Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: Eroare 112

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    39

    Implicit Eroare 112

    Buna ziua!
    Am avut un cencediu medical covid cod 51, data eliberari cm este ulterior bolii(30.09-13.10.2021) cm emis 18.10.2021, cand vreau sa depun declaratia imi da urmatoarea eroare. Ce trebuie sa fac

    A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratD (1)
    daca D_3 = D_4 = null si D_5 > D_6 + 1: Data acordarii unui certificat medical initial trebuie sa fie aceeasi cu data de inceput a perioadei de valabilitate sau mai mare cu cel mult o zi cu urmatoarele exceptii: - pentru perioada de internare - pentru sarcina si lauzie (numai concediu medical pentru maternitate) - situatii pentru care este necesar avizul medicului expert al asigurarilor sociale peste 90 de zile - in caz de carantina
    atentionare regula: S95.2: daca D_3 sau D_4 nu sunt completate atunci D_5 (18.10.2021), D_6 (30.09.2021) nu respecta regula

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    NU stiu daca o sa va lamureasca raspunsul meu, dar ce spune eroarea este exact ce apare in anexa 8 cu validari de la anaf. Screenshot_174.jpg
    In conditiile astea data acordarii nu poate fi mai mare ca data inceperii. Deci ori rezolvati cu medicalul cu doctorul care l-a emis, ori treceti dvs o data care sa le placa la validare

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Iustin Vezi Post
    atentionare regula: S95.2: daca D_3 sau D_4 nu sunt completate atunci D_5 (18.10.2021), D_6 (30.09.2021) nu respecta regula
    Daca ne luam dupa acest mesaj poate fi depus fara probleme, sub rezerva sa fie in exceptii, cea ce este ca la covid parca e trecut si el la exceptii.

    ps: In Declaratii de la mentor nu se genereaza pdf, ci doar xml in acest caz, corect insa se poate semna si direct cu duk integrator acest xml si care genereaza pdf semnat care poate fi depus cu atentionare la mf.
    Ultima oara editat dealexadi; 20 October 2021 la 11:55 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •