Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Alte drepturi in natura

    Buna ziua!

    Am o problema de rotunjiri. La o societate se platesc prime de asigurari de viata, asimilate cu Alte drepturi in natura. Sumele platite sunt cu zecimale (de ex. 137,95 lei). Si apar erori de rotunjire la calculul contributiilor, cu erori in 112.

    De ex. Alte drepturi in natura = 137,95 lei, salariu brut = 9.952 lei. CAS calculat pe statul de plata 2.522 lei, CAS calculat de 112 = 2.325 lei

    Eroarea din 112:

    E: asigurat (21) [idAsig = 21] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (2522) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(2523

    Cum pot rezolva? Eroarea apare la mai multi salariati.

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    July 2018
    Posturi
    13

    Implicit

    Buna ziua,

    Problema provine de la drepturile in natura pentru ca suma acordata nu este rotunjita
    - MENTOR: 9952 + 137.95 = 10.089,95*0.25=2522.48 lei (CAS rotunjit este 2522 lei)
    - Declaratii: 9952 + 138 (Anaf-ul nu permite sa se acorde drepturi in natura cu zecimale si de aceea baza CAS este rotunjita) = 10.090*0.25=2522.5 (valoarea contributiei rotunjite este 2523)

    In cazul acestor angajati recomand ca suma drepturilor in natura sa fie rotunjita pentru ca diferenta dintre cele doua moduri de calcul este 0.02 bani.
    Ultima oara editat decatalinae; 15 April 2021 la 18:29

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Da, la martie probabil asa voi face, dar poate aveti in vedere la o viitoare actualizare sa rotunjiti dvs la calculul contributiilor.
    Daca trec pe statul de plata suma gata rotunjita la fiecare angajat nu va mai corespunde cu sumele achitate.

    Multumesc,
    Andrea

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2018
    Posturi
    13

    Implicit

    Rotunjirile sunt corecte.
    Asa cum v-am explicat, problema provine de la sumele ce intra in BAZA contributiei.
    Conform anexei de validari D112, toate campurile trebuie sa fie intregi si pozitive. Suma drepturilor in natura acordate pentru angajat nu este rotunda si de aici apare diferenta de un leu.
    Anexa de validari o gasiti aici
    https://static.anaf.ro/static/10/Ana...tii_R/112.html
    campuri.jpg
    Ultima oara editat decatalinae; 16 April 2021 la 15:29

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Cum puteti spune ca rotunjirile sunt corecte? Nu este obligatoriu sa introducem un numar intreg la drepturile in natura (exact cum am eu, la mine sunt valori cu zecimale). Din punctul meu de vedere programul ar trebui sa efectueze rotunjirea inainte de a calcula contributiile, nu ar trebui sa o fac eu, manual, la peste 50 de salariati. In plus aceasta problema a aparut la statul de plata de la luna martie, in ianuarie si februarie nu am avut aceasta problema.

    Spor,
    Andrea

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Vom umbla la rotunjiri in spate in table, in urmatoarea versiune va fi disponibila modificarea.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Dar chiar daca vom face modificarea, haideti sa vedem ce spune legea, aplicabila de la denominare incoace: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_p...text?idt=64325

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Totusi s-a intamplat ceva la Mentor intre februarie si martie, deoarece in februarie se aplica rotunjirea la drepturile in natura si apoi se aduna cu salariul brut pentru contributii, iar in martie se aduna cu salariul brut si apoi se aplica rotunjirea.

    Andrea

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •