Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit Probleme factura incasata prin casa de marcat

    Buna ziua,

    Am o factura pentru care exista si bon fiscal emis de casa de marcat. Mod de lucru offline. Am procedat ca de obicei, mers in tabul Incasare, bifat Incasare imediata prin casa de marcat, salvat.
    Problema apare cand dau Iesire. Imi apare mesajul :Eroare, nu ai emis bonul la casa de marcat pentru aceasta factura!
    Este prima oara cand am eroarea asta, in lunile anterioare a mers fara probleme.

    Ma puteti ajuta?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Mesajul a aparut mereu cand bifati incasare prin casa de marcat pe ultimul tab. Va atentioneaza ca nu ati emis bonul cu toate ca ati bifat incasarea imediata. Poate pana acum ati pus bifa din fata cu casa de marcat? Screenshot_228.png

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Eu nu imi amintesc sa fi aparut pana acum mesajul. Oricum ar fi, problema e ca nu mai pot iesi din factura. De cate ori aleg Iesire imi apare mesajul. Pana nu debifez "Incasare imediata prin casa de marcat" nu pot iesi.
    Nu am pus bifa din fata cu casa de marcat.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu puteti iesi, e normal, trebuie sa faceti bonul la casa de marcat.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Nu inteleg. Pana acum am lucrat conform procedurii prezentata in Help/Solutii/Incasare facturi prin casa de marcat.
    Operam mai intai factura, puneam bifa "Incasare imediata prin casa de marcat". Apoi operam in Monetare Z-ul, alegeam jos Bonuri pentru care s-au emis facturi pereche, si mi se deschidea meniul cu facturile pentru care pusesem acea bifa.
    Daca nu am factura cu bifa ca e incasata prin casa de marcat, nu am ce alege.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cred ca va lasa doar daca luna de lucru din program nu batea cu luna calculatorului. Daca luna de lucru este martie, luna calculatorului martie, nu va lasa...Asa e facut codul.
    Acum ca sa explic cum se lucreaza corect
    1. Factura cu incasare imediata prin casa de marcat, se face bon la casa de marcat si pe monetare cu plusul albastru se preiau bonurile de la casa de marcat
    2. Factura cu bifa de info cm Screenshot_231.jpg apoi pe monetar se pune bifa Screenshot_232.png si jos puteti selecta facturile cu bifa pusa Screenshot_233.png

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Sa inteleg ca procedura mentionata de mine nu mai e de actualitate? Cea cu artificiul prin contul 473?
    Si nu sunt probleme la 394 si 300?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •