Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 12
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Plus albastru banca

    Am si eu o intrebare vad ca in banca a aparut un plus albastru, la ce foloseste ca nu gasesc nicaieri in documentatie asta (nu ca ar fi prima data cand apare o modificare si nu e anuntata, e ceva uzual la mentor) si mai ales ca e pus invers ca peste tot adica peste tot apare plusul vedrde si pe urma rosu si albatru in banca cred ca programatorul a folosit sistemul evreiesc adica de la a vazut monitorul invers ca altfel nu imi explic, ca e incomod asa peste tot e ultimul si aici e primul. Ideal ar fi sa fie pus peste tot in acelsi loc adica la sfarsitu ca de adaugat o inregistare e mai uzual primul verde. CUm se poate face sa fie trecut primul + verde si al doilea cel albastru asa cum e si la facturi.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Probabil vreun tip de import e in pregatire.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Intrebare se poate sa existe o similitudine in folosirea informatilor, adica pana acum pest tot apareau asa:
    + verde - rosu + albastru
    acum apare
    + albastru + verde - rosu doar in trezorerie

    Importul banuiesc ca nu va fi folosit de toata lumea ca si cel din facturi si de pe celalalte machete nu mai logic a fi sa existe o aranjare unitara peste tot ca acuma ma trezesc si nu sunt singurul de ca ma trag de urechi si colegele ca apasa pe el primesc eroare ca sunt invatate ca acolo era locul celui verde este pus putin anapoda cel nou, + albastru adica, ca sa ma exprim elegant.

    Este exact cazul campurilor din configurari liste cand intr-o lista un camp se numeste intr-un fel in alta lista are alta denumire deci putin asa cat sa inebunesti informatia si sa nu fie unica. Asa este si aici ajungi sa cauti ceva adica sa pierzi timp ca nu se pastreaza unicitatea adica e ca si cum tu stii ca 1 e cap de lista si te trezesti ca de maine e mereu la coada nu mai e cap de lista dar doar intr-o singra lista nu peste tot, adica incepi sa il cauti constant. Adica peste tot folosesti ordinarea crescatoare si intr-o singura lista descrescatoarea ca sa fie asa mai cu mot ca nu poti face o similitudine

    Folosesc mult acest buton pentru simplul motiv ca de la schimbarea cu noul delphi trezoreria nu mai merge full din tastatura are anumire operatiuni cand nu merge sa muti din sagetiile de pe tastatura si mereu trebuie sa folosesc mouseul sa aduc un nou rand, pentru ca nu se poate face inca nimic degeaba am scris vro 7 topicuir pe aici si nu am fost singurul (ma refer si alti utilizatori de la alte firme care folosesc mentorul) care a plans ca nu se mai poate face asta ca la operatiile de transfer intre conurile firmei e imposibil de facut acest lucru din taste la fel si daca ai 5 facturi si le ai achitate pe toate 5 si dai din taste cu ctrl+sageasta dreapta sau tot asa ramane campul de beneficiar/ platitor inactiv e imun la sageata dreapta, stanga sus sau jos acum mai ne face si "BUCURIA" sa schimbe si aranjarea plusurilor pt adaugare randuri noi se poate sa ramana ceva la fel macar ala mergea bine acum nici ala nu mai merge bine. E nevoie ca de fiecare data sa scriu direct pe suportul de pe site? Sau e mai bine sa rog toti cei 8 utilizatori sa trimita fiecare cate o cerere acolo pe site ca se pare ca daca le centralizez si scriu eu considera suportul ca e un sigur prost asa ca daca aplic cum spunea Lapuseanu prosti dar multi cand strigau capul lui Motoc e mai bine ca vad ca in loc de unu urla 8 si daca ar face la fel toti cei care au probleme cred ca atunci ar intelege si cei de la dezvoltare soft de ce rugam sa existe COMUNICARE la modificari si mai ales sa nu se strice ceva cea ce merge.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Butonul albastru din casa, banca si justificare decont nu e in lucru, e functional de multisor si e valabil pentru generarea inregistrarii platii din contractele de venituri profesionale. In oricare din urmatoarele tranzactii de trezorerie: casa, banca tranzactii curente si justificare decont, dupa introducerea datei de inregistrare, se va selecta plusul albastru. Automat se vor afisa in grila soldurile titularilor contractelor de venituri profesionale.
    Acum, legat de ordinea butoanelor, vedem daca putem schimba
    In ceea ce priveste functionalitatea butonului a fost anuntat in documentul care a insotit versiunea, este si in helpul atasat programului.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, e aparuta acuma de curand e in versiunea 888.01 deci e proaspata, chiar noua ca e ultimul kit de mentor scos, si recunosc ca mi-a scapat explicatia ei de folosire, insa amplasarea lui este si sustine oricui vrea ca este total eronata. la cate sute de inregistrari se fac in mentor constant asta e una din ele si nu e uzuala deci cum spuneam e o utilitate noua, buna pentru cei care o folosec dar amplasata total neinspirat in program. Logic ar fi fost ca amplasarea ei sa fie ca si in celelalte cazuri ultima adica dupa - rosu caci importul nu e ceva ce foloseste toata lumea si cu atat mai putin la fiecare operatiune si de aceea ergonomic nu isi justifica locul acolo mai ales ca peste tot in toate celelalte meniuri plusul albastru e ultimul buton adica cel mai putin folosit pus la final.

    Acuma sa fie modificat cred ca va dura mult timp, caci se pare ca la programare inca nu s-a putut rezolva ca dupa ce leg o plata /incasare de document care poate fi factura/virament intern nu se mai poate cobora sau muta cursorul cu ajutorul tastaturi ci doar cu click de mouse, daca e suma nelegata de factura sau de virament deci care nu implica o tabela merge snur adica la plati direct pe cont insa la transeruri si plati cu documente de legatura nu e inca functionala, cand va fii cine stie poate niciodata nu va mai fi, chiar sunt curios care versiune va rezolva acest mare minus aparut odata cu trecerea la delphi 10 adica are un an deja, cum ar spune romanul " ii taiem motul" ramane sa vedem daca il ducem si la scoala, ii facem si bulentin, ii sarbatorim si majoratul, si cine stie cat timp va mai dura.

    PS: stiu sunt sarcastic insa eu sunt foarte practic si sunt elemente pe care le-am apreciat si sunt unele din lucrurile care au cantarit la trecerea la mentor la data de achizitie si se pare ca incepe sa isi piarda din aceste functionalitati simple dar de un real folos.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cu butoanele rezolvam. In ceea ce priveste a doua problema, e frustrant si pentru mine, ca nu reusesc sa prind la testare si nu am ce arata colegului de la programare. E o chestie care se intampla dupa trecerea pe delphi 10, nici el nu reuseste sa o prinda, probabil tine si de combinatia sistem de operare, mod de lucru.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cum pot ajuta? ca sa o prind ca lucrez acum cu multe operatiuni in banca si ma tot deranjeaza.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    AM lucrat cu fisierul dbug.pas activat si am reusit sa prind eroarea acuma nu stiu daca apare si in fisier. Ce imi facea, eram in banca si dupa ce face, o plata sau un transfer cand eram pe campul de beneficiar nu puteam muta pe un rand nou decat cu mouseul orice altceva din taste era imposibil de facut. Atasez ultimele randuri din fisier. daca e nevoie am tot fisierul salvat sunt mai multe inregistrari in banca insa ultima exact ianinte de delogare asta mi-a facut si am zis ca sa fie ultima inregistrare in banca ca asa poate e mai usor de identificat.
    BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.737 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.766 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.780 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.787 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.795 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.803 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.812 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.819 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.827 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.835 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.848 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.855 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.863 >
    | |BEGIN => dbmodule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.869 >
    | |END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.878 >
    END <- dbModule BoforeDestroyFlag <TIMP 14:22:35.890 >
    * activare <TIMP 14:22:36.728 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Mentor:LogIn" <TIMP 14:22:36.854 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.862 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.868 >
    END <- DoBeforeOpen "Mentor:LogIn" <TIMP 14:22:36.876 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Mentor:Semafor" <TIMP 14:22:36.885 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.892 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.899 >
    END <- DoBeforeOpen "Mentor:Semafor" <TIMP 14:22:36.907 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "Firma:SysId" <TIMP 14:22:36.915 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:36.923 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:36.929 >
    END <- DoBeforeOpen "Firma:SysId" <TIMP 14:22:36.936 >
    * activare <TIMP 14:22:39.438 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "MENTOR:FIRMECUR" <TIMP 14:22:39.448 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.456 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.463 >
    END <- DoBeforeOpen "MENTOR:FIRMECUR" <TIMP 14:22:39.470 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "mentor:Optiuni1" <TIMP 14:22:39.480 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.487 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.493 >
    END <- DoBeforeOpen "mentor:Optiuni1" <TIMP 14:22:39.499 >
    BEGIN => DoBeforeOpen "mentor:PREZENTA" <TIMP 14:22:39.649 >
    * InitProtection <TIMP 14:22:39.656 >
    * ModuleProgress <TIMP 14:22:39.665 >
    END <- DoBeforeOpen "mentor:PREZENTA" <TIMP 14:22:39.673 >
    End debug session: MENTOR - 13.10.2020 2:22:39 PM <TIMP 14:22:39.685 >

    e ca si cum ar captura cursorul si nu iar mai da drumul decat apasand cu mouseul undeva in fereastra, altfel din taste nu reusesc nici macar enter sa intru din nou in beneficiar.

    PS: aceeasi blocare imi facea si cand am cerut calculatorul cu F2 am calculat suma am dat enter a aparut in coloana de suma insa sa trec mai departe sa aleg beneficiarul doar cu mousul am reusit.
    Ultima oara editat dealexadi; 13 October 2020 la 16:32 Motiv: adaugat ps

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Azi se pare ca iar sunt fara noroc, am foarte mult de lucru in banci si ma dispera eroarea care nu stiu cum sa fac sa dispara si anume aceea faimoasa eroare de la trecerea la delphi 10 in care daca fac legaturi intre conturi cu viramnete interne nu mai pot din tastatura sa trec mai departe adica ramane blocat pe beneficiar/platitor si doar cu mouseul in alt camp pot face asta si in acelasi timp calculatorul e se pare nefunctional adica il apelez cu F2 calculez toate sumele si cand dau enter nu trece suma ca si cum nu ar fi existat, dau cu click cu mouseul si trec suma pe care o notez pe hartie ca altfel nu am nici o sansa. Chiar nu se poate face nimic in acest semns ca e tare nasol, am un factoring de prins pe doar 5 luni si cum am operatiuni minim de 2 ori pe saptamana plus ca sunt 4-5 contracte separate o placere deosebita.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Acelasi comportanemt banca nu poti utiliza decat mouseul in banca imposibil dar adevarat, si asta este o situatie de doar 2ani de zile, am un fisier debug pass, unde sa il trimit? Am si un mic filmultet in care folosesc calculatorul si la enter e ca si cum era calculator de windows nu cel de mentor adica zice ca aduna sume dar nu le pune si in campul respectiv, nu inteleg cum nu se vede la programare ca este o problema la cursorul in banca cand legi sume in viramente si la furnizori, adica daca am un 581 in banca a si intru in banca b si aleg suma cu banca a ii dau ok iar cand in banca apare pe ecran la beneficiar numele contului b nici mort nu mai trece cu enter mai departe nici cu sageti stanga drapta sau sus jos ci doar cu click mouse in orice casuta ca si cum asa e proiectat si nimic mai mult. Sincer ca sa fiu ma doare rau cand lucrez in banca acest comportament si pland de el de 2 ani oare cati trebuie sa mai plang, e un banal bug de programare chiar asa imposibil de rezolvat?????

    PS: si ca sa eliminam din start combinatii de wind am problema asta pe 2 baze de date separate full de la cheie la pc, unul are wid 10pro 64 biti, lucru local cu cheie mono, celalat sistem e un wind 2019 server 64 biti evident cu ts activ si face la fel atat in remote cat si fizic pe el, la fel testat si pe un server cu win 2008 r2 tot 64 biti si remote si consola direct in server. Am testat la mine acasa pe laptop si pe 32 biti si pe 64 biti si pe wind 10 si pe wind 7 fizic cat si in masina virtuala, am 2 ssd si le schimb cand am nevoie ca sa nu ma mai chinui cu alte nebunii pentru teste. Deci ca sa fim sinceri SO in afara de wind 8 si xp, server 2016 si 2012 e testat si para testat si ca in reclama: "coafura rezista" a se citi " eroarea e prezenta"
    Ultima oara editat dealexadi; 28 July 2021 la 10:55 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •