Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 110

Thread: Eroare eFactura

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 539

    Implicit

    Imi este greu sa vad care e diferenta dintre cele doua printscreen uri, si mai greu sa ma prind de ce unele facturi sunt si altele nu....Poate ar fi bine sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada concret pe baza de date despre ce facturi e vorba si alte detalii...
    Legat de PS, este un validator care va fi valabil incepand cu 29 decembrie, cu toate ca din cate am vazut urcatul in spv este cu probleme zilele astea. Din pacate nu au un sistem care sa anunte ca sunt versiuni noi pentru validatorul de la efactura.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Diferentele din imagini sunt mai putin relevante, ideea e ca am amandoua executabile, pe versiunea veche cu baza de date noua in continuare imi apar facturile, pe ultima versiune de executabil nu mai apar.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Citat Original a fost postat de testing Vezi Post
    Diferentele din imagini sunt mai putin relevante, ideea e ca am amandoua executabile, pe versiunea veche cu baza de date noua in continuare imi apar facturile, pe ultima versiune de executabil nu mai apar.
    Se pare ca in versiunea noua,ca facturile sa apara in zona efactura,aveti un filtru nou, codul tarii sa fie 0 in NLOCALIT.DB.
    Localitatile care vin cu fisierul original (nemodificat), chiar si dupa update localitati din service, nu au acest 0, pus pe cod tara, si nici nu isi fac update in acelasi timp cu programul.
    Rezolvarea: updatat fisierul cu un sql update acolo unde nu au 0 la cod tara.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    Scuze se pare ca sunt prea adormit azi am gresit topicul.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2021
    Posturi
    5

    Implicit

    Buna ziua,

    1. exista cumva vreo constanta de unde se poate modifica valoare implicita daca nu e completat Tip de plată din Termene scadente? "câmpul necompletat se va transmite implicit cu tipul de plată numerar", in loc de numerar ar fi trebuit sa setati ca implicit Definit de comun acord.

    2. pentru facturile generate cu Generator facturi abonamente, facturile nu apar automat in Iesiri: factura fiscala (efacturare), desi clientul este bifat ca institutie publica, iar la generarea xml-ului pentru e-factura primesc urmatoarea eroare:
    E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-RO-200]-Daca Adresa de livrare (BG-15) exista, trebuie furnizata Localitatea de livrare (BT-77).
    #If the Delivery to (BG-15) exists, the Deliver to city (BT-77) must exists.
    E: validari globale
    SCHEMATRON
    eroare: [BR-RO-210]-Daca Codul tarii de livrare (BT-80) este "RO", atunci Subdiviziunea tarii de livrare (BT-79) trebuie sa fie codificata folosind lista de coduri ISO 3166-2:RO (ex. "RO-B" pentru Municipiul Bucuresti, "RO-AB" pentru judetul Alba...).
    #If Delivery country code (BT-80) is "RO", then Delivery country subdivision (BT-79) must be coded using the ISO 3166-2: RO code list (ex. "RO-B" for Bucharest, "RO-AB" for Alba County...).
    daca introduc manual factura pe acelasi client, factura apare automat in Iesiri: factura fiscala (efacturare) si functioneaza corect si generarea xml-ului. (datele partenerului au fost preluate de pe anaf)
    Ultima oara editat deraulm; 06 January 2023 la 11:15

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 376

    Implicit

    1. cosntanta: "tip plata termene scadente implicit" si aici la acesta cosntanta alegi ce consideri ca e mai ok pentru tine ca sa fie implicit
    2. e actualizat duk pt efactura ca stiu ca in decembrie pe 29 a aparut o modificare sa nu fie de acolo.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •