Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit Avansuri furnizori eronate gestionate de mentor

    Am si eu urmatoarea speta si nu reusesc sa o rezolv am primit de la un furnizor o factura de avans cu doua pozitii prima pozitie tva 5% o inregistrez pe articolul de avans cu 5% iar a doua pozitie 0% o inregistrez pe articolul de avans cu 0% cum sunt pe aceeasi factura cand fac stornarea winemntorul nu stie sa faca 2 pozitii una cu 5% si una cu 0% el face o pozitie cu tva 5% baza totala iar tva doar 5% adica 1674.29+83.71 si 600 fara tva la stornare el face 2274.29+83.71 cu tva 5%, lucru incorect zic sa fac un artificiu sa mearga bine fac 2 facturi separate cu toate ca in 394 se duc eronat 2 facturi de la furnizor in loc de o factura.
    Lucrand asa cu 2 facturi cand stornez imi apare bine insa am o alta problema la furnizor am primit factura de servicii si pe ea am si cele 2 pozitii de la factura anterioara, lucru care complica imens problema si anume:

    cazul 1 o singura factura de avans wimentor storneaza cotele impreuna ce conteaza ce si cum fiecare cota asta e asa ceva suplimentar rezolvata cu 2 facturi de avans asta este, cam ciudata situatia recunosc dar o folosim asa

    cazul 2 cu cele 2 facturi insa daca aleg articolul cu tva 0 imi zice ca nu am cont la cea de tva 5% daca aleg cea de 5 face mai ok pare ca recalculeaza cota ok.

    Cum e mai corect de lucrat cu aceste facturi, exclus sa primesc de la furnizor facturi separate, macar in cazul 2 in care sparg prima factura de avans in doua facturi in cazul de stornare daca aleg eu manual cate o pozitie sa nu imi modifice articolele ci sa le lase cum le aleg eu, ca daca aleg prima pozitie cu 5 si pe urma cea cu 0 la tva ma trezesc ca nu am cont de tva la ce cu 5, tr sa reintru si sa le modific eu manual pe cele cu 5.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Pe aceasta situatie avem o problema de multisor, din pacate nici nu am reusit sa o rezolvam din cauza modului in care tratam inregistrarile in table. Ce am mai recomandat clientilor a fost sa faca facturi diferite pentru storno.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, alta varianta nu am decat facturile separata si la stornare.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    98

    Implicit

    Pana cand veti implementa D406 ati putea proceda asa:
    - un articol de avans furnizor (cota TVA cea mai des utilizata) folosit standard
    - un articol de avans (pentru fiecare alta cota de TVA) configurat serviciu pe alt cont (473 de exemplu). In acest al doilea caz, va trebui sa tineti evidenta avansurilor pe fisa de cont.
    Cu stima,

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •