi de scriere citire care nu le-as avea, am full de full si in mentor si in server, lucru este pe ts.

    Concluzia e simpla rezolvarea meniurilor inactive cred ca este legata de rezolvarea si a faptului ca mentorul ramane rezident in task manager cu toate ca este inchis, ca de cand am fost constient de el la orice verificare a erorii de meniuri inactive mentorul era rezident si cu o fantoma veche in utilizatorul respectiv, eu unul ma lovesc constant de acest erori de la trecerea de la versiunile simple la cele cu BDE in coada. aici e ceva eroare intr-o linie de cod care nu inchide corect mentorul si il lasa rezident in memorie lucru care duce la meniuri inactive.

    Am spus o spun si mai repet daca sunt necesare alte informatii cu mare drag le pot oferi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •