Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Nu exista tabela pentru calcul salarii: ..NEW\Luna\CalcC.DB

    In octombrie 2020 au fost diferente intre D112 si salarii la un angajat din constructii care a fost in concediu de boala. Dupa actualizare la versiunea 893.10 s-a redeschis luna pentru o posibila corectie. Doar ca la Recalcul lichidare apar mesajele de eroare:

    Nu exista tabela pentru calcul salarii: ..NEW\Luna\CalcD.DB
    Nu exista tabela pentru calcul salarii: ..NEW\Luna\CalcC.DB
    MASTER, Lucrat - Eroare necunoscuta.
    Si o fereastra Application Error: CalcD: No index currently active.

    Am rulat de mai multe ori procedura de la https://portal.winmentor.ro/winmento...al-salariilor/, insa fara rezultat.

    Nici Service structuri, Reindexare sau Refacere Sysid n-au avut efect.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    La fel am patit si eu acum. Am redeschis mentorul pana la aprilie 2020 ca avem niste numere de documente la facturi eronate, a fost singurul lucru pe care l-am modificat am inchis lunile si m=am trezit cu o problmema la 421 ca imi iese pe minus in mai si iunie si am inceput sa caut problema vine din aprilie 2020 cand a facut varza soldurile mentorul la salarii, am incercat sa refac statul si am primt aceeasi eroare ca colegul mai sus. Am restaurat salvarea pe care o avem de acum o saptamana insa raman cu neconcordantele si problemele care mi le face, cum se rezolva, ca as fi facut recalcularea insa raman fara salarii lucru cam incorect. Precizez ca deschiderea la mine a fost facuta cu 393.01 iar acum am incercat sa refac salariile ca sa scap de modul gresit pe care mi le arata in balanta si in salarii.
    Privitii ce salarii am in aprilie si mai in conditiile in care singurle salarii sunt de maxim 3675 lei brut. aferente somajului tehnic.Atasament 831

    In aprilie am salarii de plata pe balanta contabila 2305 ian in balanta personal 3400 cum e posibil, asta nu stiu.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 06 March 2021 la 16:49

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2017
    Posturi
    1

    Implicit

    Aceeasi eroare am si pentru noiembrie, iar pt luna octombrie impozitul are o valoare, iar cand fac d112 prin programul de declaratii, este alta suma.De dimineata incerc sa rezolv si nu reusesc...Unde gresesc?Multumesc

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    A mai reușit cineva sa rezolve aceasta eroare? Aceasi problema o am și eu și nu știu cum sa procedez.

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2018
    Posturi
    13

    Implicit

    Daca aveti o versiune mai mica de 894.01 - de pe butonul NEW (macheta de recalcul) se actualizeaza fisierele de calcul.

    Din Service - Avarie - Verificare de structuri - se efectueaza verificare de structuri pentru Baza de date Martor (NEW)

    Pentru versiunea 894.01 butonul new nu este accesibil.

    De asemenea pentru calculul corect al salariilor conform ultimele modificari pe partea de constructii cu facilitati recomand upgrade la versiunea 894.01

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu spuneam mai sus ca am problema cu eroarea pe 393.10, am adus fisierele si degeaba imi dadea eroare ca nu le gaseste, deci cam grea problema.
    Am restaurat baza si am scapat de eroare insa fiindca nu e rezolvata problema sau e o eroare de incompatibilitate la salarii am soldurile facute varza, la parteneri si la balanta, am pozele mai sus puse cum vede in balnta si cum este in balanta analitica salarii, deci rezolvarea cu o versiunea mai mica de 894.01 nu e valabila tinand cont ca la 893.10 am patit asta. Este buna recomandarea? Eu sunt dispus sa incerc insa detaliatii pasi cum trebuiesc sa fie facuti:
    1. intrati in salarii apasati pe new, importati fisierele,
    2. imporati fieiserele manual etc.

    Sincer eu am apasat pe recalculare, ma lovit eroare, am apasat pe new nici o rezolvare, am copiat singur manual fisierele, nici o rezolvarea, asa ca am restaruat salvarea si am ramas cu aceea problema in mentor atat in balanta contabila unde mi-a inebunit 421 si 423 cat si balanta analitica personal care nu este corecta nu cred ca salariul net de plata trebuie sa ramana venitul brut in balanta analitica de personal, si tineti cont ca acesta nebunie a facut-o cand am redeschis luna sa modific un nr de factura, si la inchidere a inebunit soldurile, asa ca banuiesc ca rezolvarea faimoasa de solduri stricate de mentor nu exista, decat pt viitor.
    Cum imi dati raspunsul eu il voi aplica si voi pune aici daca merge sau nu.

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2018
    Posturi
    13

    Implicit

    Versiunea 893.10 a fost o versiune intermediara si folosita strict pentru calculul salariilor in anumite situatii .
    In cazul 893.10 trebuie copiat manual fisierele de calcul in folderul NEW (Actualizarea se face automat acum in versiunea 894.01).
    Se sterg de la nivel de firma/luna fisierele de calcul (recomand o salvare de luna/firma) si apoi se da recalcul la salarii.

    Nu am intalnit sa se modifice soldurile 421 si 423 la deschidere/inchidere de luna. Soldurile conturilor se modifica la recalculul salariilor cu exceptia notelor contabile (daca ele exista)

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu am vazut si puteti vedea si dumneavoastra in pozele de mai sus, am modificat numerele la cate o factura din in lunile: mai, iunie si iulie.
    Versiunea folosita: 893.01 sau 893.09 data modificarii: dupa 15 februarie 2021 (pot sapa exact si aflu, acuma spre sa nu ma insel)
    Cum am facut modificarile:
    - redeschis luna pana in mai
    - intart in factura respectiva de aprilie, modificat numarul, salvat factura, inchis luna cu recalculare solduri
    - intrat in factura respectiva de mai modificat numarul, salvat factuara, inchis luna cu reclaculare solduri
    - la fel si la iunie cam mai sus, si inchis lunile cu reclauclare pana in ianuarie 2021
    -per general soldurile balantei sunt identice, la prima vedere totul era ok, am intrat insa sa vad detaliat cont cu cont si suprize suprize, se vede ca in poza de mai sus sold cu minus la 421 si cu plus la 423 stiind ca am inchise soldurile
    - zic sa intrau sa vedeific ce este, am zis ca este de la aceea eroare care a fost cu soldurile preluate eroant in balanta analitica la salarizare, ma duc sa refac plata, nu era asa ca din iunie ma duc in iunie la fel
    - in mai vad ca e eronat si zic sa refac salariile ca poate nu le pune bine intre conturi, eroare, de care vorbim apare, am folosit acuma 893.10, copiate executabile la new, la firma degeaba, tot aceeasi eroare. am dat refacere sodluri stocuri, la fel, singura solutie am repus baza salvata, am ramas cu soldurile muci, le voi face banuiesc cu note contabile ca alta solutie nu o sa am.
    -inainte sa refac baza, am deschis si aprilie, imi arata solduri eronate in martie, am deschis si martie acolo erau ok, deci e ceva ce nu ii place, ce poate programarea stie ca eu utilizator fara destule informatii nu am de unde sa stiu asta, eu doar constat.
    - Initial soldurile erau corecte ca la mine personal e regula de baza verificare solduri inainte de depunere bilant. deci soldurile pe balanta erau ok.
    Rezultetele va uitati in pozele de mai sus si le vedeti ce pot face? Nimeni nu stie, e ca si cu procedura de la soldurile eroante la preluarea de balanta anul trecut la cea de parteneri au rezolcat colegii de la programare dar nu au spus si cum sa rezolvat noi cei care utilizam programul in cazul in care am ramas cu aceasta diferenta, ca urmare a faptului ca de cand a fost eroare pana s-a corectat a trecut ceva timp si intre timp noi am inchis lunile, unii am si depus ceva bilanturi semestriale, ca am avut eroare la preluare din iunie in iulie, asa ca s-a rezolvat dar nu va spunem cum sa faceti si voi rezolvarea, redeschideti,sau faceti o nota contabila sau etc...... utilizatorul nu trebuie sa afle din sursa sigura ci trebuie sa testeze singur.

    Ca si acuma: eu am cerut asa:
    pasul 1 salvati baza de date
    pasul 2 utilizati executabilul 893.01/093.09/ sau 83x.xx
    pasul 3 verificatii sttructurile
    pasul 4 va duceti in salarizare faceti clic pe new si pe urma recalcualtii salariile
    pasul 5 verifiacati sa fie corect statul si salarizarea
    pasul 6 inchideti luna si verificati daca este ok,
    pasul 7 refaceti plata daca sunt erori,
    pasul 8 repuneti executabilul 894.01 si faceti verifiacre structuri.

    Asa se spune cum se face, nu folositi un executabil mai vechi, care e ala nu va spun descoperiti prin probe, uite ca 839.10 nu e bun, altul care e cel bun?

    PS: nu sunt sarcastic sunt realist, la wimentor sunt inca probleme de comunicare, le spun din 2010 de cand am luat contact cu mentorul, din 2013 am ridicat stacheta si il folosesc mult mai puternic si planga mai tare de lipsa comunicarii. Pana acuma eu nu am vazut decat ca plang utilizatori cu aceasi eroare si nici o rezolvare.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •