Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit Încasare prin cont colector

    Bună ziua,

    Mă puteți ajuta cum ar trebui să procedez în cazul încasării unei facturi prin cont colector? Sigur, mă refer la cum pot folosi WinMentor pentru asta.

    Mulțumesc frumos pentru sprijin

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Mie cand imi vin aceste incasari din contul colector de la fan courier sau alt curier/tert la aloc direct pe facturile aferente conform documentului de incasare.
    Practic: incasez 10000 ronde la Fan si am in ziua respectiva o operatiune in banca de 10000 unde apar sa zicem 50 linii cu 50 de clienti si la fiecare client am factuile lui sa ajung la valoare incasata, daca am mai multe fac mai multe inregistrari in banca fiecare cu valoare lui din banca si la observatii scriu incarea nr... fan sau awb nr daca il am si fan.etc

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Am înțeles ideea... Problema este că în extrasul bancar apare încasare de la Fan Courier și nu de la clientul care a plătit ramburs. Eu mă refeream la cum se poate folosi Mentor-ul pentru utilizarea contului 461 în cazul încasărilor de tip cont colector. Adică ceva de genul ca atunci când emit factura către clientul care știu că va plăti ramburs în cont colector să pot seta utilizarea ca și cont intermediar 461. Mi-ați putea sugera o modalitate în acest sens?

    Mulțumesc frumos!
    Ultima oara editat deuracort; 01 July 2021 la 10:49

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cu o asemenea varianta nu te pot ajuta ca nu am folosit si nu stiu ce implicatii are, asa poti folosi si o incasare intr-o banca de tip 5125 cu sau fara analtic aici tu stii insa trebuie verificat daca sunt sau nu probleme mai ales ca tu banuiesc ca vrei sa stii cat mai e de la fiecare client de incasat si nu un sac general de valaorea z.

    Nu vad nici o problema ca apare de la x sau y mai ales ca fiecare plata de la courier vine insotita de un borderou de plati, asa e si cazul cand plateste cu un card cu alt nume, astea sunt chestii care deja e alta discutie.

    De ce am ales varianta de ti-am zis de ea ca sa evit urmatoarele nebunii:
    1. colet ridicat de Courier si nelivrat la client deci incasarea nu exista ma complic cu stornari de incasari etc
    2. colet ridicat de Courier si pierdut de curier, despagubit de asigurare (am avut 3 colete asa la un client, o placere)

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Citat Original a fost postat de uracort Vezi Post
    Am înțeles ideea... Problema este că în extrasul bancar apare încasare de la Fan Courier și nu de la clientul care a plătit ramburs. Eu mă refeream la cum se poate folosi Mentor-ul pentru utilizarea contului 461 în cazul încasărilor de tip cont colector. Adică ceva de genul ca atunci când emit factura către clientul care știu că va plăti ramburs în cont colector să pot seta utilizarea ca și cont intermediar 461. Mi-ați putea sugera o modalitate în acest sens?

    Mulțumesc frumos!
    In banca incasati Fan courier selectand contul 461, jos la Distribuirea valoriii tranzactiei. In Compensari selectati factura clientului la Partener credit pe care o compensati cu Partener debit Fan courier.

  6. #6
    Data inscrierii
    July 2021
    Posturi
    2

    Implicit

    Foarte mult că am dat acum peste acest subiect. Cred că voi renunța la ideea mea. Mulțumesc pentru informații )

  7. #7
    Data inscrierii
    August 2020
    Posturi
    1

    Implicit

    Buna ziua,
    Am urmatoarea situatie, am reusit sa import Rambursurile Sameday ca si un Extras bancar pe care l-am denumit Delivery x pentru a nu dubla incasarile din contul curent.
    Ma poate ajuta cineva cu o solutie de stingere a acestui sold la final de luna?

    Ar fi o solutie ca la operarea extraselor bancare sa trec acele tranzactii pe 461?

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ce intelegi tu prin extras bancar?
    Varianta 1. exista o banca numita Delevery X?
    Varianta 2. Ai importat fiecare incasare de la samedey intr-o inregistrare distincta notata cu delevery X? 10 incasari in 10 zile distinte ai 10 tranzatii in banca.

    varianta 1. prespupune sa faci virament intre conturi ca sa transferi din contul curent incasarea in contul delevery X, iar aici in delevery X va trebui sa le inchizi clasic pe fiecare
    Varianta 2. aici daca le ai in 461 sau 419 si sa faci o compensare intre facturi si incasari prin compensari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •