Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Jurnale tva turism

    Am eu si eu nevoie ca in jurnalul de tva de cumparari si de vanzari de la o firma de turism sa fac o filtrare dupa: Regim special de scuritre art.311 CF cum e semnalizat acest parametru in cadrul raporturilor ca sincer nu reusesc sa il identific, si mi-ar usura si mie munca de a verifica si a avea un jurnal de vanzari/cumaprari pentru activitatea de turism nu ca acuma cand in anul 2020 inca jurnalele mele sunt in excel de ce simplu pt ca inca nu am reusit sa identific acest faimos parametru la aceste jurnale, si acuma stau si ma gandesc ca degeaba am datele in sistem daca la iesiri nu ma ajuta cu nimic, e ca si cu IMM invest va dam dar nu va incadrati ca sunteti pe pierdere asa si aici avem dar nu e pentru a il folosi este ca asa cere legea.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Sa inteleg ca nu exista posibilitatea de a face acest lucru in jurnalele de tva? Intreb pentru ca si in excel presupune sa le muncesc destul de mult pt ca nu reusesc sa identific aceste doua coloane, le tot caut denumirea dar nu dau de ea.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Oare cat mai dureaza sa se adauge 2 banale coloane in cele selectabile la jurnalele de tva, coloane care fie vorba intre noi ar fi trebuit sa fie adaugate in momentul cand au aparut in mentor, vorbim totusi de un tip de tva si e RUSINOS ca sa nu spun altfel ca la nivelul la care se spune ca este programul winmentor sa nu exista asa ceva.
    Acum sa vorbim si de timp ca sa stie toata lumea ca nu vb de cateva luni ci de un banal AN DE ZILE (este tichet deschis 37470 17.02.2020 Jurnal TVA firma servicii turistice Diverse Analiza ) adica sincer uni fac un copil in perioada asta, alti chiar doi sau trei daca e sa fie gemeni sau tripleti, insa la mentor ESTE IMPOSIBIL DE ADAUGAT DOUA COLOANE CARE EXISTA SI CARE AR FI TREBUIT ADAUGATE LA MOMENTUL RESPECTIV, si iara ajung la aceea chestie pe care o spun mereu si anume mentorul se lauda ca aveam super rapoarte customizabile insa nu ne ajuta cu nimic daca nu le putem customiza cu date banale: in cazul de fata : UN TIP DE TVA!!!!!!!!!!!!!!!!!! e ca si cu tva cu stornarile de 24% am plans dupa el luni bune, ca de nu se intelegea la programare. acuma unde si mai ales CAT TIMP MAI trebuie sa mai plangem?

    si link: https://portal.winmentor.ro/winmentor/suport/tichete/
    Ultima oara editat dealexadi; 03 February 2021 la 10:35 Motiv: adaugat link

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Oare cata apa pe Dunarea mai trebuie sa curga pentru a se putea adauga doua banale coloane in jurnalele de tva, ma tot chinui in fiecare decont cu tot felul de alte prelucrari in excel pentru a putea ajunge sa am si eu niste informatii pe care un soft care se lauda ca are rapoarte customizabile de catre utilizator (asta cand vrea sa mai ales daca vrea programatorul) sa le poata oferii.

    Mi se pare ca este de plans ca in anul 2021 sa nu pot avea 2 coloane intr-un raport si care coloane exista fara nici o problema in soft, sau sa ma bucur ca ele exista in soft si sa le contemplez asa doar la nivel de factura? Cu un print screen si sa le vad in poza cand mie dor de ele?

    Stiu sunt sarcastic insa mi se pare ca aceste jurnale de tva sunt incomplete, am o selectie in facturi, selectie care nu se regaseste si in jurnal. Oare chiar asa greu este de adus o coloana in jurnalele de tva?
    Am atasat alaturat si un print screen sa fie completa imaginea despre ce informatie vorbesc: si anume: facturi de intrare si de iesire : Particulartiati tva Regim special de scutire art. 311 (312 si celelalte inf din acesta coloana daca e adusa ca atare este ok si o selectam din excel cu filtru ca e tip 311, tip 312,loc livrare prestare in af romaniei, intracomunitare cu cele 2 variante) asa cum in jurnale exista si coloanele Autofacturare si coloanele Triunghiular sau Nr document asa ar trebui sa exista si aceste coloane Particularitati tva simplu ca daca mi se raspunde ca nu este nevoie o sa raspund si eu ca nici de nr document nu este nevoie ca e acelasi lucru ce trebuie sa stii la ce se refera sa zici multumesc ca e acolo vrei mai multa informatie ia un lineman si treci la facut transee ca un infanterist.Particularitati TVA.jpg
    Ultima oara editat dealexadi; 13 May 2021 la 11:01

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pe factura de iesire, odata selectata optiunea ea se regaseste in jurnal tva in coloana. Probabil denumirea coloanei va nelamureste, avea alta denumire inainte dar ea se poate schimba de catre utilizator cu click pe capul de tabel. Screenshot_105.png
    In jurnalul de cumparari, coloana este ascunsa, am vorbit cu colegul de la programare sa o aduca la vizibile pe urmatoarea versiune.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc de raspuns, asteptam versiunile urmatoare pentru jurnalul de cumparari.
    La vanzari e mai problematic sa folosesc aceea coloana pt ca de cele mai multe ori am cheltuielile care vin ulterior datei in care se factureaza serviciul si situatia este asa:

    1. factura intiala: sejur mamaia vila x din perioada
    2. vine factura de la furnizor pana la data sejurului sau chiar la data sejurului, uneori de la multe hoteluri primesc factura de avans si la final cand se efectueaza sejurul am factura de stornare avans si facturare servicii.
    3. In luna efectuarii sejurului fac o factura care are doua pozitii: prima e stornarea de la factura 1 si a doua facturarea sejurului, si de aceea in apare coloana respectiva facturile cu sejur si cheltuieli sunt mereu cu zero si. Cred ca acesta situatie nu e prevazuta in documentatia de lucru la wimentor.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •