Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Bilant iunie 2020

    Buna ziua!

    Daca ma pozitionez pe luna iunie 2020 in modulul de bilant imi preia datele din iunie 2019. Daca ma pozitionez la iulie 2020 imi preia datele din iulie 2020. Chiar daca schimb luna si anul in ferestrea de bilant si apoi aleg tipul de raportare.
    Care sunt pasii pentru a prelua datele din balanta la iunie 2020?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eu ma pozitionez pe iunie, si datele sunt corecte. Nu stiu in ce conditii ar putea sa aduca de pe anul trecut...doar sa reusiti dvs sa identificati ce anume faceti in plus. Presupun ca fisierele pentru bilantul semestrial le-ati importat ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Ver...LARATII%20KIT/
    Dar ca sa fiu sigura ca totusi nu e o problema, voi ruga colegul de la programare sa se uite in cod.
    Daca problema persista va rog sa imi spuneti.
    Ultima oara editat deIrina; 17 September 2020 la 18:10

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Daca ma pozitionez pe iunie 2020, cand deschid fereastra de la bilant imi arata Iunie si 2019. Chiar daca schimb anul, din 2019 in 2020, in pagina Conversie sunt tot datele din balanta de la iunie 2019 :-(
    Bilant.jpg

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pai da, dar uitati-va sus ce aveti selectat la tipul de bilant, e pe anual nu pe mijloc pe semestrial. Screenshot_26.jpg

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Asa se deschide pagina. Chiar daca schimb pe semestrial, anul nu se schimba. Si apoi daca schimb anul, datele din pagina de Conversie sunt tot cele din iunie 2020 :-(

    Andrea

  6. #6
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ca de fiecare data avem o mare problema de comunicare legata de bilanturile din modulul declaratii si anume procedura e si nu este clara sa ma eplic de ce.
    Mi se plange o colega ca nu poate face bilanturi ca ii aduce niste date de prin 2014,si ca este eronat, singura solutie care ii merge era sa redeschida toate lunile deschise si sa aiba luna de lucru iunie 2020 ca sa ii aduca corect balanta in bilant. Toate setarile sunt corecte cu bilant semestrial tip uu luna iunie si 2020 insa ii aduce datele din ce luna vrea mushcii programatorului ca are momente cand aduce ba din 2014 ba din august 2020 ba din iunlie 2020. Vorbim de ultimele versiuni de program si de declaratii.

    Ce am facut eu am purces la o munca asidua de a verifica in mai multe firme ce sa intampla si am descoperit cea ce stiu de mult timp COMUNICARE este VARZA la capitolul bilanturi in intocmirea lor in wimentor si anume:
    Luna de lucru este august: datele importate in bilant sun aferente celei din august 2020
    Luna de lucru este iulie: datele importate in bilant sunt cele din iunie 2020
    LUna de lucru este iunie: datele importate in bilant sunt cele din iunie 2020

    Asa ca am ajuns la concluzia iara ca la capitolul Bilanturi comunicarea iara e deficitara si acum vin si intreb care este procedura oficiala:
    CE LUNA DE LUCRU (IN CARE POT INTRODUCE DATE) TREBUIE SA AM DESCHISA IN MOMENTUL IN CARE FAC BILANTURI SEMESTRIALE?
    A. IUNIE (06)
    B. IULIE (07)
    C. AUGUST (08)
    D. SEPTEMBRIE (09)

    Ca stiu ca la bilanturile anuale cerinta era ca sa fie luna inchisa decembrie (12) ca sa poata fi generata si nu am avut probleme ca aveam luna curenta de lucru ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai, iunie, sau chiar iulie.


    PS: Mi se pare ca e facut bilantul asa la nivel de gradinita ca multe alte chestii care sunt facute asa doar ca sa existe in wimentor, cum poti ca programator sa pui date la randul 191 care rand e taiat si nu mai este folosi? Cheltuieli cu dobânzile de refinanţare
    înregistrate de entităţile radiate din Registrul
    general şi care mai au în derulare contracte de
    leasing (ct. 666) 7)
    N(15) F30_1911 =null

    Caut ca nebunu sa vad cum sa scot aceasta suma din pdf anaf unde am importat bilantul ca asa se si recomanda de catre wimentor sa il importam acolo si sa il modificam si cand colo nu am cum sa fac acest lucru noroc ca s-a gandit programatori anafului ca sa stearga aceasta suma dupa ce salvezi si inchizi si deschizi pdf ca DOREL de la programare nu a vazut ca acest camp este NULL adica nu are date, deci nu se completeaza, sau este liber. asta e o eroare de grupa mica la gradinita in programare.

    ps2: Se pare ca e si mai haioasa problema cu bilanturile ma cheama o alta colega ca cica tot nu da, eu verificand cu mana mea si le-am zis ce sa faca si ma duc la ea cu utilizatorul ei si ce sa vezi pe master merge daca e setat luna lucru in winmentor iulie (adica pot introduce facturi ca sa fim intelesi ce e luna deschisa) si prea date din iunie 2020 insa ca utilizator cu drept de administrator adica tot e full nu are nici o restricite in mentor ma trezesc ca nu poate, decat daca are luna de lucru iunie sa faca bilant de iunie 2020 ii aduce balanta de iulie 2020 deci prima mea colega avea dreptate cand zicea ca merge doar cu iunie deschisa.

    Apai daca e sa sa imi fie cu iertare dar e BATAIE DE JOC pe bani mei acest mod de lucru la bilanturile de la mentor. Cred ca e putin baut cel care face programarea ca altfel eu nu imi explic cum dracu sa faci asemenea bazaconi, adica exista ceva si nu poti avea o procedura de lucru. Sa imi fie cu iertare dar am o tona de nervi si cred ca i-as sparge capul ca sa il invat putina programare ca din cauza lui pierd timp sa il verific mi se pare NESIMTIRE CURATA ACEST LUCRU in 2020!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cand mentorul exista de atatia ani pe piata sa nu poata exista o procedura standardizata si care program se mai si bate cu pumini in piept ca am o super baza de date la ce ma ajuta pe mine aceasta baza de date daca un program pe care il considerati inferior si anume SAGA va bate de va asculta cu urechea unui om surd la categoria declaratii:

    1. au declaratiile de 100000 ori mai rapid scose la modificari ca mentorul
    2. au bilanturile functionale si mult mai bine intocmite ca mentorul
    3. au declaratii pe care mentorul nici nu viseaza sa le aiba in programul de declaratii adica 101,
    4. are import de fisiere casa de marcat in program mentorul nici in urmatorii 1000 ani nu cred ca va ajunge aici
    5. Orice modificare e spusa la utilizatori ca prostu nu e aruncata pe piata si uitata de a fi anuntata
    7. OARE DE CE COSTA MENTORUL ATATIA BANI ? SINCER V-AM RECOMANDAT CU MARE DRAG LA CINE M-A INTREBAT PANA ACUMA INSA DE ACUM INAINTE O SA SPUN CA E BUN INSA E PRAF SUPORTUL DE DECLARATII, DE RAPOARTE CARE SUNT LA NIVEL DE ANUL 1900 si multe alte probeleme pe care MENTORUL LE BAGA SUB PRES SI LE IGNORA FARA A TINE CONT DE UTILIZATORI.

    8. IN ALTE SOFTURI CARE SUNT COMPARABILE CU MENTORUL SA ZICEM TRANSART NEOMANAGER SAU BORG ORG ASTA AR FI CAM WIMENTOR ENTERPRISE UPS CA MAI LUCREZ SI CU ELE NU SE POATE STORNA MAI MULTE BUCATI DE PRODUSE DECAT AI VANDUT LA CLIENT INSA IN MENTOR SE POATE.

    Cred ca iar o sa imi iau injuraturi la categoria grea insa se pare ca PROGRAMAREA DE LA WIMENTOR ESTE LA NIVELUL ANULI 1900 ADICA NU A INVATAT DE LOGICA LUCRURILOR BINE FACUTE. PENTRU CA:
    INTR-UN RAPORT UN CAMP ARE UN NUME IN ALT RAPORT ACELASI CAMP ARE ALT NUME PAI UNICITATEA CAMPURILOR SI DENUMIRILOR ESTE ORICUM MAI PUTIN ASIGURATA, NU SE POATE CA SA AM 2 RAPOARTE CARE AFISEAZA ACEEASI DATA SI DE FIECARE DATA PARAMETRU SA SE NUMEASCA DIFERIT ASTA E ASA DE GRADINITA CA E PROGRAMATOR TIP DOREL.
    Ultima oara editat dealexadi; 29 September 2020 la 17:46 Motiv: adaugat ps

  7. #7
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    La lista lunga de mai sus adaug si bataia de joc de import de la bilanturile semestriale si spun si cu litere mari BATAIE DE JOC nu se poate ca sa spun din 2010 de cand tot lucrez cu mentorul ca e incomplet importul si mentorul sa aplice dictonul CAINELE LATRA SI URSU MERGE (cainele sunt eu si ursul e mentorul ) adica nici nu ia in considerare ca acest simulacru de bilant e la nivel de anul 1900. Am datele in 2 fisiere in formularul 10 din bilantul de decembrie precedent si restul datelor din bilantul de iunie anul precedent mentorul zice pai ori importi unu fisier ori celalalt fisier ori importi nici unul si reclaculam noi adica il facem prost ca asa stim noi sa il facem prost.
    Corect ar fi sa existe importul pentru formularul 10 si import pentru restul formularelor, la cel semestrial, dar lasa ca programatorul se face ca munceste dar banii ii ia integral, eu cand platesc abonamentele pentru declaratii nu platesc partial asa cum face si el munca de import partial.

    Sa mai zic ca ma chinui de 2 ore cu 3 bilanturi sa le fac in program ca am doua colege cu drepturi de administrator care nu pot sa le faca orice luna pozitioneaza orice luna de lucru au, pentru ele in bilant apare doar iunie 2014 si cu datele aferente, mie imi face un conglomerat de balante, imi combina balantele imi ia profitul de pe iunie, cu solduri de pe iulie la banca, am solduri la clasa 7 si 6 in fereastra de bilant ma uit ca tampitul si nu inteleg de unde ca in balanta din pdf de o am pe monitorul 2 e zero, si uite asa ma trezesc ca fiecare bilant are mica lui procedura de lucru, la o firma merge alegand anul prima data, la alta alegand luna, la alta dupa ce aleg luna dau salvare ca altfel nu actuzalizeza datele la alta dau de 5 ori verificare structuri din declaratii, chesti care de sunt asa ceva de rasu plansul pentru anul 2020 dar e ceva foarte facil de lucru cu programul ca si sloganul mentorului: pentru calculatoarele care nu stiu contabilitate, pai asa e pentru ele ca pentru mine care stiu sa verific nu e asa simplu ca trebuie sa muncesc ca sa pot obtine un raport care ar trebui sa fie gata din 5 clikuri mie imi trebie 500 de clikuri parca as fi platit de google la nr de accesari ale reclamei.


    PS: Am crezut ca trecerea la noua platforma de delphi va aduce imbunatatiri insa am uitat ca LUPU ISI SCHIMBA PARUL DAR NARAVUL BA. asa si mentorul a schimbat platforma problemele raman FOREVER ca astea nu trebuiesc rezolvate.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2019
    Posturi
    9

    Implicit

    Folosesc si eu Mentorul de aprox 2 ani, si de vreo 15 ani alte 2 softuri de contabilitate. Pot confirma cele spuse mai sus: Modulul declaratii si cel de bilant sunt net inferioare altor softuri care costa mult, dar mult mai putin.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •