Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Thread: serii facturi

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit serii facturi

    Am si eu o interbare, cum pot face separarea intre seriile listate la facturi ca la cum apar acuma ma uit si nu ma prind.

    Situatia este asa:- un produs vandut mai multe serii livrate, acuma vine nebunia ca seriile nu sunt separate intre ele cu un caracter distinct gen ";" ci se foloseste caracterul "" care face demarcatia intre orice nu tine cont ca este serie ca este nr de bucati , care numar de bucati nu ai cum sa il identifici, ci doar il presupui, ca altfel nu il prea identifici nefiind separator distinc, sau sa scrie buc dupa ele.

    Caz concret poza alaturata, unde am serii care nu stii unde incep si unde se termina, numar de bucati dintr-o serie care nu stii cate sunt din fiecare.

    Am automat in constante setat la listare, facturi avize aifse serii pe articol cu DA si listare numar de serii pe un rand valoare 10 si Se editeaza prefix pt : serii, producator, certif. calit. cu DA
    SERII.jpg

    Multumesc anticipat pt ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pare ca aveti o singura serie, separatorul de la noi din cod este punct si virgula intre serii.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Deci nu e corect cum apare pe factura, exact cu mi-au plans si mie partenerii. In aceea factura erau doua serii. Atasez din factura livrare, cum arata liniile de stocuri. Daca citim aceasta lista din livrare intelegem ca seriile sunt: 09989-20 unde am 64 bucati si 03315-21 unde am 116 bucati.
    SERII IN LIVRARE FACTURA.jpg

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Dupa cum vad eu in imagine, pare ca aveti serie pe lot nu pe bucata?

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    In cazul de fata da este vorba despre o serie pe lot.

    ps: Banuiesc ca in loc de serie s-ar putea scrie Lot si ar fi mai sugestiv insa problema tot ramane ca nu e nici un separator care sa te ajute sa identifici lotul si nr de bucati.
    Ultima oara editat dealexadi; 17 May 2021 la 19:15 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •