Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: Numere chitante

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit Numere chitante

    Am avut in martie o problema cu un numar din seria de carnet a chitantierului, am descoperit in aprilie nu am avut ce sa ii fac si am anulato. Acuma dimineata aceasi problema insa cu alt numar si anume 1729, pe care il caut si nu reusesc sa il gasesc. Intrebarea e simpla cum anume sa il caut si ca deja ma dor ochii de cat l-am cautat.

    Am rulat, din service avarie, reindexare, refacere solduri stocuri, verificare coerenta date cu bifa pe avarie, reconstruire SysID, deblocare numere documente, Refacere carnete documente si totusi in nomenclatoare carnete documente primul numar disponibil de chitanta disponibil 1730, in registrul de casa ultima chitanta emisa este 1728, am rulat in fisa de cont din caontabile contul 531.01 din ianuarie pana in mai 2022 daca pun filtru pe explicatie cu nr 1728 imi apare chitanta daca pun pe 1729 nu imi gaseste nimic raportul e gol ce pot face, cum sa imi dau seama unde este, cum este folosit si pe unde e blocat?

    Multumesc anticipat pentru ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    May 2022
    Posturi
    82

    Implicit

    Buna ziua! Nu stiu daca va ajuta informatia, dar am intalnit urmatoarea situatie:
    Carnet de documente folosit la Chitantier il pune la Carnete NIR
    La o factura de intrare fac Plata cu numerar din casa(direct din macheta de factura), dupa care adaug o noua factura cu plusul rosu. La noua factura adaugata imi pune la Carnete NIR Carnet de documente folosit la Chitantier(cel folosit anterior la Plata cu numerar din casa).

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns se pare ca asta este si situatia mea, eroare de aici provine, ramane ca cei de la programare sa repare acest bug. atasez pozele c23.CHITANTIER IN NIR.jpg nirul si cu definirea carnetelor de chitante si pt NIR, 24.carnet chitante.jpg 25.carnet nir.jpg Sper sa se rezolve ca nu e placut sa te trezesti ca in iti lipsesc chitantele sau mai grav ca azi emiti o chitanta care este cu numar cronologic din martie. Acum imi explic de ce aparuse chitanta din martie in aprilie, pt ca intre timp colegele mele verificasera pentru decont si eset posibil ca dintr-o eroare operatorul primar sa fi ales un produs tip stoc pentru un serviciu lucru corectat si deci nr de NIR sa eliberat dar de fapt era numar de Chitanta caci din cauza acestui bug la Nir se alocase un nr de Chitanta.

    Situatia asa este prinse nirurile unul dupa altul si plata lor se face pirn tabul 4 Plata din intrari /facturi si de acolo s-a ales plata cu numerar din cassa
    Ultima oara editat dealexadi; 27 May 2022 la 11:10

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •