Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit setarii declaratie 112

    Buna dimineata,
    S-a schimbat ceva la setariile decalratiei ca la ultima versiune ma trezesc ca nu imi mai face pdf si in fisierul de txt atasat fisierului xml gasesc eroarea eroarea: " ? modul Validator; eroare=-8: nu gasesc /E:/MentBDE/dist/lib/DD112Validator.jar " sunt aceleasi setari pe care le am de ani de zile versiunea aplicatiei declaratii utilizata e 229.04. Ma uit in calea respectiva si exista doar D112Validator.jar. Multumesc pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Verificati intai in Diverse/Constante generale sa nu se fi schimbat ceva in setari, calea catre duk si java...Daca nu e nimic schimbat, luati legatura cu distribuitorul dvs.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pt raspuns, am intrebat ca mi se parea ciudat mesajul ca nu gaseste DD112.jar in loc de D112.jar cum e clasic in duk integrator

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Se pare ca totusi e o eroare de versiune, caci astazi exasperat de colegele mele, am facut un test pe o baza noua, instalat mentorul versiunea 892.01 la mine pe pc, si am pus si declaratiile in versiunea 227.01 exporta xml si creeaza pdf fara nici o eroare insa in orice versiunea incepand cu urmatoarea dupa acesta adica v229.03 da nu creeaza pdf inar in fisierul txt de eroare aferent declaratiei genereaza eroarea de am intrebat mai sus despre ea: ? modul Validator; eroare=-8: nu gasesc /C:/dist/lib/DD394Validator.jar, am pus alaturat asa:
    -mesaj pdf a fost creat cu v277.01 10.decl v227.01.jpg
    -mesaj pdf nu a fost creat cu v229.03 11.decl v229.03.jpg
    -fisier xml log cu eroara de mai sus: D39416_RO_2022_02.xml.log.txt am mai adaugat eu extensia .txt ca altfel nu puteam sa il atasez
    -fisier setari v227.01 13. setari v227.01.jpg
    -fisier setari v229.03 12. setari v229.03.jpg

    versiunea 229.04 aceelasi mesaj din logo ca nu gaseste declaratia cautand DD394 in loc de D394 aici e eroarea
    versiunea v22.031 acelasi mesaj din logo ca nu gaseste declaratia cautand DD394 in loc de D394 aici e eroarea
    Si ceva este in fisierul sursa ca am 3executabilie in aceeasi baza si deci singurul lucru diferit e codul sursa al executabilul, versiunea 227.01 functioneaza iar ultimele 3 versiuni nu merg.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Si vreti sa spuneti ca daca introduceti datele corect in constantele de la declaratii, validarea nu se face automat? Pentru ca din imagini pe versiunea 229.03 e gol la cale config. Si nici in prima imagine nu mi se pare f corecta calea pentru ca eu am intotdeauna setata calea catre config simplu nu dist/config

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    calea setata in poza de la 227.01 este unde era duk adica C:\dist\config era direct la mine pe pc unde fac teste fara sa imi afectez baza de date.

    Am testat acum cateva minute un test cu v22.031/1 BDE versiunea cu care se lucreaza si acelasi mesaj afisat de aplicatie xml a fost generat, urmat de validarea xml-ului nu a dat erori si cu Master Xml-ul a fost validat. PDF-ul nu a fost creeat.

    La validare sunt 2 mesaje cel de xml validat care este corect si al doilea cel de xml validat dar nu se creeaza pdf cu toate ca in constante e setat sa fie creeat pdf. Eroarea este in procedura de apelare a duk pentru creeare pdf nesemnat in cazul meu.
    Am deschis fisierul respectivei declaratii si in el se regaseste eroarea:" ? modul Validator; eroare=-8: nu gasesc /E:/MentBDE/dist/lib/DD112Validator.jar "

    calea la duk este corecta v22.0311 BDE.jpg

    In fisierul decl.ini se regasesc urmatoarele configurari:
    [VERSION]
    VersionID=3222031,01
    [VALIDARE112]
    optiuneValidare=0
    tipGenerare=p
    [SMARTCARD112]
    SmartCard=aladdin
    SelectorCertificat=0
    salvezPin=0
    caleConfig=E:\MentBDE\dist\config
    [EXPORTD300]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov\2022\03. martie
    [EXPORTD394]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov
    [EXPORTBilant]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\bilant\ilfov
    CaleImportXML=D:\DirExport\2019\bilanturi\
    [EXPORTD205]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov
    [EXPORTD390]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov\2022\03. martie
    [EXPORTD39416]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov\2022\03. martie
    [EXPORTD100]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov\2022\03. martie
    [EXPORTD112]
    caleImplicita=E:\Salvari_din_program\2.Export\3.De claratii\ilfov\2022\03. martie


    La apasarea butonului de Validator XML imi deschide duk, aleg declaratia si o pot creea in pdf deci undeva in cadrul procedurii de apelare a duk de catre programul de declaratii ceva se intampla ca el cauta o declaratie care nu exista si anume: DD112Validator.jar in loc de cum este corect D112Validator.jar deci programul ii pune un D suplimentar in fata.
    Ultima oara editat dealexadi; 10 May 2022 la 15:54

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu stiu ce sa zic, vad ca este un config si in dist dar eu nu il am pe ala setat la cale ci config simplu de langa dist. Eu personal as relua descarcarea dukului si schimbarea folderului ca sa nu fie confuzii.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Din ce am vazut in celalalt topic pe print screen atasat de dvs, la Mod executie este v- validare declaratie, eu am p-validare declaratie +creeare fisier PDF, iar asta presupune o operatie in plus operatie care este cu eroare.

    v- validare declaratie : la mine se face corect este primul mesaj afisat de programul de declaratii: XML s-a exportat. urmat de mesajul Xml-ul a fost validat.

    P- validare declaratie +creeare fisier pdf programul de declaratii afiseaza primul mesaj: XML s-a exportat apas pe ok si imi afiseaza al doilea mesaj:

    care are doua linii: Xml-ul a fost validat (aucu se terminaa operatiunea de validate adica selectia de tip V-validare decalratie) si PDF-ul NU a fost creat. (adica pasul doi cu apelarea validatorului pentru crearea pdf insa aici este eronat ca pune DD112 si nu D112 cum este corect asta spun eu)

    Diferenta este ca eu am o operatiune in plus operatiune care este cu probleme

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    ok, acum am inteles

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    s-a rezolvat, urmatoarea versiune va contine corectia

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •