Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: Lista monetare

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Lista monetare

    Cum as putea face si eu o lista in trezorerie /monetare si acolo sa vad in si nr de bonuri totale si sa nu ma trezesc ca le dubleaza ca daca am in aceeasi zi 3 cote de tva am totalul 14*3=42, la sinteza nu mi le aduce, si cum in alta zi am doar o cota de tva nu le pot impartii, mereu cand am situatii si nu imi da nr de bonuri mereu stau si export in excel si acolo fac niste calcule. Am incercat in sinteza monetare insa nu imi aduce nimic pe coloana BonuriCM care e aferenta bonurilor.
    Ma intereseaza de exemplu z: 821 sa vad un total de 14 bonuri cat e trecut si in monetare, ca orice am inceract acuma imi aduce 14*3.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca nr de bonuri va intereseaza puteti folosi lista din diverse, vanzari prin emulare. O grupati dupa nr bonului, cu subtotal si numerotarea grupului

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Asta este cazul cand am si toate bonurile in mentor, eu am in cazul de fata casa de marcat la client si eu am stoc doar valori prins in contabilitate doar monetarul, iar in monetare am trecut nr total de bonuri cm.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am in mentor introduse manual monetarele cum pot face ca in mentor liste /trezorerie/monetare sau o lista in care sa vad:

    1. Cat este pe numerar, cat este pe card, cat este pe bonuri caci in mentor exista aceste informatii dar nu le pot selecta in lista si am nevoie sa pot verifica si eu daca sunt corecte totalurile pe toata luna din mentor cu cele de pe raportul z total al lunii. Acum am doar un total si atat.

    2. Ce filtru selectie pot face ca in lista din trezorerie/ monetare sa imi arate si mie numarul corect de bonuri a zetului zilnic, ca daca am valori cu tva 19, tva 9 si tva 5 mi le arata la toate acele nr total de bonuri introdus manual in momentare adica am asa:
    in data de 10.12.2021 la monetar imi arata asa
    marfuri 19% bonuri 10
    marfuri 9% bonuri 10
    marfuri 5% bonuri 10
    totalbonuri 30
    cu toate ca in monetare cand introduc nr total de bonuri sunt 10

    daca in data de 11.12.2021 am:
    marfuri 9% bonuri 14
    marfuri 5% bonuri 14
    total bonuri 28
    in monetare am introdus 14 bonuri

    daca in 14.12.2021 am
    mf 19% bonuri 21
    total bonuri 21
    introduse in moentare 21

    La total imi arata in lista 79
    in monetare am introduse 41
    pe sumarul de z din luna am 41

    Cum sa fac ca lista sa mi le arate corect?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Dintr-o singura lista nu se pot obtine toate informatiile, pentru ca datele sunt introduse (in monetare) centralizat - total pe cota TVA, total nr. bonuri, total pe metoda plata, neexistand nicio corelatie intre ele.
    Din mai multe liste trebuie obtinute informatiile. Astfel:
    - pentru metode de plata: Diverse - Moduri de plata pe Monetare; aici, daca s-ar fi introdus si numarul de bonuri (este pe acelasi palier de informatie), nu mai era nevoie de lista urmatoare;
    - pentru numar bonuri: Miscari - Iesiri-Sinteza > Monetare;
    - pe cote de TVA; ce dati dvs; ca info, puteti crea coloane calculate cu fiecare cota de TVA; iar apoi centralizati raportul: (ha, chiar dvs ati fost destinatarul mesajului).

    Le afisati pe toate pe ecran, ar trebui sa incapa si pe orizontala, si pe varticala, aceeasi ordine de sortare si gata.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc frumos pentru raspuns, ce simplu era cu modurile de plata pe Monetare dar imi scapase raportul si cat l-am cautat.

    La numarul de bonuri o sa incerc sa fac o segmentare din totalul lor cum ai spus facand raportul ca la valorile pe cotele de tva cum erau la facturi ca aici ma omora ca mi dubla sau tripla nr de bonuri si la final nu puteam sa aflu cate sunt in total in mentor.

    La valoarea pe fiecare cota de tva eu foloesc filtrarea, ca avand cate un articol valori pe fiecare cota imi e foarte usor sa fac filtru si sa vad daca sunt ok totalurile pe fiecare cota in raportul z al luni

    PS: sper sa imi iasa aceea impartire a lor artificiala pe bonuri la cotele de tva cum si spus si sa fac un raport total corect la nr de bonuri.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •