Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7

Thread: CalcC si CalcD

  1. #1
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit CalcC si CalcD

    Primers la o firma erare la recalcul salarii, si am descoperit ca imi da eroarea atasata, CalcC si CalcD din new sunt corupte
    Eroare_892_01_calcC.jpg

    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Chiar nu exista solutii!!!, Update-ul nu a dat nici o eroare ...
    Daca ma trimite-ti la distribuitor, am solicitat ajutor, dar nu au timp...
    Pun si eu intrebarea, ce platesc?

    Imi pare rau!

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Chiar nu inteleg cum poate sa nu aiba distribuitorul timp pentru dvs, client de wme cu service? Poate ar trebui sa discutati ori cu ei ori cu directorul nostru de comercial problema asta. Dvs asteptati raspunsuri pe forum, de obicei raspund dar cand am o tara de distribuitori si vreo doua judete de clienti directi, imi pare rau dar forumul cam pica pe ultimele locuri la prioritati.
    Pare ca install-ul nu s-a facut corespunzator, deci se poate sa fie o chestie de securitate. Mai relaxati din drepturi. Eu as incerca sa desfac cu un total commander kitul, adica extrag intai intr-un director, apoi sa iau din dbnew/luna cele doua fisiere care va pun probleme la verificare cu tot cu indecsi, le duceti la nivel de new/luna in directorul Winment. Inainte de a da recalcul pe salarii, stergeti aceste fisiere de la nivel de luna din firma pe care se face calculul.

  4. #4
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Daca nu ti-a mers, poti incerca urmatoarea miscare:
    1. Te duci la fisierele respective din new si le stergi clasic cu delete
    2. Iei kitul de mentor ultima versiune si il dezahivezi intr-un folder
    3. In folderul de la pasul 2 o sa vezi un fisier dbnew.1 il dezarhivezi ca este o arhiva (eu am folosit total comander si a mers fara probleme)
    4. In folderul rezultat de la pasul 3 exista 3 foldere : data, firma, luna in folderul LUNA te duci si cauti cele 2 fisiere care sunt corupte si le dai copy de aici si le pui in folderul new din mentor de acolo de unde le-ai sters de la pasul1
    5. Deschizi mentorul si o verificare de structuri pe NEW si pe Luna curenta a firmei.

    Eu zic ca ar trebui a mearga, eu cand am avut fisierele corupte un copy paste cu suprascriere peste nu a mers dar cu delete si pe urma cu paste a fost fara problema (am avut 2 fisiere corupte la o firma si le-am inlocuit din arhiva)

    PS: intre timp cat scriam eu am vazut ca ai mai primit un raspuns care spune cam la fel ca al meu. Nu il sterg mesajul dar atentionez ca e cam acelasi lucru.
    Ultima oara editat dealexadi; 25 November 2020 la 11:48 Motiv: adaugat ps

  5. #5
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    9

    Implicit

    Ați reușit să rezolvați problema? Într-adevăr în unele situații doar simpla ștergere și copiere a fisierelor (si toate verificarile aferente) nu funcționează, insă am găsit un fix.
    Ultima oara editat deunserver; 11 December 2020 la 21:12

  6. #6
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Citat Original a fost postat de unserver Vezi Post
    Ați reușit să rezolvați problema? Într-adevăr în unele situații doar simpla ștergere și copiere a fisierelor (si toate verificarile aferente) nu funcționează, insă am găsit un fix.
    Sa inlocuiesc fisierele am reusit, a mers verificarea de structuri insa:
    Am refacut calculele pe octombrie, am reusit cumva cu copiere de fisiere si verificare de structuri/ reidexare, etc,
    Insa la Noiembrie, orice ii fac (exista bifa la exclus de la deduceri la configurare -It stare de urgenta) nu merge nici puscat,
    Calculeaza deduceri ca si cum nu ar fi bifa pusa

    Am rescris fisierele CalcC si CalcD din new, am verificat structuri, am reindexat. ..., nu mai stiu ce sa-i fac ...

    In loc sa usureze munca, te chinui sa rezolvi o chestie banala, ... nu inteleg ce e asa greu sa corelezi niste cifre si niste variabile ...

    Nu inteleg de ce la recalcul nu se reinitializeaza automat tabela, ... de ce exista Butonul New, care mie imi strica fisierele CalcC si CalcD din new

    Iarasi ce nu e ok, cum e posibil sa difere sumele din lista de salarii cu cele din declaratii,
    teoretic declaratiile ar trebui sa preia doar sumele nu sa le recalculeze; este ok sa verifice si sa avertizeze de diferente,
    dar NICIODATA SA NU IA ALTE SUME.
    Ultima oara editat detifreaf; 16 December 2020 la 23:58

  7. #7
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Citat Original a fost postat de tifreaf Vezi Post
    Sa inlocuiesc fisierele am reusit, a mers verificarea de structuri insa:
    .......
    dar NICIODATA SA NU IA ALTE SUME.
    Acum am reusit cu fisierele de pe server, l-am gasit la link-ul dat ca raspuns de server-ul Winmentor, unde au fost mutate
    (informatie ce am gasit-o in fisierele CalcC.db si CalcD.db corupte)
    https://portal.winmentor.ro/db_upload/uploads/CalcD.DB
    https://portal.winmentor.ro/db_upload/uploads/CalcC.DB
    Le-am copiat in NEW/LUNA, am dat verificare structuri la New, apoi Recalcul si a mers.
    Noapte buna

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •