Multumesc! M-am concentrat puțin pe tva și după multe teste am rezolvat parțial problema în sensul că:

1. dacă pun cota de 9% la tva în configurare articol, atunci factura e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
2. dacă pun cota de 0% (cu deducere sau fără) e validată cu succes indiferent de valoare și număr de zecimale.
3. dacă pun cota de 5% atunci până la valoarea maximă de 24,94 fără tva pe factură, e validată cu succes indiferent de numărul de zecimale. Dacă pun valoarea fără tva de la 24,95 în sus atunci dă eroarea astaeroare 3.jpg.
4. dacă pun cota de 19%, atunci dă eroare indiferent de valoare și număr de zecimale.

Problema e că se lucrează cu cota de tva 19%. Constanta cu tva republica moldova fie că e DA sau NU, mesajele sunt la fel. Am pus și ultima versiune de wmdecl.

Încă o mențiune care nu știu dacă are vreo relevanță: testele le fac pe o bază de date (salvare de lună) care a folosit până acum o versiune veche (831.26 din 2017) doar pentru emiterea facturilor. Acum am pus versiunea 23.121/1 direct peste acea versiune veche. Am dat service avarie și tot ce trebuie.