Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 23
  1. #11
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Apropo de curtea executabilului:
    https://answers.microsoft.com/en-us/...6-9fe0f88d9c83
    https://docs.microsoft.com/en-us/tro...gs-off-session
    Executabilul nu prea are curte, sta in chirie la sistemul de operare.

    In alta ordine de idei, nu exista executabile separate de mentor pentru Remote si pentru lucru clasic. Daca in modul clasic inchiderea executabilului se face normal, nu e ca si cum ar exista un alt cod pentru RDP. Exista o combinatie de particularitati hardware si software care fac executabilul sa lucreze anormal, si de cele mai multe ori asta a insemnat reinventarea roatei, pentru ca nu ne-am mai putut baza pe sistemul de operare. Sa ne aducem aminte de lucrul pe retea pe versiuni diferite de Windows, cand Microsoft a rescris protocolul de retea si blocare a fisierelor accesate, aruncand practic in aer BDE-ul (nu mai intru in detalii), lucru ce s-a "reparat" mai tarziu pe executabil, nu ca ar fi fost stricat...

    Problema logoff-ului intepenit la Remote cu aplicatie de start am intalnit-o ocazional de ani de zile, nu e chiar recenta, cel mai des pe aplicatia de Restaurant, pentru ca acolo erau restrictiile cele mai mari, si cum spune si in primul link pot fi cauzate si de aplicatii terte ca antivirusii ce retin executabilul inainte de eliberarea lui, pentru o scanare, si exact cum zice si Microsoft Support: "you may uninstall the security programs and then check as sometimes disabling does not resolve the issue but uninstalling does."

    Al 2-lea link practic prezinta o simpla conjunctura de situatii, in care pe Remonte control la Windows Servere 2012 sau mai mici la remote control pe o aplicatie cu accesari ale unui disk mapat, apare aceeasi situatie in care aplicatia efectiv crapa la alti utilizatori cand primul utilizator da logoff, si a carei solutie Microsoft e sa isi cumpere Windows Server 2016 (... no comment ...) Deci e greu sa-ti dai seama ce ar putea fi rau, cand in general merge bine si exista atatia factori externi necunoscuti ce pot face un lucru sa mearga prost. Pot doar sa banuiesc ca se intepeneste undeva la delogarea din cheie. Adica comunicarea prin driverul HASP catre serverul de cheie. De aceea aici e nevoie de mai multe date, eventual sa se inspecteze de noi particularitatile acelui server.

    A doua problema, cu butoanele inactive de pe viewuri, ele nu se dezactiveaza asa usor, e strict legat de drepturile de utilizator, drepturi salvate pe tabele. Daca accesul la ele a disparut, automat si drepturile. Nici macar intreruperea accesului la cheie nu le dezactiveaza, dar intr-adevar, daca nu mai vede cheia, si la iesire se asteapta asa ca la intrare in program.

    Sa nu uitam ca pe 10 iunie Microsoft a scos iar un update major, cu bugurile lui, deci vorbim de update foarte proaspat la clienti:
    https://www.windowslatest.com/2022/0...-2022-updates/
    “After installing KB5014699 I was having problems where network connections were getting reset every 5 minutes. This includes RDP sessions, SMB sessions, and a session between the bridge and an IoT device."

    Asa ca ma repet, problemele sunt destul de specifice si "sper" ca pot fi identificate si reparate cumva, dar e nevoie de mult mai multe date specifice sistemului unde se regasesc.

  2. #12
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Deacord cu da si nu:

    1. Sistem de operare wind 2019 server 64 biti, am ales ultima versiune ca sa fiu sigur ca e compatibil cat mai mult timp.

    2. Serverul nu are restart de 142 zile, si implicit nici updatele nu sunt facute inca ca imi tot cere dar nu am avut eu timp sa fac asta ca trebuie sa lucrez intr-o sambata sau duminica.

    3. Acum mergea perfect, nici o eroare si cum, am trecut de la 891.01 cu care am lucrat fara probleme la 051.01 in ziua aceea a aparut si prima blocarea in task manager a executabilului de mentor, ciudat e ca e prima data cand o patesc eu asa, acuma ce sa zic hai ca utilizatori sunt mai limitati si poate de aceea, dar cum explicam pe utilizator Administrator in server si master in mentor si primesc eroarea din primul post, eu inteleg ca e windows insa nefiind facute modificari decat in mentor, sincer acolo ma duce eroarea singura diferenta exe 891.01 si tot ce e cu noul exe 051.01 au aparut problemele, posibil sa fie ceva ce e legat de dezvolatrea la saft sa fie o rutina ceva care tine programul deschis, asta e de studiat, am incercat sa il prind cu debug.pas insa merge prea greu.

    4. la salarizare e jale ca sunt colegele mele ventilator cu noile versiuni ca deschide mentor intra intr-o firma initializeaza luna la salarii din semafor, face pontajul, calculeaza salariile, schimba firma si cand apara pe initializare luna din salarii, adica semaforul primeste eroarea nu poate creea ModifCM, da ok iese din soft primeste si Runtime error si sa poate utiliza tr restart pc, in cazul de fata sign out la sesiunea de TS, daca face insa delogarea de mentor dupa fieacre firma, e ok nu mai primeste eroarea, eu intru cu master de la mine in firma si dau sa fac initializarea e ok merge, cu toate ca eram si eu in alta firma insa lucram ceva in facturi sau in banca, insa minunea imi tine doar la prima firma ca la a doua imi da si mie eroarea la initializare.

    Eu unul din 2013 pana anul trecut cu 2018 fara probleme de ramas utilizatori agatati, singura plangere la wind 2019 e ca delogarea se face in 15-20 secunde adica dureaza mai mult si sunt constient ca sunt mai multe procese, acuma eu plang de o chestie tehnica care lasa mentorul in task manager, si de aici problema, cu inchiderea sesiuni si eroarea mea cu nu pot lucra ca e activ, iar daca inchid eu din task manager mentorul care nu inteleg de ce ramane activ aici ca proces se poate intra si in mentor si se de multe ori se inchide automat si sesiunea de TS a utlizatorului deci cheia este: Ce fac noile executabile de mentor incepand cu versiunea 50.1 adica cele noi de ramane activ chiar si dupa iesirea mentorul? inclin sa cred ca e posibil sa fie ceva cu gestiunea noilor functii.

    Atasez eroarea 39.eroare salarii.jpg

    Legat de meniurile inactive stiu ca pare imposibil insa ma trezesc de multe ori cu meniurile de adaugare si modificare inactive fara sa am nici o eroarea, solutia e sa ma deloghez din mentor si sa ma loghez, acuma mai am un task de verificat daca imi da eroarea cu e blocat BDE sa inchid si din task manager exe de mentor si merge. Nu sunt singurul care are problema, asa am si aflat de ea ca mi-a raspuns un alt coleg e forum ca e in task manager exele ramas agatat si am putut urmarii. Uneori dar nu tot timpul se intampla ca dupa ce dispar aceste meniuri la delogarea din mentor sa apara si acel faimos Runtime error. si atunci inteleg ca in spate exista o eroare care nu o poate afisa mentorul, e ok inteleg ca sunt erori, ok stiu cum sa o rezolv. Viata bate filmul, asa ca sunt constient ca in laborator nu pot fi generate toate combinatiile de sunt in practica si de aceea mai apar si erori, sper ca rezolvarea lor sa nu dureaze foarte mult atata tot.

    Plang de acesta erore ca nu e placut sa deloghez utilizatori care sunt limitati ca ei nu au posibilitatea sa faca asta.

    PS: Am un caz ideal care imi creeaza alte probleme: HDD separat pt date, si hdd separat pt exe, bde, utilizatori, si fara mapari de discuri si alte mici artificii ca utilizez TS pt a scapa de probleme, insa de exemplu la anumite foldere definite la utilizarori (exemplu cele de facturi, daca le scriu pe alta litere decat cea de mentor D si le trec pe E nu le vede folderele) de aceea zis de curtea executabilului
    Ultima oara editat dealexadi; 08 August 2022 la 15:18 Motiv: adaugat ps

  3. #13
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ca tot vorbim si si discutam dupa ce s-a saturat adica peste 15 minute utilizatorul ma trage de mana si imi zice ca nu se deconecteaza, ma uit in soft el este deconectat, ma uit in task manager surpriza este deconectat, insa mentorul este activ, asta e cazul concret, utilizatorul nu este activ in mentor, dar fiindca mentorul ramane ca proces activ nu se poate deloga, i-am zis eu sa se deconecteze de la sesiune ca il rezolv eu. acum fac eu sign out si asta este, daca sesiunea este activa se inchide de la sine in 15-20 secunde dupa ce dau end task la mentorul din utilizatorul lui.
    Eroare:40.eroare delogare.jpg

  4. #14
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Precum ziceam, asa am mai aflat ceva.

    De la 891.1 la 032.1 e o schimbare imensa. A trecut printr-o rescriere in proportie de 80% din cod, deci exista posibilitatea sa mai fi ramas erori agatate din seria "Obiect neinitializat". (e ca trecerea de la XP la Windows 8).
    Nu are treaba cu dezvoltarea saft-ului, ci efectiv lupta noastra de a inlocui motorul de baza de date BDE cu ceva modern. Dar blocajele acestea le am si pe Restaurant care este pe Delphi 4.
    M-am asteptat sa ziceti ca de la ultimele versiuni...., nu de la o versiune de dinainte de Martie 2022. Macar acum exista un punct de plecare.

    Pe scurt, ideea este ca e nevoie de date mai precise pentru a reproduce la noi cazurile. Altfel nu e cum sa iti dai seama ce nu merge bine in cele peste 1,7 milioane de linii de cod.

    Voi incerca sa simulez eroarea la salarii, dar cand nu poate crea tabla, nu prea este cauza interna...

  5. #15
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Recunosc ca am avut asa un sentiment ca acesta trecere la un nou sitem de evidenta al versiunilor vine cu ceva modificari substantiale, am prespus ca e saft, dar vad ca e ceva mai puternic de atat, si de aceea am stat atat de mult ca sa nu am probleme pe bilanturi, si dupa aceea am facut trecerea la noile versiuni, eu incerc sa le tin cat mai mult la zii ca sa pot sa fac cat mai repede actualizarile sa nu dureze mult.

    Cred ca ar fi util pentru noi utilizatori, eu cel putin consider ca ar ajuta de ambele parti, ca sa mai adaugi ce anume ar fi important de scris la raportarea unei erori, stiu ca ai scris tu un ghid despre erori ce anume ar fi iara util prin prisma ultimelor modificari aparute. De exemplu cum a fost acuma cu trecerea de la o versiune la alta, daca stiam ca e necesar o treceam de la inceput ca un fapt posibil generator. ca am schimbat asa versiunea, Spune de ce anume ar fi nevoie ca infomaratii cat mai utile si daca putem cu drag le oferim (de ex: sist de operare, mode de lucru, de aranjare a datelor pe hdd, etc) ce iti e si tie de ajutor

  6. #16
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ieri unul din colegi a primit acesta eroare la iesirea din mentor iar dupa ce i-a dat ok, in server a avut aelasi comportament, ecran de TS negru, mentorul ramane activ in Task manager dar in utilizatori activi nu apare logat in mentor, si evident sesiunea de TS nu se inchide, ii dau eu un sign out. 41.eroare delogare.jpg

  7. #17
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Astazi ma trage de mana un coleg cum ca are meniurile inactive la facturi intrare, tocmai ce facuse o factura de iesire si orice a incercat sa faca nici o sansa sa devina active cele 2 meniuri de adauga si sterg doar iesire si detaliimodifica era activ, m-am uitat si eu si nici o eroare pe care sa nu o fi vazut sa zic ca este in task ceva. 43.MENIURI INACTIVE.jpg. Am iesit din meniul de facturi, dupa care am iesit si din mentor si atunci a ramas agatat cu mentor in task manager, dar un user activi nu mai era insa evident ca nici sesiunea nu se inchidea, ceva e cu acele meniuri de devin inactive.

  8. #18
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Poti sa-mi spui dare era pe Master sau pe un alt User?

  9. #19
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Era un alt user, acces doar la anumite firme si este legat de o categorie de utilizator definit Power User limitat adica nu are acces nici la meniul de inchidere si deschidere de luna.

    ps: daca e nevoie de ce setari de drepturi are imi spui si le trimit, nu stiu exact cum sa le vad undeva in liste dar gasim o varianta.

  10. #20
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Mersi, incerc sa vad ce ar putea sa strice drepturile de utilizator in timpul functionarii. Am restrans locul unde sa caut...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •