Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 44
  1. #11
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua. Au schimbat cei de la ANAF ceva validari si probabil de asta.

  2. #12
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua. Aveti setat corespunzator procentul de TVA in constantele cu Cote TVA?

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Citat Original a fost postat de iulia constantin Vezi Post
    Buna ziua, am si eu o eroare la validarea de catre ANAF a e-facturii:
    <Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals."/>

    <Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-O-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where the VAT category code (BT-118) is "Not subject to VAT" shall be 0 (zero)."/>
    am verificat , am 2 zecimale la fiecare articol din factura , este ceva despre TVA dar nu ma prind,
    Vom rezolva din program

  4. #14
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit

    S-au schimbat parametrii de validare a sectoarelor Bucureştiului în DUK

    Până ieri, pentru Bucureşti, judeţul era RO-B şi localitatea era validată de DUK cu una dintre valorile: "Sector 1", "Sector 2", "Sector 3", "Sector 4", "Sector 5" sau "Sector 6". Ieri, ANAF a introdus în SPV validare după valorile următoare: "SECTOR1", "SECTOR2", "SECTOR3", "SECTOR4", "SECTOR5", "SECTOR6". Astfel, facturile care erau bune alaltăieri, ieri nu mai erau în regulă.

    Din păcate, pentru a putea urca facturile în SPV, sunt necesare executabile noi, la care lucrăm în momentul de faţă, pentru ca dumneavoastră să le aveţi cât mai repede posibil.

    Vă asigurăm că le veţi primi în cel mai scurt timp cu putinţă!

    Vă mulţumim pentru înţelegere!

  5. #15
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Unde gasesc si eu pt mentor ce anume sa aleg ca si coduri de corespondendenta ca sa nu mai am eroarea este setat Op si am eroarea: E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-61]-If the Payment means type code (BT-81) means SEPA credit transfer, Local credit transfer or Non-SEPA international credit transfer, the Payment account identifier (BT-84) shall be present.

    Ca vb aceea din lac in put, asa merge anaful, adica am scapat de sector si am dat de plata.

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    vrea ceva cont bancar, Bt_84 este iban, deci verificati sa aveti conturile IBAN completate
    Ultima oara editat deIrina; 15 July 2022 la 13:07

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    sau vrea tip plata tip plata.png

  8. #18
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns, nu stiu cum dar imi lipsea banca implicita, cu toate ca mai trimisisesem o alta factura si era ok.

  9. #19
    Data inscrierii
    January 2016
    Posturi
    5

    Implicit

    Citat Original a fost postat de marian chicus Vezi Post
    Buna ziua. Am incercat sa generez un XML pentru E-factura. La o verificare cu dukintegrator am urmatoarea eroare:

    F: validari globale
    eroare: Eroare fatala de parsare: 'org.xml.sax.SAXParseException; systemId:
    file:///C:/Users/Marian/Desktop/F313.XML; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected.'

    Aveti idee unde sa corectez?
    am aceiasi eroare cum ati corectat?

  10. #20
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Probabil nu aveti asociate simbolurile SAFT la unitatile de masura.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •