Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 27
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit listare facturi si trimitere prin e-mail

    Am si eu o intrebare, am vazut ca in urma cu cateva versiuni de soft a aparut o modificare la modul de alegere al acestor facturi si singura posibilitate este sa ii dau dublu click pe fiecare factura. Ce ma intereseaza pe mine e am cumva posibilitatea de a selecta undeva o constanta sau cum sa fac sa pot selecta toate facturile dintr-o zi sau o perioada?
    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Plusul albastru.

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc este perfect.

  4. #4
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Incerc sa trimis si eu automat niste facturi si setez in mentor in constante generale la punctul 11. email datele necesare server si adresa de email. Insa ma lovesc de situatia ca nu e functionala, sunt ceva limitari legate de modul de setare al emailului?

    Patesc ca dupa ce apas pe transmite mesaje programul nu face nimc sta asa se face gri iar daca pun mouseul pe program imi apare clepsidra si sta asa minute bune daca apas pe ecran imi da ca programul nu raspunde aleg Try to restore the program imi deshide o fereastra de informare: Master, transmisia s-a efectuat cu succes ii dau ok si imi apare eroare: Master, eroare la conectare ii dau ok si pot iesi din program insa nu a trimis nimic.

    Daca setez un cont de gmail e perfect daca setez un server de mail de forma: mail.domeniu.com (la domeniu am domeniul respectiv care este functional caci am mailul asa setat si il pot folosi) ce anume sa intreb la cel de administreaza serverul de email, ca i-am cerut smtp si tot ce apare in constante (i-am dat prins screnn si i-am cerut sa imi zica ce sa completez) si a zis ca astea sunt deajuns pentru a functiona mailul.

    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Verificati in SendEmail_xxx.log de la nivel de Mentor.exe, poate sunt mai multe detalii acolo.

  6. #6
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pt raspuns, am verificat si am doar 2 randuri la cand am eroarea cu acel cont de email:
    Stat Connected.
    Stat Disconnected.
    Cand am setat un gmail pt test apar toate liniile de negociere cu trimtere, mai mult ca sigur nu stie sa comunice cu acest server de mail.

    PS: Am cautat acuma pe google si am vazut ca acest sendmai.exe nu accepta decat conexiune se tip smtp, iara din cea ce am vazut eu la setarile de la mailul acela e fara smtp. Mai mult ca sigur de aici este posibil ca acel server de mail sa nu accepte smtp si atunci asta e problema. Intreb azi la cel care il detine si voi afla sigur. Daca nu spuporta revin cu un mesaj sa confirm ca asa este.
    Ultima oara editat dealexadi; 18 March 2021 la 11:16 Motiv: adaugat ps

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit

    Trebuie sa luati legatura cu cine are hostingul pentru domeniul Dvs. si sa vedeti pe care SMTP port se accepta email-relay: 25, 465, 587, sau mai rar 2525 (sunt porturile dedicate pentru asa ceva).

  8. #8
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Vad ca in ultima versiune si anume 900.01 a aparut si in listarea facturi optiunea de trimitere email insa nu tine cont si de constanta din operare utilizatori (Director salvare facturi in format PDF) unde este setat folderul in care sa se faca salvarile in pdf pentru trimitere pe email. Le folosesc de mult timp din mentor/iesiri/Listare facturi si transmitere prin E-mail si de aici imi deschide corect folderul in care sa salveze datele, insa din factura la print nu imi da mai trebuie setat ceva sau nu e inca functionala optiunea este cea incercuita din poza 5.listare facturi email.jpg imi deschide sa aleg unde salvez factura cum apare in poza 6.folder facturi pdf.jpg:
    5.listare facturi email.jpg 6.floder facturi pdf.jpg

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, am testat, asa e, pus tichet pentru programator ( nu cred ca va fi disponibil in urmatoarea versiune)

  10. #10
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pt raspuns nu-i graba folosim modulul vechi ca asta este la cate modificari sunt acesta nu e asa importanta. O intrebare se poate ca sa propuna automat numele fisierului ca si in celalalt modul din iesiri /listare facturi si transmitere pe e-mail, ca sa fie mai rapid, iar utilizatorul daca considera ca nu doreste ii poate scrie el ce nume vrea, nu ca acuma sa fie gol campul de nume fisier.

    PS: Un nume propus automat la salvarea in pdf ar fi ideal la toate rapoartele cand le salvezi in pdf

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •