Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit IF-statement in Coloane Calculate

    Este vreo optiune de IF/ELSE sau SWITCH/CASE sau MAX in Coloane Calculate in WinMentor (versiunea standard, nu WME)?

    In lista Parteneri -> Fisa analitica partener -> Fisa partener as vrea sa adaug o coloana Termen2 care sa fie egala cu:
    - Termen - daca Termen este setat la document
    - Data - daca Termen este NULL (sau gol)
    As avea nevoie de asta pentru ca PV-urile de compensari nu au termen si imi strica calculul soldului cand sortez lista dupa Termen.

    Sunt deschis la alte solutii.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Data+Termen-Data*(Termen/40000)@0

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit

    Mersi fain.
    A functionat aproape perfect: daca setez sortare dupa Termen2, cand generez lista pe mai multe luni linia de TOTAL GENERAL mi-o pune pe la mijlocul listei, calculand gresit si soldurile intermediare. Dupa ce dau o refacere de totaluri, lista e ok.

    Daca nu cer prea mult, poti sa imi spui te rog ce face operatorul "@" si ce rol are impartirea la 40000?

    EDIT: Din ce vad, problema cu subtotatului la grupare / totaluri generale apare la mai multe liste care au ordonarea/gruparea facuta dupa coloane calculate. La toate se rezolva cu o refacere de totaluri.
    Ultima oara editat debogdan.m; 22 October 2020 la 14:24

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    - "@" este functia ROUND; 0 de dupa inseamna ROUND cu 0 zecimale
    - "/40.000": data curenta calendaristica, ca numar absolut, este pe la 44.000; asa ca, unde nu e Termen (adica Termen=0), ramane Data+0-0; unde e Termen, face ~44.000 / 40.000, round-ul da 1, asa ca ramane Data+Termen-Data=Termen

    Aia cu mixul de linii parca era dintr-o setare de BDE.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •