Pagina 9 din 11 PrimulPrimul ... 7891011 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 81 la 90 din 110

Thread: Eroare eFactura

  1. #81
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Si eu am acelasi mesaj , dar aleator. Din transmitere efactura mai apas inca o data ( de doua ori) pe stare tansmisie si intr-un final se trimite.
    Eu, in schimb, am alta problema cu generearea efacturii si anume: emit Bf prin emulare, dupa care emit factura catre PJ.
    Imi apare eroarea:Screenshot 2024-01-31 153228.jpg.
    Inca nu am reusit sa transmit facturile astfel emise.
    Daca incep cu factura si apoi emit bonul totul este OK.
    Doar ca nu intotdeauna stiu de la inceput daca cumparatorul e PJ.

  2. #82
    Data inscrierii
    April 2022
    Posturi
    61

    Implicit

    Buna ziua, verificati Producatorul de pe articol, posibil daca e din alta tara si nu este configurat corect sa apara aceasta problema. Va recomand sa il puneti pe nedefinit.
    O alta cauza ar mai fi si lipsa Sediului Social. Verificati sa fie asociat.
    Ultima oara editat deIulianC; 31 January 2024 la 17:02

  3. #83
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Este un bug la Mentor cand faci factura din bon. Nu se conecteaza al localitate. Mai intrati o data pe client si il mai alegeti o data, salvati, si vine si localitatea.

  4. #84
    Data inscrierii
    September 2017
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    28

    Implicit

    Buna seara,
    are cineva idee de la ce am aceasta eroare? Mai dimineata aveam alta eroare dar nu am apucat sa postez deoarece nu mergea serveru anaf si am zis posibil sa fie de la nevalidare cod fiscal.
    1.JPG2.JPG

  5. #85
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Din mesaj, reiese, ca nu ati asociat codul saft, unitatii de masura pentru articolul respectiv.

    Citat Original a fost postat de Opteron Vezi Post
    Buna seara,
    are cineva idee de la ce am aceasta eroare? Mai dimineata aveam alta eroare dar nu am apucat sa postez deoarece nu mergea serveru anaf si am zis posibil sa fie de la nevalidare cod fiscal.
    1.JPG2.JPG

  6. #86
    Data inscrierii
    September 2017
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    28

    Implicit

    Si ce treaba are saft-t cu e factura . plus ca nu ma lasa sa il modific si sa il adaug

  7. #87
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Campurile sunt comune si pt saft si pt efactura. Ca saftul a fost primul si asa a ramas denumirea, mai putin important. Si da, trebuie sa mergeti pe unitatea de masura de la acest articol si sa selectati Simbol saft. Am scris si in documentatia pentru efactura, la pagina 10
    http://download.winmentor.ro/WinMent...0e-factura.pdf

  8. #88
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Multumesc DragosE_WT. Asa merge.

  9. #89
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Opteron Vezi Post
    Si ce treaba are saft-t cu e factura . plus ca nu ma lasa sa il modific si sa il adaug
    Nu puteti face modificare direct in factura. Trebuie sa mergeti in nomenclator, si sa modificati.

  10. #90
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit

    Buna ziua! Incerc sa generez un xml si imi da urmatoarea eroare:

    tipAssert=FailedAssert; codEroare=BR-CO-17; localizareEroare=/Invoice/cac:TaxTotal/cac:TaxSubtotal; textEroare=[BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals.; expresieValidata=(round(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent)) = 0 and (round(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) = 0)) or (round(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent)) != 0 and ((abs(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) - 1 < round(abs(xs:decimal(cbc:TaxableAmount)) * (cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent) div 100) * 10 * 10) div 100 ) and (abs(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) + 1 > round(abs(xs:decimal(cbc:TaxableAmount)) * (cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent) div 100) * 10 * 10) div 100 ))) or (not(exists(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent))) and (round(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) = 0))
    tipAssert=FailedAssert; codEroare=BR-S-09; localizareEroare=/Invoice/cac:TaxTotal/cac:TaxSubtotal/cac:TaxCategory; textEroare=[BR-S-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where VAT category code (BT-118) is Standard rated

    din ce am mai citit ...lipseste RO de la firma.....dar nu lipseste....
    Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •