Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    AM lucrat cu fisierul dbug.pas activat si am reusit sa prind eroarea acuma nu stiu daca apare si in fisier. Ce imi facea, eram in banca si dupa ce face, o plata sau un transfer cand eram pe campul de beneficiar nu puteam muta pe un rand nou decat cu mouseul orice altceva din taste era imposibil de facut. Atasez ultimele randuri din fisier. daca e nevoie am tot fisierul salvat sunt mai multe inregistrari in banca insa ultima exact ianinte de delogare asta mi-a facut si am zis ca sa fie ultima inregistrare in banca ca asa poate e mai usor de identificat.
    BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.737 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.766 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.780 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.787 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.795 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.803 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.812 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.819 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.827 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.835 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.848 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.855 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.863 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.869 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.878 >
    END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.890 >
    * activare <TIMP 14:22:36.728 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Mentor:LogIn" <TIMP 14:22:36.854 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.862 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.868 >
    END <- DoBeforeOpen "Mentor:LogIn" <TIMP 14:22:36.876 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Mentor:Semafor" <TIMP 14:22:36.885 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.892 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.899 >
    END <- DoBeforeOpen "Mentor:Semafor" <TIMP 14:22:36.907 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Firma:SysId" <TIMP 14:22:36.915 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.923 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.929 >
    END <- DoBeforeOpen "Firma:SysId" <TIMP 14:22:36.936 >
    * activare <TIMP 14:22:39.438 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "MENTOR:FIRMECUR" <TIMP 14:22:39.448 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.456 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.463 >
    END <- DoBeforeOpen "MENTOR:FIRMECUR" <TIMP 14:22:39.470 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "mentor:Optiuni1" <TIMP 14:22:39.480 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.487 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.493 >
    END <- DoBeforeOpen "mentor:Optiuni1" <TIMP 14:22:39.499 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "mentor:PREZENTA" <TIMP 14:22:39.649 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.656 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.665 >
    END <- DoBeforeOpen "mentor:PREZENTA" <TIMP 14:22:39.673 >
    End debug session: MENTOR - 13.10.2020 2:22:39 PM <TIMP 14:22:39.685 >

    e ca si cum ar captura cursorul si nu iar mai da drumul decat apasand cu mouseul undeva in fereastra, altfel din taste nu reusesc nici macar enter sa intru din nou in beneficiar.

    PS: aceeasi blocare imi facea si cand am cerut calculatorul cu F2 am calculat suma am dat enter a aparut in coloana de suma insa sa trec mai departe sa aleg beneficiarul doar cu mousul am reusit.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Azi se pare ca iar sunt fara noroc, am foarte mult de lucru in banci si ma dispera eroarea care nu stiu cum sa fac sa dispara si anume aceea faimoasa eroare de la trecerea la delphi 10 in care daca fac legaturi intre conturi cu viramnete interne nu mai pot din tastatura sa trec mai departe adica ramane blocat pe beneficiar/platitor si doar cu mouseul in alt camp pot face asta si in acelasi timp calculatorul e se pare nefunctional adica il apelez cu F2 calculez toate sumele si cand dau enter nu trece suma ca si cum nu ar fi existat, dau cu click cu mouseul si trec suma pe care o notez pe hartie ca altfel nu am nici o sansa. Chiar nu se poate face nimic in acest semns ca e tare nasol, am un factoring de prins pe doar 5 luni si cum am operatiuni minim de 2 ori pe saptamana plus ca sunt 4-5 contracte separate o placere deosebita.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Acelasi comportanemt banca nu poti utiliza decat mouseul in banca imposibil dar adevarat, si asta este o situatie de doar 2ani de zile, am un fisier debug pass, unde sa il trimit? Am si un mic filmultet in care folosesc calculatorul si la enter e ca si cum era calculator de windows nu cel de mentor adica zice ca aduna sume dar nu le pune si in campul respectiv, nu inteleg cum nu se vede la programare ca este o problema la cursorul in banca cand legi sume in viramente si la furnizori, adica daca am un 581 in banca a si intru in banca b si aleg suma cu banca a ii dau ok iar cand in banca apare pe ecran la beneficiar numele contului b nici mort nu mai trece cu enter mai departe nici cu sageti stanga drapta sau sus jos ci doar cu click mouse in orice casuta ca si cum asa e proiectat si nimic mai mult. Sincer ca sa fiu ma doare rau cand lucrez in banca acest comportament si pland de el de 2 ani oare cati trebuie sa mai plang, e un banal bug de programare chiar asa imposibil de rezolvat?????

    PS: si ca sa eliminam din start combinatii de wind am problema asta pe 2 baze de date separate full de la cheie la pc, unul are wid 10pro 64 biti, lucru local cu cheie mono, celalat sistem e un wind 2019 server 64 biti evident cu ts activ si face la fel atat in remote cat si fizic pe el, la fel testat si pe un server cu win 2008 r2 tot 64 biti si remote si consola direct in server. Am testat la mine acasa pe laptop si pe 32 biti si pe 64 biti si pe wind 10 si pe wind 7 fizic cat si in masina virtuala, am 2 ssd si le schimb cand am nevoie ca sa nu ma mai chinui cu alte nebunii pentru teste. Deci ca sa fim sinceri SO in afara de wind 8 si xp, server 2016 si 2012 e testat si para testat si ca in reclama: "coafura rezista" a se citi " eroarea e prezenta"

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Azi deschid programul si prima operatiune e direct banca, merge perfect totul din tastatura zic hai ca am noroc si e super rapid azi. Termin cele 3 incasari pe care le aveam de rezolvat ramase de ieri si dupa care care trec din in modulul de liste, listez partenerul IFN la ecran (adica generez o fisa analitica a partenerului) si modific o incasare din 419 in contul de banca care trebuie, avand scontare cu ifn, si surpriza cand am intorc in banca nu mai functioneaza corect tastarura, exact comportamentul de mai sus, sa inteleg ca asta genereaza acest comportament faptul ca intru si prin modulul liste?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Acuma ca bugul este descoperit si aveti si modalitatea de a il prinde, azi l-am reprodus din nou, astept sa fie si reparat ca deja are 2 ani de zile.
    Deschid pc ma loghez in mentor intru in banca merge perfect. Ma duc in liste vad la ecran o lista, modific prin click dreapta un document din banca din 419 il trec intr-un cont de 5191 intru in date acolo comportamentul se manifesta dupa ce am legat cu 581 nu mai coboara pe randul urmator din taste, la fel si calculatorul il apelez cu f2 si la enter zica e de window nu aduce suma in randul respectiv. Toata miscarea de mai sus e prinsa intr-un fisier debug, pe care il pot trimite cu drag celui de la programare daca el zice nu nu il gaseste bug il invit sa priveasca comportamentul in remote, la nevoie ii transfer si o baza sa aiba de teste.

    Acuma am asteptat 2 ani cu bug-ul stiu ce il genereaza, astept ca la urmatoarea versiune sa nu il mai vad.

    ps: Am si plati catre un furnizor la fel dupa ce aleg factura si e cursorul pe beneficiar/platitor doar cu click de mouse poate fi mutat cursorul, daca introduc o operatiune la care nu am document de legatura adica e un 581 simplu un 419, 409, un cont de cheltuiala e perfect merge sa cobor din tastatura deci la legatura programul uita cursorul in tabela de alegere document ca alta explicatie nu exista, bug simplu de programare.

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Deoarece nimeni din firma, inclusiv eu, atat remote cat si local nu putem reproduce acest bug, am mutat acest thread pentru a fi mai bine vazut.

    Oricine il citeste si se confrunta cu aceeasi problema sa posteze un "si eu" pe acest thread, eventual si cum reuseste sa-l reproduca.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Si eu.
    Si la calculator, cand nu preia cantitatile cat si in casa,la partea cu trecutul de la un camp la altul din tastatura.

    O postare mai veche:

    Citat Original a fost postat de testing Vezi Post
    Mai exista o problema si la cassa.
    Dupa inregistrarea unei tranzactii ( in cazul meu, o chitanta de incasare) nu pot trece la randul urmator (din sagetile de la tastatura) , adica la inregistrarea urmatoarei tranzactii, fara a da un click pe unul din campurile existente.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Din cate vad in ultimele versiuni cele din luna a 7 s-a rezolvat aceasta problema (am lucrat vineri si azi dimineata si este functionala acesta manevrare din taste), cea ce este un lucru bun, ca am luna asta multe inregistrari de facut si asa merge mai repede.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •