Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    22

    Implicit Indemnizatii concediu medical cod 05'' boala infecto-contagioasa grupa a''

    In luna octombrie 2020 avem un concediu medical cod 05 ''boala infecto-contagioasa grupa A'' si in anexa 1.1.din declaratia D112 pe aceeasi luna duce sumele aferente indemnizatiei respective la sectiunea C.2. Randul 1.1"Incapacitate temporara de munca urmare a unei boli infectocontagioase pentru care se impune masura izolarii''ceea ce zic eu ca nu este corect, ar trebui sa apara aceste indemnizatii numai pe randul 1 ''Incapacitate temporara de munca''.Spuneti-mi va rog ce este de facut dat fiind ca astazi 25.11.2020 este ultima zi de depunere a acestei declaratii? Mentionez ca am facut o simulare si am introdus si in luna noiembrie 2020 un concediu medical cu acelasi cod de boala si cand generez declaratia de salarii pentru luna noiembrie duce corect aceste indemnizatii adica la sectiunea C.2. randul 1. Ultima versiune instalata este 892.01 din 24.11.2020 si 223.02 din 24.11.2020.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am facut exemplu dvs pe versiunea 223.02 si nu vad nici o problema. Daca nu aveti aceeasi versiune, actualizati, daca aveti, luati legatura cu distribuitor sa vada eventuale greseli de operare sau poate problema de program care nu imi apare la testare Screenshot_61.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    4

    Implicit

    Buna ziua, am eroare la validare d 112 E: asigurat (27) [idAsig = 27] sectiune asiguratD (1)
    eroare regula: S101.1: daca D_9 = '05' atunci D_12 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de boli infecto-contagioase . mentionez ca programele sunt la versiunile curente.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Va pun alaturat doua print screen uri. Unul este casuta unde trebuie sa completati codul in program si cealalta este lista de pe anaf cu codurile infecto contagioase, trebuie sa regasiti pe medical unul din ele Screenshot_64.jpgScreenshot_65.png

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    22

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am facut exemplu dvs pe versiunea 223.02 si nu vad nici o problema. Daca nu aveti aceeasi versiune, actualizati, daca aveti, luati legatura cu distribuitor sa vada eventuale greseli de operare sau poate problema de program care nu imi apare la testare Screenshot_61.jpg
    Distribuitorul este greu de gasit astazi in ultima zi de depunere declaratii, ce am observat insa este ca daca introduc codul de boala 51''boala infectocontagioasa pentru izolare" cand rezolv rezolvarea concediului medical cu problemamentionata il duce invers in anexa 1.1. la declaratia D112 pe luna oct.2020 si anume la sectiunea C.2.pe rd.1 in locul sa il duca pe randul 1.1. deci le inverseaza.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Mie imi duce ok in anexa acest medical cod 51. Dar daca e pe octombrie, cred ca asta e problema dvs cea mai mica, nu va vor lasa sa depuneti cu cod 51, validarile anaf nu permit, probabil va trebui sa schimbati pe cod 05.
    E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratD (1)
    Certificatele cu codul de indemnizatie 51 se raporteaza numai pt data_acordare CM >=30.10.2020
    eroare regula: S98.1:

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2020
    Posturi
    4

    Implicit

    Multumesc!
    dar pe medical am codul de indemnizatie 51.

    iar la alta dec . am eroarea urmatoare :A: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
    atentionare regula: S24.2: daca dat_CASS=true si A_8>0, atunci A_11 > 0
    E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
    eroare regula: S21.4: Daca dat_CAS=true si A_8>0, atunci A_13>0
    E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
    nu exista venit pt. conditii normale de munca
    eroare regula: V62.1: daca A_13 = 0 atunci A_8 (22) = 0

    Imi cer scuze ,dar nu mai stiu cum sa fac.

  8. #8
    Data inscrierii
    November 2011
    Posturi
    22

    Implicit

    Citat Original a fost postat de marcu Vezi Post
    Distribuitorul este greu de gasit astazi in ultima zi de depunere declaratii, ce am observat insa este ca daca introduc codul de boala 51''boala infectocontagioasa pentru izolare" cand rezolv rezolvarea concediului medical cu problemamentionata il duce invers in anexa 1.1. la declaratia D112 pe luna oct.2020 si anume la sectiunea C.2.pe rd.1 in locul sa il duca pe randul 1.1. deci le inverseaza.
    Exemplul dat de dvs.cu anexa 1.1. complectata este pentr luna noiembrie cred, deoarece aveti 20 zile de prestatii dar problema este pe luna octombrie la codul de boala 05 unde avem 22 zile prestatii.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu, este pe octombrie, doar ca pe firma mea de test am si vreo doua zile lucrate
    Ultima oara editat deIrina; 25 November 2020 la 15:58

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu e relevant ca aveti 51, ci ca va trebuie cod pentru infecto contagioase. Va dau linkul de pe anaf, la sfarsit veti gasi nomenclatoarele cu codurile.
    Si pentru erorile pe care le-ati pus pentru alta firma, puteti folosi aceasta anexa ca sa vedeti ce va lipseste la acest asigurat. Se leaga de veniturile in conditiile normale de munca pe care nu il aveti,dar in schimb aveti zile lucrate. A_8 reprezinta zile lucrate
    https://static.anaf.ro/static/10/Ana...020_121120.pdf

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •