Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Question Obligatie plata Fond de Handicap

    Bună ziua,

    La versiunea 888.09, la Salarii Varsaminte pentru persoanele cu handicap – s-a schimbat algoritmul de completare a sumelor datorate fiind necesar ca numarul mediu al angajatilor din firma sa fie minim 50 pentru calcul lor (pana acum se tinea cont de numarul de angajati din firma). Practic, daca numarul mediu de angajati este sub 50, nu se datorează fond de handicap? Îmi puteți spune ce a determinat această modificare (eventual bază legală)?
    Mulțumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu cred ca a fost facuta nici o modificare la fondul de handicap. Tine cont de nr minim de angajati in firma, nu de cel mediu la calculul acestui fond. Exista si o constanta care regleaza nr minim de angajati pentru care se calculeaza, ea oricum trebuie sa fie 50 conform normelor in vigoare.
    Dar mai studiez problema

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Conform art. 78 alin. (2) din Legea 448/2006:

    (2) autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel putin 50 de angajati (.....).
    Conform art. 2 din Instructiunile din 2008 pentru aplicarea art. 78 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap:

    (1) Numarul de angajati care se ia in calcul este numarul mediu de angajati din luna.

    Prin urmare, daca numarul mediu de angajati este sub 50, societatea nu are obligatii la fondul de handicap.

  4. #4
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Mulțumesc frumos pentru răspuns. Și eu rezonez cu aceeași interpretare, conf ordinului 590/12 nov/2008, doar că solicitând un punct de vedere/clarificare de la ANAF, aceștia mi-au răspuns evaziv, considerând această interpretare valabilă pentru modul de calcul a contribuției. Asupra obligației de plata care apare în funcție de nr. mediu sau nr. total de angajați, nu s-au pronunțat, iar opinia de la juridic și economic este că obligația apare atunci când nr total de angajați este peste 50 și doar modul de calcul se raportează la nr mediu...

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    34

    Implicit

    Bună ziua,

    În versiunea nouă 894.01 constanta Fond Handicap s-a schimbat permițând calculul acestei contribuții chiar dacă nr. mediu al salariaților este sub 50. Îmi puteți spune de ce s-a întamplat acest lucru?
    Mulțumesc foarte mult.
    Ultima oara editat deMonica V; 20 April 2021 la 12:31

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pentru ca anterior acestei versiuni am facut modificari in codul programului, la cerinta unor clienti si dupa aceasta modificare au venit alti clienti care au spus ca nu sunt de acord cu interpretarea noastra. De aceea am introdus o noua constanta care sa dea posibilitatea utilizatorului sa aleaga cum crede de cuviinta. Cat despre intrebarea dvs, puneti constanta pe nu si nu se va mai calcula pt un nr mediu mai mic de 50.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Buna ziua,

    Am o intrebare legata de modul de calcul al numarului mediu de salariati pentru fondul de handicap.
    Persoanele detasate la lucru in strainatate sunt luate in calcul sau nu? (Cf instrucţiunilor pentru aplicarea art. 78 din Legea nr. 448/2006, nu ar trebui luate in calcul.)
    Am angajati detasati si obtin un numar mediu mai mare decat am estimat eu.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •