Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    June 2009
    Locatie
    bucuresti
    Posturi
    122

    Implicit Diferenta intre sold fisa analitica partener si obligatii plata furnizori

    Buna dimineata! Brusc si dintr-o data am o diferenta intre cele doua, la decembrie 2021. Ce sa verific, caci nu stiu? Multumesc pentru eventuale idei.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    - daca in noiembrie cele 2 situatii erau egale;
    - daca in decembrie soldul initial la fisa era egal cu soldul final la noiembrie;

    - eventuale plati/incasari cu legaturi pierdute sau incoerente plati/incasari;
    - regularizari valute cu erori;
    - vreo schimbare de cont (sau de configurare) in configurarea contabila de la o luna la alta.

    - verificat daca diferenta nu este exact vreun document cu ceva ciudat prin el.

  3. #3
    Data inscrierii
    June 2009
    Locatie
    bucuresti
    Posturi
    122

    Implicit

    Am vreo 30 de facturi mari si late si 3 plati prin banca. Jur ca nu inteleg. Am verificat facturi, plati, nu e vorba despre valuta sunt lei...

  4. #4
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Vezi ca diferenta sa nu fie o factura de avans. Facturile de avans pot generea diferente astfel:
    1. valoarea tva care in fisa nu exista dar in obligatii sunt prinse
    2. Factura este achitata in sold furnizor ea este zero iar in obligatii poate creste valoarea furnizorululi cu factura respectiva.

    Incearca un filtru doar dupa contul 401 sau 411 depinde ce ai furnizor sau client si vezi daca asa iti dau soldurile.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •