Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Eroare: Invalit argument to date encode

    Sunt in facturi de iesire unde apas pe adauga aleg data de 15, dupa ce aleg clientul ma duc si adaug un articol care este de avans fara tva, apas pe renunta ca vreau sa vad doar apare tabela de avansuri acolo apas pe renunta adaug pretul si din greseala ma apas pe renunta in loc de salvare la facutra si ma trezesc cu urmatoarea erore: Application Error Exception EConvertError in module MENTOR.EXE at 0002ccba. Invalit ardument to date encode ii dau pe ok ciudat e ca in fereastra imi ramane salvata factura ca si cum as putea sa ii dau modifica apas pe iesire ma duce in lista de facuuri si orice ii dau imi dau adauga, modificare factura imi da eroare ca sa scap de ea dau ok si pe urma trebuie sa ma deloghez si sa ma reloghez in mentor , alta solutie sa pot lucra nu am decat.
    Am mai facut un test si orice aleg orice fac imi dace asa ceva daca apas pe renunta ma duce in bucla asta de eroare ce e ciudat e ca imi arata in fereastra exact datele clientului pe care le introduct eu insa suma o preia de la ultima facutura din seria asta.
    Ma mancat undeva si vazand ca pe ecran am buton de iesire si modifica zic hai sa vad ce face daca apas pe modifica pai e simplu pe urma nu pot iesi din program decat cu end task ca nu pot salva si nici renunta ca e aruncat acelasi mesaj. E foarte buna ultima versiune 888.06 daca imi face asa ma intreb oare reusesc sa intorduc si eu facturile luna aceasta?

    PS: se pare ca problema e mai complexa decat la prima vedere, am de modificat niste facturi ca urmare a importului si tr sa le modific cota de tva si sa mai modifica articolele, mi le import pt ca sunt mai usor de creeat clientii plus ca asa imi aduc suplimentar in observatii niste coduri care ma ajuta pe mine ulterior, am inceput cu factura 144 si cand am ajuns la factura 175 am incasat exact aceeasi eroare, intre facturi am navigat cu sageata rosie jos si cand am ajuns la 175 cum am apsat pe modifica a aparut eroarea singura varianta sa ies a trebuie sa aps pe end task am dat sa inchida mentorul si acolo mi-a aratat casuta de iesire din mentor, in acelasi timp am ignorat eroarea de la windows ca cu inchidrea fortata de mentor, ca programul nu raspunde, a trebuit sa ma deloghez ca altfel nu ma lasa sa ma reloghz in mentor.

    Ce este de facut, caci in ritmul asta o sa dorm la birou la cate facturi am si cu aceasta logare si delogare.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 14 October 2020 la 18:46 Motiv: adaugat ps

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am sapat aseara pe google si am gasit ca acesta eroare ar fi generata de un camp de tip data, asa ca m-am pus la verificat si am gasit eroare, si anume la import era importata data de 31.
    Ce anume s-a intamplat de a ajuns asa e simplu, clientul nu mi-a trimis la timp niste facturi si astfel nu au fost prinse in decontul de luna august si deci le prind acuma in septembrie, la intrari nu e o problema ca suporta campul data suporta si lunile precedente, insa la iesiri nu suporta decat luna curenta si cum septembrie are 30 zile si august are 31 aici era problema ca apareau cu 31.09.2020.

    Cred ca pt asta ar trebui ca in codul de import sa se faca verificarea, pe langa partener si articole si a acestui camp data si sa afiseze in fisierul de erori si aceste facturi cu probleme la campul data ca nu se gaseste in intervalul cerut, asa s-ar elimina erorile de genul celei de mai sus, si tot odata si cautarea ei in baza de date pentru a putea fi rezolvata, si deci simplu sa nu iti dea voie sa le importi cu o data eroanta, deci elimini eroarea inainte sa apara.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ma bucur ca ati descoperit singur de la ce vine problema. Dar pentru ca am stat cam jumatate de ora eu ( nu mai zic ca l-am deturnat si pe colegul de la programare de la altceva sa se uite pe mesajul dvs) in aceasta dimineata sa inteleg mesajul si sa incerc sa il reproduc, crezand ca s-au bulibasit vreo doua campuri la noi si de aici problema. am sa rog sa cititi si dvs ghidul pe care l-a postat colegul meu de la programare in 2014 ca sa ne ajutati si pe noi cand vine vorba de testarea problemelor semnalate de dvs. Am toata bunavointa cand vine vorba sa ajut pe cineva, aici pe forum, la service=ul direct sau la testare, dar timpul meu e limitat din pacate pentru fiecare problema aparuta.
    https://portal.winmentor.ro/forum/sh...stare-de-erori

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •