Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit Configurari indemnizatii

    Configurari indemnizatii

    Buna ziua.

    Are cineva configurarile pt indemnizatii de concedii medicale, corecte, pt ultima versiune ( 888.08 ni s-a instalat noua)? Ce am primit nu sunt OK ( la cele care impun masura izolarii si care se recupereaza de la stat) si mi s-a spus sa modificam noi.

    Ce contributii se aplica si se retin la concediile cod 05 ( cu cod diagnostic 064) si cod 07? In ce situatii, cod 07 se plateste cu 75% si cand cu 100%? In configurari apare doar cu 75%.

    Multumesc frumos.

  2. #2
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Gabi68 Vezi Post
    Configurari indemnizatii

    Buna ziua.

    Are cineva configurarile pt indemnizatii de concedii medicale, corecte, pt ultima versiune ( 888.08 ni s-a instalat noua)? Ce am primit nu sunt OK ( la cele care impun masura izolarii si care se recupereaza de la stat) si mi s-a spus sa modificam noi.

    Ce contributii se aplica si se retin la concediile cod 05 ( cu cod diagnostic 064) si cod 07? In ce situatii, cod 07 se plateste cu 75% si cand cu 100%? In configurari apare doar cu 75%.

    Multumesc frumos.
    M-am lamurit intre timp, cu procentul la cod 07:
    In cazul in care data de la care salariatii beneficiaza de concediu medical este anterioara datei de 21 iulie 2020, certificatul medical se elibereaza si se plateste conform OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate in varianta in vigoare anterior datei de 21 iulie, procentul fiind de 75%, iar dupa data intrarii in vigoare a legii, procentul este de 100% din baza de calcul.

    Prin urmare, pentru concediul medical “Boala infectocontagioasa din grupa A (cod 05) si “Carantina” (cod 07) acordat in luna iulie 2020 se disting doua situatii:

    - pentru perioada 01.07.2020 – 20.07.2020 inclusiv, este platit cu procent de 75% din baza de calcul, indiferent de data la care este eliberat certificatul medical,
    - pentru perioada 21.07.2020 - 31.07.2020 inclusiv, este platit cu procent de 100% din baza de calcul, indiferent de data la care este eliberat certificatul medical.

    Concediul medical “Boala infectocontagioasa din grupa A (cod 05) si “Carantina” (cod 07) acordat incepand cu luna august este platit cu procent de 100% din baza de calcul.

    Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru carantina sau izolare reprezinta 100% din baza de calcul stabilita potrivit legii si se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari de sanatate.”


    Si asta:
    Asupra indemnizatiei de incapacitate temporara de munca, in acesta speta indemnizatia de concediu medical “Carantina” (cod 07) se datoreaza impozit pe venit in cota de 10% si CAS in cota de 25%, iar CASS si CAM nu se datoreaza.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •