Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2015
    Posturi
    18

    Implicit Filtrare produse nomencalator dupa stoc in bonuri de consum

    Am un nomenclator de produse foarte mare (>=1000 produse).
    Ca sa fac descarea de gestiune prin bonuri de consum, cum pot filtra nomenclatorul dupa stocuri (existent/zeo) astfel incit sa nu parcurg tot nomenclatoruul alegind manual produsele care au stoc diferit de zero?
    Este o operatiune "mincatoare" de timp, teoretic ar trebui executata de calculator, nu ar trebuie sa fie manuala .
    Am cautat in manual Winmentor, dar nu am reusit sa gasesc o filtrare de nomenclator dupa stoc existent.
    Este ceva de modificat in constante, de adaugare coloana la form-ul nomenclator?

    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    1. Daca vreti sa scoateti din stoc majoritatea stocului

    Va puteti folosi de Interne - Inventar; generati un inventar pe gestiunea (si, eventual, tipul contabil) dorit, apoi aduceti fapticul la 0. Generati documentul de Diminuare de stoc (care poate include si plusurile, cu semnul minus, daca doriti, in functie de bifa pusa la generare).
    a) daca nu va deranjeaza ca este diminuare (si nu bon de consum), aici ati teminat (eventual corectii unde e cazul);
    b) daca, totusi, vreti bon de consum, trebuie sa alocati un cod unic la articole (daca nu aveti deja), apoi, diminuarea precedenta o listati si o exportati (coloane minim necesare: cod unic anterior mentionat si cantitate), eventual prelucrare de cantitati/articole (excel, text, cum e mai la indemana); in final trebuie sa ajungeti la structura de import prin BCS; cereti ajutorul distribuitorului aici, daca nu va descurcati.
    Inventarul generat anterior se poate sterge.


    2. Daca vreti doar sa vedeti/prelucrati articolele cu stoc:

    a) la fel ca b) de mai sus, generati un cod unic, apoi, din Stoc la moment va exportati stocul dorit intr-un excel, il prelucrati, si importati in bon de consul o structura BCS;
    b) alternativ (probabil cel mai apropiat de ce ati dori), cu ajutorul distribuitorului: verificati ca niciun articol sa nu aiba bifa de Nefacturabil pe Da (daca unele au, faceti un backup de NArt cu indecsii aferenti); in SERVICE, Conversie, Modificare valori, plus albastru, puneti:
    (recalibrati adresa tabelelor, luna si codul de gestiune, eventual conditia de stoc > 0)
    SELECT Cod, Denumire, CodExtern FROM "D:\WinMent\DATA\TESTE\NArt.db"
    WHERE Cod NOT IN (SELECT Art FROM "D:\WinMent\DATA\TESTE\2020_12\Stoc.db" WHERE Gest=11 AND StocC>0)
    Dati OK; articolele gasite sunt cele fara stoc, bifati "Modific nefacturabil" si "Valoare noua" si dati "Inlocuire...". Acum, pe toate documente (inclusiv bon consum), folositi plusul portocaliu. La final, reveniti la modificare valori si, cu plusul verde, alegeti toate articolele, bifati "Modific nefacturabil" si "Valoare noua" sa fie nebifata si dati "Inlocuire..." (sau, daca erau unele initial cu Nefactuabil, repuneti NArt din backup ul pomenti anterior).

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Tot prin BCS se poate si din stocuri la moment sa se genereze o lista care aiba structura pentru import si sa fie exportata direct in txt. Eu asa fac cand am de transferat obiectele de inventar, sau cand le casez, merge si la bonuri de consum.
    La punctul 1 lit. b se poate exporta si tot stocul in excel si acolo se prelucreaza fara sa se mai complice cu inventarul si de acolo se poate obtine facil .txt pentru import in BCS (am caz concret cand trimit excelul la prelucrat si mi se intoarece tot exceluri si din el imi generez txt si il import, de la cateva ore cat dura consumul pentru 5-6 luni acuma am ajuns sa fac in maxim 30 minute consumul la cele 5-6 luni)
    Ultima oara editat dealexadi; 18 February 2021 la 11:21

  4. #4
    Data inscrierii
    December 2015
    Posturi
    18

    Implicit

    Multumesc amindorura de solutii, foarte ingenioase.
    O sa ma joc initial pe o firma test, importind un nomenclator si apoi aplicind fiecare din ele, sa vad cu ce m-as putea descurca fara sa apelez prea mult la suportul distribuitorului.
    Oricum, ma bucur ca tot timpul gasesc cumva macar o "sinapsa" la lucru pe forum.

    LE
    Dar poate programatorii de la TH se indura de noi si ne pun mai mult calculatoarele la treaba, introducind ceva sa ne ajute :-D

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •