Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit Eroare jurnal de cumparare TVA la incasare

    Buna ziua ! La o societate platitoare de tva, in momentul in care are o achizitie de la un platitor de tva la incasare, in momentul cand generez jurnalul nu imi imparte cat am platit , cat mai am neexigibil, imi duce toata valoarea pe neexigibil, dar notele contabile le face corect. Unde gresesc? La alte societati nu am problema asta, am aceleasi setari. Multumesc anticipat !

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    dati-mi un exemplu concret, ce pasi faceti, ce valori...pentru ca nu inteleg din postarea dvs ce nu iese ok.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit

    Buna ziua ! Introduc o achizitie de la un furnizor platitor de tva, fac plata prin banca....notele contabile pe care le genereaza sunt ok. Problema mea este ..atunci cand generez jurnalul de cumparaturi valoarea tva-ul este tot in coloana de tva neexigibila...Va multumesc!

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu unul incerc sa imi dau seama in ce situatie sunteti ca nu prea inteleg din descriere:
    1. Sunteti platitor de tva de care tip tva la emiterea facturi sau tva la incasare?
    2. Daca este in cazul tva la emitere factura si furnizorul e ta la incasare
    3 Este actualizata pentru cazul din punctul 2 tabela de tva la incasare a furnizorilor?
    4 Un print screen cu constantele de tva, cu factura de frunizor si notele contabile ale ei, cu notele contabile ale platii, si cu jurnalul, ca poate lipsesc ceva coloane din jurnal.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit

    1 .Nu sunt platitor de TVA la incasare
    2.furnizorul este platitor de TVA la incasare si este bifat si pe factura.
    WhatsApp Image 2021-06-22 at 11.08.54.jpg
    WhatsApp Image 2021-06-22 at 11.08.53.jpg
    WhatsApp Image 2021-06-22 at 11.08.53 (2).jpg
    WhatsApp Image 2021-06-22 at 11.08.53 (1).jpg

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    La constante procent maxim trebuie sa fie 19%, atat e tva-ul acum, de obicei trebuie sa fie egal tip tva implicit. Tva 20% trebuie folosit doar la regularizare daca e cazul

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    64

    Implicit

    Multumesc !

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •