Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Sunt afisate rezultatele de la 41 la 44 din 44
  1. #41
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Verificati tva-ul, procentul de pe articol sa acelasi ca suma calculata pt tva, nu folositi prea multe zecimale (eventual schimbati constanta cu tva republica moldova daca va face tva cu 4 zecimale). Verificati de asemeni sa aveti si ultima versiune de wmdecl, pentru ca noi umblam constant la zecimale.

  2. #42
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Multumesc! M-am concentrat puțin pe tva și după multe teste am rezolvat parțial problema în sensul că:

    1. dacă pun cota de 9% la tva în configurare articol, atunci factura e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
    2. dacă pun cota de 0% (cu deducere sau fără) e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
    3. dacă pun cota de 5% atunci până la valoarea maximă de 24,94 fără tva pe factură, e validată cu succes indiferent de numărul de zecimale. Dacă pun valoarea fără tva de la 24,95 în sus atunci dă eroarea astaeroare 3.jpg.
    4. dacă pun cota de 19%, atunci dă eroare indiferent de valoare și număr de zecimale.

    Problema e că se lucrează cu cota de tva 19%. Constanta cu tva republica moldova fie că e DA sau NU, mesajele sunt la fel. Am pus și ultima versiune de wmdecl.

    Încă o mențiune care nu știu dacă are vreo relevanță: testele le fac pe o bază de date (salvare de lună) care a folosit până acum o versiune veche (831.26 din 2017) doar pentru emiterea facturilor. Acum am pus versiunea 23.121/1 direct peste acea versiune veche. Am dat service avarie și tot ce trebuie.

  3. #43
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua, Constanta TVA cu zecimale Republica Moldofa sa fie pe NU.
    Daca nu va lipseste RO de la CUI firma curenta poate va ajuta aceste constante.
    Untitled.jpg

  4. #44
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Bingo. Asta era. Nu erau completate constantele de la pozitia 3.06, 3.07 și 3.08. Acum funcționează perfect cu orice cotă de tva.

    Mulțumesc foarte mult!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •