Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 105

Thread: Eroare eFactura

  1. #21
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    stiu ca se poate incarca si din aplicatie, dar eu nu vreau asta.
    Incerc sa export xml-ul, dupa ce am facut factura. Primesc acest mesaj eroare.png

    CAnd incerc sa incarc manual, pentru test xml-ul pe spv (ANAF) primesc urmatoarea eroare eroare: Fisierul transmis nu este valid. org.xml.sax.SAXParseException; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected. . Fisierul nu a fost transmis

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu mai puteti trimite direct prin spv. Nu am scris degeaba ca trebuie sa folositi aplicatia noastra. Optiunea de a trimite efactura ramane gratuita dar doar din aplicatia noastra, xml-ul exporta are o varianta prelucrata pentru a nu putea fi folosit de alte aplicatii. Pentru trimiterea calup este disponibila contra cost o versiune de server.
    Ultima oara editat deIrina; 06 July 2022 la 16:02

  3. #23
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    OK, dar este nu explica eroarea pe care mi-o returneaza mentorul in momentul cand vreau sa export .

    Si nu inteleg de ce ati ales solutia asta. Am din cand in cand cate o factura B2G. Solutia era simpla:exportam xml-ul si il incarcam manual pe spv. Fara sa fac pagini intregi de configurari ca sa se exporte xml-ul direct in spv. Poate nu am semnatura electronica pe calculatorul de unde emit facturi.

  4. #24
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se poate seta undeva ca tipul de plata/incasare de la termene scadente sa fie OP si nu numerar?

  5. #25
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Raspunsul este simplu, nu putem permite ca dupa atata munca cineva doar sa ia xml-ul si sa il foloseasca in orice alta aplicatie externa. Modul de trimitere bucata cu bucata este gratuit, exact pentru clientii ca dvs care trimit cate o factura din cand in cand.
    Fara acces la o baza de date , nu stiu ce e cu eroarea. De asta v-am recomandat sa luati legatura cu distribuitorul dvs.

  6. #26
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    Se poate seta undeva ca tipul de plata/incasare de la termene scadente sa fie OP si nu numerar?
    Automat nu, seteaza utilizatorul pe fiecare factura in parte

  7. #27
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    3

    Implicit

    Raspunsul dvs este un pic prea "comercial".

    Pai si eu daca am un server cu Winmentor doar intranet (din motive de securitate).. si vreau sa iau xml-ul sa il trimit separat de pe o statie fara Mentor.. cu token conecat cu acces la internet si SPV.. nu este normal sa nu am xml-ul corect (nu criptat).. atat timp cat platile catre Winmentor sunt la zi.. si eu platesc numarul de utilizatori de cheie.. si folosind softul dvs etc.
    Solutia pe care o propuneti nu este "morală". Alte soft-uri permit generarea xml-ului respectiv a facturii din care se poate salva xml.. si apoi ridicarea acestuia in SPV.

    PS: Fiecare munca trebuia platita.. sunt de acord cu dvs in acesta privinta, dar puteti lasa o perioada de 1-2 luni in care sa se poate exporta xml-ul necriptat.. tinand cont de faptul ca este un lucru relativ nou, acel operator trebuie sa aiba token-ul conectat.. (poate nici nu are semnatura electronica).. ii trebuie o perioada de training si acomodare. Aceste lucruri nu au fost luate in calcul la decizia luat de a exporta criptat.
    Ultima oara editat de13hex; 06 July 2022 la 15:14

  8. #28
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eu nu sunt la compartimentul comercial, sunt la testare si mai ajut lumea pe forum. Raspunsul meu este doar din punctul meu de vedere. Nici nu cred ca este cazul sa discutam aici conditii comerciale, avem un departament separat care se ocupa de asa ceva. Puteti lua legatura cu distribuitorul dvs sa vedeti ce optiuni aveti dvs.

  9. #29
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    3

    Implicit

    Va multumesc pentru raspuns am editat post-ul de mai sus cu o sugestie.

    Discutia nu era despre conditii comerciale ci despre o situatie reala.

    Plecand de la premiza ca acest forum este pentru discutii, iar dvs reprezentati firma dpdv al departamentului comercial... puteti transmite aceste sugestii catre departamentul corect (multi dintre utilizatori va privesc ca o interfata directa cu dezvolatatorul).

    Va multumesc.

  10. #30
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Clientii nostri au avut efectiv la dispozitie 2 luni in care au putut testa si chiar transmite e-factura gratuit. Ramane gratuit in continuare pentru transmiterea bucata cu bucata, doar ca trebuie sa fie facute setarile corect si calculatorul sa fie conectat. Modificarea de care vorbiti dvs este din ultima versiune. Dar eu am transmis punctul dvs de vedere si colegilor de la compartimentul comercial.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •