Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit Balanta personal

    Buna ziua

    Am urmatoarea problema in "Balanta personal" - la sfarsitul lunii iulie am sold final 5.000 lei iar in luna august la sold initial am 7.994 lei. Pe stat, in balanta contabila si la plata lichidare luna iulie imi aduce suma corecta(5.000 lei). Nu stiu de unde apare aceasta diferenta.
    Mentionez ca am ultima varianta de mentor 888.04.

    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Umblam acum si la balanta personal. Urmeaza alta versiune.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    31

    Implicit

    Ok. Multumesc!

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    buna ziua, avem probleme cu balantele de personal in sensul ca nu mai corespund cu sumele din contabilitate. Se mai confrunta cineva cu aceasta problema in prezent? Ce ar trebui facut?

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Incercati o verificare de structuri din modulul service - avarie.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am avut si eu problema aceasta si nu e noua e din cauza schimbarii de versiune (cred ca 2-3 versiuni mai in spate a fost aceasta problema) intre timp a fost rezolvata insa mie unul cel putin odata ce mi-a preluat soldul cu orice verificarea nu mi-l aducea pe cel corect am rezolvat problema astfel:
    1. am salvat baza de date (in caz ca stric ceva sa nu muncesc sa repar ci doar sa repun baza de date cu restaurare)
    2. Am redeschis pana la luna anterioara celei in care era manifestata soldul initial incorect. Problema mea se manifesta in luna iulie cand aveam sold initial diferit de ce trebuia sa fie din iunie deci am redeschis si luna iunie inclusiv (in mentor aparea ca luna de lucru: iunie 2020)
    3. Am data inchidere luna curenta adica iunie, am refacut soldurile la inchidere de luna, dupa inchiderea de luna am verificat luna iunie sa nu fie afectata balanta caci aveam bilant semestrial depus si nu aveam cum sa o modific totul era intact.
    4. Am verificat soldul final din iunie la balanta personal cu cel initial din iulie si totul era corect de data asta
    5. Am inchis pana la luna curenta de lucru si s-au refacut rulajele in momentul inchideri si a fost totul corect, cazul meu era luna lucru octombrie.

    Asta a fost tot la mine, sper sa te ajute cu ceva, la mine nu a functionat nici o situaite, de reparare, a trebuit sa fac asa cu toate ca acel bug software a fost reparat insa la repararea lui nimeni nu s-a gandit si sa spuna si cum sa se faca si preluarea. Pe scurt spus Comunicarea iar a fost defectuasa din punctul meu de vedere la nivelul echipei Winmentor.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    M-au luat colegele la rosturi cum rezolva situatia de diferenta intre balanta contabila si balanta personal ca am firme la care contabilitatea este ok, si balatna de personal este varza si imi face varza si contabilitatea. (a se citi imi pune in 421 sumele din 423 si imi iese soldul pe minus) cu rezolvam problema, in situatia data, ca de redeschis luna cam greu sa fac asta in conditiile in care in momentul de fata e si mai grea problema ca la solduri, m-a mancat palma si am deschis o firma si acuma imi dau singur pumni in cap ca am 2 luni cu solduri negative si un bilant semestrial depus, deci din punctul meu de vedere salarizarea este o plapuma prea mare pentru mentor, caci se pare ca de la versiunea care a bulit soldurile din iunie 2020 numai probleme sunt. Oare apuc sa depun si eu bilanturile cu balantele corecte, sau trebuie sa ma gandesc la tot felul de artifici contabile ca sa reglez balanta analitica de personal sa fie corecta si contabilitatea la fel? Ca si problema cu rectificativele care nu se mai pot face pe luniile din urma ca ne da eroare. OARE MENTORUL POATE SA COMUNICE ca pana in momentul de fata la salarizare imi demonsteaza contrariul:

    - diferente la balanta de personal cand intr-o luna lasa un sold si in luna urmatoare pleaca cu alt sold. rezolvata partial problema si anume. prea bine insa daca ai o luna in care a preluat prost soldul din cauza eroriilor de la programare, NU EXISTA O PROCEDURA PRIN CARE SA SE REPARE ACEASTA SITUATIE si inca persista eu caut inca solutii. deci inca o bila neagra la comunicare
    - Eroarile care in ultima vesiune 8.10 au reaparut la nomenclatorul de personal, care am crezut ca am scapat de ele, iar o bila neagra
    - erorile la refacere salarii pentru luni mai vechi pt rectificative iar o bila neagra la salrizare.
    Si asta doar asa repede am strans 3 bile negre si m-am oprit sa nu zica lumea ca sunt contra echipei winmentor, ca sigur mai am probleme, cu care o sa ma chinui multi ani de acum incolo.

    Ce facem cu aceste neajunsuri cum le rezolvam ca la comunicare echipa wimentor mereu are abonament la sesiunea de restante.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Va recomand sa luati ultima versiune 894.01 de pe ft2:/clienti/__WinMENTOR_Kit_Test/
    Am modificat cumva fisierele calc, sunt pentru anul trecut si altele pentru anul curent. Dar recomand ca si pana acum, inainte de orice modificare pe salarizarea din anii trecuti, sa se faca salvari de firma, eventual chiar si o firma clona. Parametri la salarii se schimba la intervale de timp, delimitarea in cod pentru intervale de timp nu se poate face intotdeauna. 421 si 423 au fost busite la un moment dat, a fost o problema de versiune pe care ne-am asumat-o dar pe care am rectificat-o. Daca problema dvs persista si dupa recalcul cu ultima versiune, va recomand sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa se uite in baza de date.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •