Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit Facturi intrare - data expirare incorecta la import NIR BCS

    Am incercat sa folosesc importul prin BCS pentru o factura de intrare cu produse fara termen de expirare (toate articolele NU au bifata optiunea Termen de Expirare in nomenclator). Dupa import am observat ca in nomenclatorul din meniul de facturare imi apare o data de expirare a produselor (aceeasi cu data facturii de intrare; e.g "Expira la 16.04.2021; 1.00 Buc in <gestiune> / <tip contabil>"), desi aceasta data nu era setata in fisierul importat.

    Formatul fisierului de import BCS folosit este:
    <cod extern>,0,<cantitate>,<pret>

    In factura de intrare, in tabul "Date Suplimentare" nu imi apare nicio data de expirare completata. Am verificat in Stoc.DB si la produsele de pe acea factura campul TG (termen garantie?) este setat cu data facturii de intrare. La toate celelalte produse, TG este "12/30/1899".

    Nefolosind termene de expirare in general, nu ne afecteaza prea tare, dar e oarecum enervant sa il vezi acolo.
    Intrebarea mea e cum pot corecta aceasta greseala direct din WinMentor (si nu prin editarea bazei de date) si ce ar trebui sa fac la viitoarele importuri din BCS pentru a evita asta?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Campul completat nu influenteaza in nici un fel utilizarea programului. De ce va deranjeaza ca este completat altfel in tabla?

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit

    Pentru ca in nomenclatorul de articole din Facturare imi apare:
    - 10 Buc in GestX
    - 20 Buc in GestY
    - Expira la 16.04.2021; 5 Buc in GestX

    In loc sa vad direct ca am 15 bucati pe GestX.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •