Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Eroare D112 la concediile medicale COVID

    Buna ziua!

    Concediu medical cu cod 51, emis dupa perioada celor 14 zile de izolare cu eroarea:

    A: asigurat (10) [idAsig = 10] sectiune asiguratD (1)
    daca D_3 = D_4 = null si D_5 > D_6 + 1: Data acordarii unui certificat medical initial trebuie sa fie aceeasi cu data de inceput a perioadei de valabilitate sau mai mare cu cel mult o zi cu urmatoarele exceptii: - pentru perioada de internare - pentru sarcina si lauzie (numai concediu medical pentru maternitate) - situatii pentru care este necesar avizul medicului expert al asigurarilor sociale peste 90 de zile - in caz de carantina
    atentionare regula: S95.2: daca D_3 sau D_4 nu sunt completate atunci D_5 (02.12.2020), D_6 (12.11.2020) nu respecta regula


    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cred ca va lipseste ceva in completarea corecta a datelor. Va atasez imagine cu anexa cu validari la D-uri, ghidati-va dupa ea si vedeti ce lipseste. De asemenea data acordarii medicalului trebuie sa respecte regula de maxim +1 cu data inceperii (validarile anaf asa spun pentru cele acordate de medicul de familie ) Screenshot_66.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Nu ati completat numarul si data avizului/deciziei DSP, caz in care poate fi mai mare Data acordarii CM

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Am si eu aceeasi eroare chiar si pt noua verisune 223.04.
    Daca ati reusit va rog frumos sa imi spuneti si mie cum ati facut.
    (am indexat tot ce se putea indexa, actualiz const, etc...)
    Multumesc anticipat

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Faceti si un upgrade de duk integrator, cei de la anaf au mai schimbat din validari. Daca nu, luati legatura cu distribuitorul sa va ajute cu baza de date.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    19

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Faceti si un upgrade de duk integrator, cei de la anaf au mai schimbat din validari. Daca nu, luati legatura cu distribuitorul sa va ajute cu baza de date.
    Duk-ul este actualizat (ultimele actualizari nu au fost pe d112, pe d5 si altele), Ideal ar fi sa avem pasii de urmat pe site...

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2015
    Posturi
    3

    Implicit

    Buna ziua,
    Am si eu aceeasi eroare desi am actualizat Duk-ul:
    A: asigurat (x) [idAsig = x] sectiune asiguratD (1)
    daca D_3 = D_4 = null si D_5 > D_6 + 1: Data acordarii unui certificat medical initial trebuie sa fie aceeasi cu data de inceput a perioadei de valabilitate sau mai mare cu cel mult o zi cu urmatoarele exceptii: - pentru perioada de internare - pentru sarcina si lauzie (numai concediu medical pentru maternitate) - situatii pentru care este necesar avizul medicului expert al asigurarilor sociale peste 90 de zile - in caz de carantina
    atentionare regula: S95.2: daca D_3 sau D_4 nu sunt completate atunci D_5 (07.12.2020), D_6 (22.11.2020) nu respecta regula

    Cum se poate rezolva aceasta eroare, mentionez ca declaratia se valideaza cu atentionari.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pentru asta cu data acordarii nu s-a schimbat nimic in validarile anaf. Deci ramane aceeasi chestie, data acordarii nu poate fi mai mare ca data inceperii medicalului. (+1 e maximul acceptat), schimbati datele pe medical. Nu poate programul winmentor sa faca nimic pentru aceasta situatie

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2015
    Posturi
    3

    Implicit

    "schimbati datele pe medical"
    Acest lucru nu este posibil deoarece la Casa de Sanatate se depun certificatele medicale impreuna cu anexa1.2. si credeti-ma ca daca o singura data din anexa 1.2. nu coincide cu documentul emis de medic sunt refuzate la plata.
    In acest caz , daca Winmentorul nu poate face nimic, voi depune 112 cu atentionari .

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Puteti de asemeni sa faceti o adresa catre anaf, poate daca sunt bombardati cu cereri isi dau seama de absurdul situatiei si modifica validarile conform cu noile modificari. Casa de sanatate are niste norme, anaful altele si clientii si noi cei de la mentor ne chinuim sa ocolim validari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •