Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2018
    Posturi
    216

    Implicit Instalare Windows din nou

    Bună seara,
    Dacă instalez Windows-ul din nou pe c iar programul winmentor îl aveam pe partiția D din calculator îmi afectează rularea din nou a programului winmentor?..... Mi s a salvat tot ce am lucrat în program?

    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Da si Da:
    - trebuie reinstalat din nou motorul de baza de date (+ procedura acea de update BDE);
    - daca datele de WinMentor sunt pe D, nu vor fi afectate; totusi, inainte de a rula install, faceti un backup la WinMent;
    - daca erau Share-uri, drepturi de securitate, exceptii la antivirusi etc, trebuiesc refacute.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2018
    Posturi
    216

    Implicit

    Mulțumesc... Și cum fac toți pașii de mai sus?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    - incepeti cu un backup (arhivare bruta) a directorului D:\WinMent; in functie de marime, poate sa dureze ceva timp; totusi, mai bine sa fii sigur decat sa ramai fara;
    - dupa reinstalare Windows pe C, rulati instalarea de WinMent tot pe discul C; de ce pe C? pai, daca am rula pe D, se poate suprascrie ce aveati acolo; punem pe C acum si modificam ulterior pe D; luati un kit mai vechi de instalare (maxim v.880), pentru ca, pe cele mai noi, se instaleaza BDE-ul in C:\WinMent\BDE, ori noi il vom sterge ulterior; 880-ul pune BDE-ul in ProgramFiles;
    - pasii de instalare sunt >> AICI <<; peste tot unde ma refer la X:\WinMent la dvs va fi D:\WinMent, doar la instalarea initiala veti pune C: practic, pe noi ne intereseaza toate operatiunile aditionale creerii directorului de WinMent;
    - la pasul 3B puteti modifica in Databases (cele 4 aliasuri scrise cu majuscule: MENTOR, MENTORALIAS etc) si sa treceti locatia corecta a bazei de date, adica din C: trece in D: ...; nu uitati de NetDir-ul specificat acolo, ori D:, ori retea, daca nu e monopost;
    - la sfarsit, puteti sterge C:\WinMent;

    Daca credeti ca e dificil, cereti ajutorul distribuitorului.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •