Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 23

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Sper ca am inteles bine, am citit in viteza ....dar mesajul pe care vi-l da programul e ok, va spune sa va faceti foldere separate pentru mentor si declaratii, asa am si eu pe calculatorul meu, nu pun niciodata declaratii.exe in folderul winment, am creat un folder separat cu declaratii exe, protect.dat ...
    Buna ziua, am creat un folder separat dar imi apare versiunea ”demo” la modulul declaratii. Cum se poate rezolva? Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 537

    Implicit

    Poate nu ati copiat si protect.dat, acolo sunt datele care trimit catre cheie.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Eu am asa in folderul Declaratii:
    Folder: Private
    fisiere:
    -decl.ini
    declaratii.exe
    mentor.ini
    nethasp.ini
    protect.dat
    Wdecl.exe

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Va multumesc pentru raspunsuri. Fișierul Protect.dat era copiat și tot nu mergea. Am copiat și fișierul haspms32.dll și acum merge. Cheița e standard monopost.

    Multumesc încă o dată.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Exista o rezolvare ceva a acestei probleme si anume faptul ca wimentor ramane rezident in task manager lucru care genereaza 2 probleme grele:

    1. utilizatorii nu se pot deconecta, daca au setat la logare in TS deschiderea programului si implicit inchiderea lui la iesire, ecranul se face negru, winmentor se inchide, ma uit in mentor in utilizatori activi nu apare acel utilizator cea ce este corect insa in task manager acel utlizator are wimentor deschis si evident ca nu i se inchide sesiunea. si deci sg solutia le ramane sa dea disconect la sesiune si in esenta daca nu ii deloghez eu fortat din task manager cu administrator, cu sign out ei nu mai pot lucra= timp pierdut si in esenta si bani pierduti

    2. Nu se poate lucra cu operatiuni exclusive pt ca da eroare aproape de finalizarea operatiei, sa ma explic caz concret acum cateva minute ma roaga un coleg sa ii modific o factura din 30 iulie ca sa poata face avizul acuma ca gresise ceva, se delogeaza din mentor, verific in utilizatori activi este delogat fac modificarea si apas pe inchidere luna sa ajunga in august merge totul perfect pana la verificarea de solduri stocuri a lunii august deci se inchide luna cand surpriza imi zice ca utlizatorul este logat, evident imi da ca inchiderea de luna nu este terminata corect, verifica in meniul de utilizatori activi supriza, utilizatorul de care imi zice ca are fisiere deschis nu este activ insa acuma zic sa verific si in task manager si aici e surprize suprize utilizatorul este deconectat si mentorul este ca proces activ, cam ciudat nu, utilizatorul e deconectat ca i-a dat disconect la fereastra pt simplu motiv ca nu s-a inchis in 15 minute, pai nu s-a inchis ca de cateva versiuni de mentor se pare ca nu stie sa se inchida corect, lucrul acesta il patesc si eu pe master si cu drept de administrare full in server, deci problema este in curtea executabilului de mentor caci se pare ca si alti utilizatori au postat ca au aceeasi problema pot spera si eu la o rezolvare cat mai curand sau nu se are in vedere a se studia prea curand acest problema de delogare?

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Apropo de curtea executabilului:
    https://answers.microsoft.com/en-us/...6-9fe0f88d9c83
    https://docs.microsoft.com/en-us/tro...gs-off-session
    Executabilul nu prea are curte, sta in chirie la sistemul de operare.

    In alta ordine de idei, nu exista executabile separate de mentor pentru Remote si pentru lucru clasic. Daca in modul clasic inchiderea executabilului se face normal, nu e ca si cum ar exista un alt cod pentru RDP. Exista o combinatie de particularitati hardware si software care fac executabilul sa lucreze anormal, si de cele mai multe ori asta a insemnat reinventarea roatei, pentru ca nu ne-am mai putut baza pe sistemul de operare. Sa ne aducem aminte de lucrul pe retea pe versiuni diferite de Windows, cand Microsoft a rescris protocolul de retea si blocare a fisierelor accesate, aruncand practic in aer BDE-ul (nu mai intru in detalii), lucru ce s-a "reparat" mai tarziu pe executabil, nu ca ar fi fost stricat...

    Problema logoff-ului intepenit la Remote cu aplicatie de start am intalnit-o ocazional de ani de zile, nu e chiar recenta, cel mai des pe aplicatia de Restaurant, pentru ca acolo erau restrictiile cele mai mari, si cum spune si in primul link pot fi cauzate si de aplicatii terte ca antivirusii ce retin executabilul inainte de eliberarea lui, pentru o scanare, si exact cum zice si Microsoft Support: "you may uninstall the security programs and then check as sometimes disabling does not resolve the issue but uninstalling does."

    Al 2-lea link practic prezinta o simpla conjunctura de situatii, in care pe Remonte control la Windows Servere 2012 sau mai mici la remote control pe o aplicatie cu accesari ale unui disk mapat, apare aceeasi situatie in care aplicatia efectiv crapa la alti utilizatori cand primul utilizator da logoff, si a carei solutie Microsoft e sa isi cumpere Windows Server 2016 (... no comment ...) Deci e greu sa-ti dai seama ce ar putea fi rau, cand in general merge bine si exista atatia factori externi necunoscuti ce pot face un lucru sa mearga prost. Pot doar sa banuiesc ca se intepeneste undeva la delogarea din cheie. Adica comunicarea prin driverul HASP catre serverul de cheie. De aceea aici e nevoie de mai multe date, eventual sa se inspecteze de noi particularitatile acelui server.

    A doua problema, cu butoanele inactive de pe viewuri, ele nu se dezactiveaza asa usor, e strict legat de drepturile de utilizator, drepturi salvate pe tabele. Daca accesul la ele a disparut, automat si drepturile. Nici macar intreruperea accesului la cheie nu le dezactiveaza, dar intr-adevar, daca nu mai vede cheia, si la iesire se asteapta asa ca la intrare in program.

    Sa nu uitam ca pe 10 iunie Microsoft a scos iar un update major, cu bugurile lui, deci vorbim de update foarte proaspat la clienti:
    https://www.windowslatest.com/2022/0...-2022-updates/
    “After installing KB5014699 I was having problems where network connections were getting reset every 5 minutes. This includes RDP sessions, SMB sessions, and a session between the bridge and an IoT device."

    Asa ca ma repet, problemele sunt destul de specifice si "sper" ca pot fi identificate si reparate cumva, dar e nevoie de mult mai multe date specifice sistemului unde se regasesc.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Deacord cu da si nu:

    1. Sistem de operare wind 2019 server 64 biti, am ales ultima versiune ca sa fiu sigur ca e compatibil cat mai mult timp.

    2. Serverul nu are restart de 142 zile, si implicit nici updatele nu sunt facute inca ca imi tot cere dar nu am avut eu timp sa fac asta ca trebuie sa lucrez intr-o sambata sau duminica.

    3. Acum mergea perfect, nici o eroare si cum, am trecut de la 891.01 cu care am lucrat fara probleme la 051.01 in ziua aceea a aparut si prima blocarea in task manager a executabilului de mentor, ciudat e ca e prima data cand o patesc eu asa, acuma ce sa zic hai ca utilizatori sunt mai limitati si poate de aceea, dar cum explicam pe utilizator Administrator in server si master in mentor si primesc eroarea din primul post, eu inteleg ca e windows insa nefiind facute modificari decat in mentor, sincer acolo ma duce eroarea singura diferenta exe 891.01 si tot ce e cu noul exe 051.01 au aparut problemele, posibil sa fie ceva ce e legat de dezvolatrea la saft sa fie o rutina ceva care tine programul deschis, asta e de studiat, am incercat sa il prind cu debug.pas insa merge prea greu.

    4. la salarizare e jale ca sunt colegele mele ventilator cu noile versiuni ca deschide mentor intra intr-o firma initializeaza luna la salarii din semafor, face pontajul, calculeaza salariile, schimba firma si cand apara pe initializare luna din salarii, adica semaforul primeste eroarea nu poate creea ModifCM, da ok iese din soft primeste si Runtime error si sa poate utiliza tr restart pc, in cazul de fata sign out la sesiunea de TS, daca face insa delogarea de mentor dupa fieacre firma, e ok nu mai primeste eroarea, eu intru cu master de la mine in firma si dau sa fac initializarea e ok merge, cu toate ca eram si eu in alta firma insa lucram ceva in facturi sau in banca, insa minunea imi tine doar la prima firma ca la a doua imi da si mie eroarea la initializare.

    Eu unul din 2013 pana anul trecut cu 2018 fara probleme de ramas utilizatori agatati, singura plangere la wind 2019 e ca delogarea se face in 15-20 secunde adica dureaza mai mult si sunt constient ca sunt mai multe procese, acuma eu plang de o chestie tehnica care lasa mentorul in task manager, si de aici problema, cu inchiderea sesiuni si eroarea mea cu nu pot lucra ca e activ, iar daca inchid eu din task manager mentorul care nu inteleg de ce ramane activ aici ca proces se poate intra si in mentor si se de multe ori se inchide automat si sesiunea de TS a utlizatorului deci cheia este: Ce fac noile executabile de mentor incepand cu versiunea 50.1 adica cele noi de ramane activ chiar si dupa iesirea mentorul? inclin sa cred ca e posibil sa fie ceva cu gestiunea noilor functii.

    Atasez eroarea 39.eroare salarii.jpg

    Legat de meniurile inactive stiu ca pare imposibil insa ma trezesc de multe ori cu meniurile de adaugare si modificare inactive fara sa am nici o eroarea, solutia e sa ma deloghez din mentor si sa ma loghez, acuma mai am un task de verificat daca imi da eroarea cu e blocat BDE sa inchid si din task manager exe de mentor si merge. Nu sunt singurul care are problema, asa am si aflat de ea ca mi-a raspuns un alt coleg e forum ca e in task manager exele ramas agatat si am putut urmarii. Uneori dar nu tot timpul se intampla ca dupa ce dispar aceste meniuri la delogarea din mentor sa apara si acel faimos Runtime error. si atunci inteleg ca in spate exista o eroare care nu o poate afisa mentorul, e ok inteleg ca sunt erori, ok stiu cum sa o rezolv. Viata bate filmul, asa ca sunt constient ca in laborator nu pot fi generate toate combinatiile de sunt in practica si de aceea mai apar si erori, sper ca rezolvarea lor sa nu dureaze foarte mult atata tot.

    Plang de acesta erore ca nu e placut sa deloghez utilizatori care sunt limitati ca ei nu au posibilitatea sa faca asta.

    PS: Am un caz ideal care imi creeaza alte probleme: HDD separat pt date, si hdd separat pt exe, bde, utilizatori, si fara mapari de discuri si alte mici artificii ca utilizez TS pt a scapa de probleme, insa de exemplu la anumite foldere definite la utilizarori (exemplu cele de facturi, daca le scriu pe alta litere decat cea de mentor D si le trec pe E nu le vede folderele) de aceea zis de curtea executabilului
    Ultima oara editat dealexadi; 08 August 2022 la 14:18 Motiv: adaugat ps

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Ca tot vorbim si si discutam dupa ce s-a saturat adica peste 15 minute utilizatorul ma trage de mana si imi zice ca nu se deconecteaza, ma uit in soft el este deconectat, ma uit in task manager surpriza este deconectat, insa mentorul este activ, asta e cazul concret, utilizatorul nu este activ in mentor, dar fiindca mentorul ramane ca proces activ nu se poate deloga, i-am zis eu sa se deconecteze de la sesiune ca il rezolv eu. acum fac eu sign out si asta este, daca sesiunea este activa se inchide de la sine in 15-20 secunde dupa ce dau end task la mentorul din utilizatorul lui.
    Eroare:40.eroare delogare.jpg

  9. #9
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Precum ziceam, asa am mai aflat ceva.

    De la 891.1 la 032.1 e o schimbare imensa. A trecut printr-o rescriere in proportie de 80% din cod, deci exista posibilitatea sa mai fi ramas erori agatate din seria "Obiect neinitializat". (e ca trecerea de la XP la Windows 8).
    Nu are treaba cu dezvoltarea saft-ului, ci efectiv lupta noastra de a inlocui motorul de baza de date BDE cu ceva modern. Dar blocajele acestea le am si pe Restaurant care este pe Delphi 4.
    M-am asteptat sa ziceti ca de la ultimele versiuni...., nu de la o versiune de dinainte de Martie 2022. Macar acum exista un punct de plecare.

    Pe scurt, ideea este ca e nevoie de date mai precise pentru a reproduce la noi cazurile. Altfel nu e cum sa iti dai seama ce nu merge bine in cele peste 1,7 milioane de linii de cod.

    Voi incerca sa simulez eroarea la salarii, dar cand nu poate crea tabla, nu prea este cauza interna...

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Tocmai ce am inchis mentorul ca am avut iara bucuria de a avea meniurile inactive, am tot lucrat azi in firma, in intrari, iar acuma am rulat in liste, fisa de cont 419 fisa de cont la 5125, balanta contabila, am mai verificat si 5125 pe ianuarie si februarie fisa de cont, am rulat din miscari sinteza de facturi de iesire si de intrare, junale de vanzari si de clienti si niste fise de cont la 4428 dupa care cand am revenit in date sa adaug o factura de intrare de la un furnizor meniurile erau inactive, am inchis mentorul, nu am primit nici o eroare insa am verificat si in task manager si cu toate ca nu am nici un mentor deschis de pe utilizatorul meu de administrator, am un exe de mentor deschis ramas rezident cred ca de pe la pranz cand am inchis mentorul dar nu am facut logoff la remote ci a ramas deschis cat am avut de rezolvat alte probleme, ca pe la 16 sa ma reapuc de munca in mentor si sa am eroarea de mai sus in utilizatorul Master de mentor iar ca lucru pe server am administrator, ca sa exclud orice urma de drepturi de scriere citire care nu le-as avea, am full de full si in mentor si in server, lucru este pe ts.

    Concluzia e simpla rezolvarea meniurilor inactive cred ca este legata de rezolvarea si a faptului ca mentorul ramane rezident in task manager cu toate ca este inchis, ca de cand am fost constient de el la orice verificare a erorii de meniuri inactive mentorul era rezident si cu o fantoma veche in utilizatorul respectiv, eu unul ma lovesc constant de acest erori de la trecerea de la versiunile simple la cele cu BDE in coada. aici e ceva eroare intr-o linie de cod care nu inchide corect mentorul si il lasa rezident in memorie lucru care duce la meniuri inactive.

    Am spus o spun si mai repet daca sunt necesare alte informatii cu mare drag le pot oferi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •