Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit Ecran Declaratii

    Buna ziua
    Stie cineva ce s-a intimplat cu ecranul principal de la programul Declaratii 226.01... ramane maxim si doar modificare lui din lateral, este destul de frustant...

  2. #2
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Buna dimineata.
    La multi ani!
    Si daca tot actualizeaza proprietatile ecranului principal, poate coreleaza d300 la selectie lunar trimestru sa faca automat/corelat si la d394.
    Poate la d394 nu mai scriem de fiecare data nume prenume, cnp, functie la declarant...le avem scrise de 5 ani in declartiile depuse.
    Si pate cel mai important lucru, suntem luati in seama la sugestii ?
    Zi frumoasa tuturor, si inca o data
    La multi ani! colegi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Va umbla programatorul la ecran sa vedem cum rezolva cu maximize/minimize.
    Pentru 394 cu nume prenume e un pic mai greu, pentru ca nu am informatia trecuta in mentor. Sau poate la dvs e aceeasi persoana cu reprezentatul fiscal?
    Pentru lunar/trimestrial voi face eu testare sa vad ce se intampla acolo.
    Ultima oara editat deIrina; 13 July 2021 la 10:20

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Buna seara.
    Tot la programul de declaratii, ceva nu este ok (sau fac eu gresit) pt declaratia 100/700 nu preia localitatea.
    Desi sunt selectate/create in creante D100 (cel mai uzual 121-micro/ct.698) cind trebuie sa generam declaratia trebuie selectat +verde (deci selectie la selectie). La versiunea anterioara nu era asa; dupa generare ce era creat in creante d100 se ducea automat in decl, si punea si datele corecte la firma:sediu, loc, etc

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Am testat pe 226.01, aduce localitatea fara probleme, cea trecuta in datele firmei in mentor si aduce si creanta, singura mentiune aici, creanta 121 e trimestriala si daca nu e pe luna potrivita nu aduce.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am testat pe 226.01, aduce localitatea fara probleme, cea trecuta in datele firmei in mentor si aduce si creanta, singura mentiune aici, creanta 121 e trimestriala si daca nu e pe luna potrivita nu aduce.
    Da, am sesizat ca la unele merge corect dar la altele nu.
    La cele la care NU merge am eroarea "access violaton adress....model declaratii.exe..." . Dupa care am dat verificare structuri, am dat indexare si verificare structuri din mentor, am dat din utilitare db_repair... Unde la decl100 nu stie sa face reindexare, actualizare. Oare care ar fi solutia?

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    verifica si :
    1. In datele firmei daca e aleasa localitatea din lista de localitati sau este scrisa de mana. ar putea fi o varianta sau:

    2. Nomenclatorul de localitati al firmei este actualizat?

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Citat Original a fost postat de alexadi Vezi Post
    verifica si :
    1. In datele firmei daca e aleasa localitatea din lista de localitati sau este scrisa de mana. ar putea fi o varianta sau:

    2. Nomenclatorul de localitati al firmei este actualizat?
    Multumesc frumos de sugestii, dar NU au mers:
    1. selectie din nomenclator
    2. actualizat nom,loc, dar am primit mesajul 'nu exista actualizari' (sau fac eu ceva gresit: service/intretinere/actuializare localitati)

    Totusi cred ca e vorba de liniile de program si ordinea lor: scrie date firma (astea exista si sunt certe), selecteaza din vector din creante, etc... si atunci apare conflictul.
    Oricum in eroare apare address si numere, probabil ceva de index. La unele totusi merge ok, si imi este imposibil sa imi dau seama...
    La intrare pt decl.112 dupa ce dai +adaugare, datele firmei (pt aceeasi societate) exista deja in formular/ecran si merge perfect...
    Ultima oara editat degillmifus; 21 July 2021 la 08:47

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Citat Original a fost postat de gillmifus Vezi Post
    Buna seara.
    cind trebuie sa generam declaratia trebuie selectat +verde (deci selectie la selectie). La versiunea anterioara nu era asa; dupa generare ce era creat in creante d100 se ducea automat in decl, si punea si datele corecte la firma:sediu, loc, etc
    Eu fac asa:
    1 intru in decalratii
    2. selectez firma x si luna 6
    3. selectez creante pt declaratia 100/710 si acolo aleg micro si 698
    4. intru in declaratia 100 dau adaugare declaratie sa imi creeze pt luna a 6 iar aici apas generare si imi aduce automat creanta micro si suma aferenta din ct 698 nu mai aps din nou aici pe + verde, sa fie de aici cu eroarea?

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Da, asa fac si eu.
    La unele merge perfect, si nu imi dau seama de ce, iar la altele (majoritatea) imi da eroarea 'access violation at adrress 0e0076e2 in modele 'declartaii.exe;. read of adrress 062a5d54!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •