Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit detasare salariati UE

    Buna ziua,

    Societate care aplica facilitati constructii are salariati detasati la un santier al firmei in Croatia. Angajatii au formularul A1, salariul e platit de firma in Romania.
    Detasarea incepe pe 27 aprilie. Am completat in Conditii salarizare/Loc munca/Detasare

    la firma/27.04-31.05/Croatia/formular A1-da/firma curenta

    Observ ca pentru angajatul respectiv nu imi mai aplica facilitati pentru toata luna.
    Ma asteptam sa-mi aplice facilitati pentru perioada 01.04-26.04, si doar pentru perioada 27.04-30.04 sa nu.
    Gresesc eu la configurari, sau asa e conceput calculul?

    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    E o adaptare la modul de inregistrare pentru anaf 112. In declaratie, cei de la anaf au conceput bifa de detasat la nivel de luna, nu se poate inregistra pe bucatele de luna, chiar daca legea permite. Si cum pentru perioada de detasare nu am facilitati....
    Am recomandat si clientilor sa faca adrese catre anaf pentru aceasta situatie, deocamdata nu avem feedback.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.
    Mai am o intrebare referitor la bifa pentru Acord stat. Acord de securitate sociala. Nu stiu nimic despre acordul asta.
    Ce influenta are daca il bifez sau nu?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    https://fra.europa.eu/ro/eu-charter/...stenta-sociala
    https://static.anaf.ro/static/10/Ana...ec_sociala.pdf
    In functie de bifa din conditii si de bifa de aici acord.png se completeaza anumite bife in 112

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Buna ziua,
    Am sunat la Anaf, asistenta contribuabili, in legatura cu ce mi-ati spus legat de bifa la nivel de luna.
    Raspunsul lor a fost ca cele 2 perioade distincte ar trebui sa apara in Sectiunea B pentru asigurati, nu in sectiunea A. Exista posibilitatea sa faceti ceva in acest sens?
    Multumesc!

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Raspunsul lor se poate experimenta si in mentor inregistrand doua contracte ca sa ajunga pe seciunea B (asta inseamna in principiu si in soft A sectiunea B, ori doua contracte ori medical). Aici intervine problema nr 2, societate de constructii cu angajati cu doua contracte, am facut deja pentru un client aceasta situatie si am la fel erori de validare. Dvs cand ati sunat si ati intrebat ati spus ca aveti firma de constructii? Pentru ca daca asta a fost raspunsul stiind ca este firma de constructii, imi pare ca v-a raspuns doar ca sa scape de dvs. Voi incerca cand voi avea timp sa completez din nou in soft a, cu toate ca nu cred sa se fi schimbat ceva in aceasta ramura a constructiilor si detasatilor.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    I-am spus ca este vorba de o societate de constructii, pentru ca problema este de fapt acordarea facilitatilor in perioada lucrata in tara si neacordarea lor in perioada detasarii externe.
    Nu prea imi dau seama cum as putea inregistra doua contracte, cand de fapt este un singur contract cu act aditional pentru detasare.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •